Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
İlk Yardım Rehberi
 
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Arı Ve Böcek Sokmalarında İlk Yardım
31.07.2009 - 2468 defa okundu.

Çoğu insanın karşı karşıya kaldığı görünmez kazalar ve yaralanmalar, ilkyardımın ne denli önemli olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Böcek sokmaları

Her türlü zehirli hayvan ısırığı veya sokmasında ilk ve en önemli yaklaşım, çok süratli bir şekilde ısırık ya da iğne izinin bulunduğu deliği yıkayarak buz tatbik edilmesi gerekir. Böyle bir durumda kişi istirahate alınmalı, özellikle yılan ve kene ısırıklarında en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Keneler, bilinçsiz hareketlerle vücuttan koparılmaya çalışılmamalıdır. İnce uçlu bin pensle (cımbız benzeri) kafası koparılmadan deriye en yakın yerden seri ve tek bir hareketle uzaklaştırılmalıdır.

•Arı sokmalarının belirtileri ve ilkyardım

Arı sokmalarında belirtiler kısa sürede etkisini gösterir. Acı, şişme, kızarıklık gibi lokal reaksiyonlar görülebilir. Arı birkaç noktadan ve nefes borusuna yakın bir yerden soktuysa ya da kişinin bünyesi alerjik etkilere açıksa, tehlikeli durumlar oluşabilir. Arı sokmalarında yaralı bölge yıkanmalı, arının iğnesi derinin üzerinden görülüyorsa çıkartılmalı ve soğuk uygulama yapılmalıdır.

Arı ağızdan sokmuşsa ve solunum güçleşiyorsa, kişinin buz emmesi sağlanmalıdır. Ağız içi sokmalarında veya alerji hikayesi olanlarda tıbbi yardım istenmelidir.

• Deniz canlıları sokmasında belirtiler ve ilkyardım

Deniz canlıları sokması vücutta kızarıklık, şişme, iltihaplanma, sıkıntı hissi, huzursuzluk ve baş ağrısı gibi etkiler yaratır.  Deniz canlılarının neden olduğu yaralanmalarda, yaralı bölge hareket ettirilmemeli, batan diken varsa ve görünüyorsa çıkartılmalıdır. Yaralanan bölge ovulmamalı, antiseptik bir madde veya sabunla temizlenmelidir.

Sıcak Çarpması

Yüksek derecede ısı ve neme maruz kalan vücudun, ısısını ayarlayamaması sonucunda ortaya çıkan kimi bozukluklar, sıcak çarpması olarak adlandırılır. Sıcak çarpmasında özel bir risk grubu bulunmamakla beraber, hastalık ya da yaralanmalar için hassas olan kişiler diğer kişilere göre daha çok etkilenirler. Kalp, tansiyon, diyabet, kanser hastaları, normal kilosunun çok altında ve üzerindekiler, psikolojik ya da psikiyatrik rahatsızlığı olanlar, böbrek hastaları, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar, hamileler, sürekli ve bilinçsiz diyet uygulayanlarla yeterli miktarda su içmeyenler, risk grubu içinde yer alır.

• Sıcak çarpması belirtileri ve alınması gereken önlemler

Sıcak çarpmasıyla karşı karşıya kalan kişilerde adale krampları, güçsüzlük, yorgunluk, baş dönmesi, davranış bozukluğu, sinirlilik, solgun ve sıcak deri, bol terleme, mide krampları, kusma, bulantı, bilinç kaybı, hayal görme ve hızlı nabız gibi şikayetler görülebilir.

Özellikle şapka, güneş gözlüğü ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuvarlar kullanılması, ilk akla gelecek önlemler arasındadır. Sıcak havalarda mevsim şartlarına uygun, terletmeyen, açık renkli ve hafif giysiler tercih edilmelidir. Bu dönemlerde bol miktarda sıvı tüketilmeli, her öğünde yeteri miktarda gıda alınmalıdır. Gereksiz ve bilinçsiz ilaç kullanımından, güneş ışığının direkt etkisinden uzak kalınmalıdır. Kapalı mekanların düzenli aralıklarla havalandırılması, sıcak çarpmalarına karşı alınacak önlemler arasında sayılabilir.

Boğulmalar

Boğulma, vücuttaki dokulara yeterli oksijen gitmemesi sonucunda dokularda bozulma meydana gelmesidir. Boğulma, bayılma ve bilinç kaybı sonucu dilin geriye kayması nedeniyle oluşabilir. Nefes borusuna sıvı dolması ya da yabancı cisim kaçması, akciğerlerin zedelenmesi, gazla zehirlenme gibi durumlar, boğulmaya neden olabilir.

• Boğulmada belirtiler ve ilkyardım 

Boğulmada en büyük belirti, nefes almada güçlük olarak kendini gösterir. Hastanın ağzında balgam toplanması ve köpüklenme, yüzde, dudaklarda ve tırnaklarda morarma ile genel sıkıntı hali gözlemlenir. Öncelikle boğulma nedeni ortadan kaldırılmalı ve bilinç kontrolü yapılmalıdır. Hastanın yaşamsal bulguları değerlendirilmeli, izlenmeli, temel yaşam desteği sağlanmalı ve derhal tıbbi yardım istenmelidir.

Kaynak: International Hospital
www.internationalhospital.com.tr

 

« Geri

Diğer Haberler

Yanık Vakalarında İlk Yardım
Herkes İçin Acil Sağlık Projesi
Yaz Kazalarında İlk Yardımın Önemi
Kedi, Köpek Isırmalarında İlk Yardım
Böcek Sokmasında Nelere Dikkat Edilmeli
Depremde İlk Yardım
Çocukları Kazalardan Korumanın Yolları
Acil Durumlarda Yapılması Gerekenler
Sıcak Çarpması ve Boğulma Anında
Uzuv kopmalarında ilk yardım
İlkyardım
Köşe Yazısı
Ya Birgün Anneniz Sizi Tanımazsa?
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Beden Aklıyla Zayıfla"
-Dr. Fevzi Özgünül
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Oğuz Engiz: Ankara Tıbbın Da Başkenti
Oğuz Engiz, sağlık turizmi açısından Ankara`nın konumunu anlattı.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. |

Valid XHTML 1.0 Transitional