Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
KOAH Ve Tedavisi
06.02.2009 - 4601 defa okundu.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Esra Sönmez Duman, sigaranın yol açtığı ve dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan KOAH ile ilgili merak edilen soruları yanıtladı.

KOAH nedir?
Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı, yani bilinen adıyla KOAH, akciğerlerimizdeki hava yollarının daralmasına bağlı olarak, nefes alıp verme sırasında hava akımının kısıtlanması ile karakterize bir hastalık. Aslında toplumda oldukça yaygın olarak görülen KOAH, yeterince bilinen bir hastalık değil. Kişiyi zamanla başkalarının desteğine bağımlı hale getirmesi, kalıcı işgücü kayıplarına neden olması, KOAH`ı toplumsal anlamda da ciddiye alınması gereken bir sorun haline getiriyor. Dünyada ölüm nedenleri arasında dördüncü sırada yer alan bu hastalığın, önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

KOAH’ın en önemli sebebi nedir?
KOAH`ın sıklığı ile sigara içme oranları birbiriyle yakından ilgili. Yapılan araştırmalara göre, KOAH olgularının yüzde 80 ile 90`ının nedeni sigara. Örneğin, kadınların sigara içme oranının yüzde 6 gibi çok düşük seviyelerde, erkeklerin sigara içme oranının ise yüksek seviyelerde görüldüğü Çin`de, bu oranlar KOAH görülme sıklığına da birebir yansıyor. Çin`de KOAH`lı erkek sayısı, kadınlara göre dikkat çekici oranlarda yüksek. ABD`de ise son yıllarda KOAH`lı kadın hasta sıklığının giderek arttığı, bu oranın erkeklerde ise sabitlendiği görülüyor. Çünkü ABD`de, son 40 yıldır erkeklerde sigara içme oranı belirgin şekilde azalma göstermiş durumda. Sigara içen her beş kişiden birinde KOAH gelişme riski bulunuyor.

Sigara içmeyen kişilerde de KOAH görülebiliyor mu?
KOAH riski taşıyanlar sadece sigara içenler değil. Daha önce sigara içmiş olan ve sürekli sigara dumanına maruz kalan kişilerde de KOAH gelişebiliyor. Ayrıca KOAH`ın, kimyasal dumanlara ve organik tozlara maruz kalma sonucu da oluşması mümkün.

Hastalık nasıl ortaya çıkıyor?
Hastalığın önemli bir kısmı özellikle erken dönemlerde görülen bazı şikayetlerle kendini gösteriyor. KOAH, ileri evresinde nefes darlığı, öksürük, balgam çıkarma, göğüste tıkanma, hırıltılı solunum ve morarma gibi yakınmalara yol açıyor. Bu şikayetler sinsice başlayıp, aylarca, hatta yıllarca devam edebiyor ve giderek artma gösteren bir seyir izliyor.

Ancak hastaların önemli bir kısmında, özellikle erken dönemde belirtisiz olabilmesi ya da başka hastalıklarda da örtüşen bazı şikayetlerin oluşması tanıyı geciktiren bir etken oluyor. Belirtiler, öksürük, balgam çıkarma, nefes darlığı şeklinde olduğu için birçok kişi yaşanan bu şikayetleri sigaraya bağlı masum değişiklikler olarak algılıyor. Bu da, hastalığın geç teşhisine yol açıyor. Hastalık tedavi edilmediği taktirde yavaş yavaş ilerliyor. Orta ve ileri evrede alevlenmelerle kendini gösteriyor. Hastanın doktora gidiş sebebi de çoğu kez bu alevlenmeler oluyor. Hızla kötüleşen çoğu hasta, ya hastaneye yatıyor ya da yoğun bakıma gereksinimi duyuyor. Hastaların ölüm nedeni ilerleyen solunum yetmezliği oluyor. Daha sonra ise kalp yetmezliği ve enfeksiyonlardan kaynaklanan kayıplar geliyor.

Kimler KOAH riski altında?
Daha önce hiçbir problemi olmayan bir kişide aniden nefes darlığı ortaya çıkıyorsa, ardından öksürük başlıyor ve bu sıkıntı uzun süre devam ediyorsa, gribal enfeksiyonlardan sonra iyileşmek uzun sürüyorsa ve kişi risk faktörlerini taşıyorsa, KOAH`ın varlığından şüphe edilmesi gerekiyor. KOAH genellikle orta ve ileri yaştaki insanların hastalığı. 40 yaşın altındaki kişilerde ise bazı kalıtsal hastalıklara bağlı olarak nadiren ortaya çıkabiliyor. KOAH`ın oluşumunda genetik faktörlerin de etkili olduğu biliniyor. Belli bir enzimin yetersiz olduğu kişilerde, KOAH gelişim riski çok daha yüksek.

Hastalığın tanısı nasıl konuyor?
KOAH için doğru tanıyı koyabilmek ve hastalığın erken, orta, ileri ya da son evrede mi olduğunu doğru tespit edebilmek, tedaviyi etkileyen önemli bir ayrıntıyı oluşturuyor. Solunum fonksiyon testleri, akciğer grafisi gibi görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalığın şiddetini, evresini belirleyerek, ona göre tedavi ve takip planı hazırlıyoruz.

Nasıl tedavi ediliyor?
KOAH`ta üç türlü tedavi uygulanıyor. Birincisi, hastalığın ilerlemesini yavaşlatan asıl tedavi; diğeri, hastalığın seyrini değiştirmeyen, ancak hastanın şikayetlerini azaltan rahatlatıcı, semptomatik tedavi; üçüncüsü ise KOAH`lı hastanın geri kalan mevcut kapasitesini en iyi şekilde kullanmasını sağlayıp yaşam kalitesini artırmaya yönelik uygulanan rehabilitasyon tedavisi.

Eğer hastaya ilk kez tanı konuyorsa ve hasta erken evrede ise, yapılabilecek en önemli tedavi sigarayı bıraktırmaya yönelik tedavidir. Hasta ileri evrede ise, o zaman ilk olarak hastayı, hastalığı ve oluşabilecek komplikasyonlar konusunda bilgilendiriyoruz. İlaç tedavisi, gerekirse oksijen tedavisi ya da solunum desteği, solunum fizyoterapisi, beslenme ve diyet uygulanan tedavi yöntemlerinin başında geliyor. Tabii bu dönemde hastalara, KOAH`ın her evresinde olduğu gibi sigarayı bıraktırmaya çalışıyoruz. Eğer bu hastalar özellikle ileri evredeyseler, bazen yoğun bakım tedavisine de ihtiyaç duyabiliyorlar.

KOAH`ı önlemek için neler yapılabilir?
KOAH yarattığı olumsuz tablolara rağmen tamamen önüne geçilebilecek bir hastalık. Sigara salgınının ortadan kaldırılabilmesi durumunda, dünyada görülen KOAH hastalığının yüzde 90`ını önlemek mümkün. Bu sayede yeryüzünde her yıl sigaraya bağlı olarak gelişen 2.5 milyon ölüm önlenebilir. Buradaki önemli bir diğer nokta da, sigara dumanına maruz kalan çocukların akciğer hastası olma olasılığını 2 ile 3 kat arttığı gerçeğidir. Ebeveynlerin bu konuda gerekli hassasiyeti göstermesi ve çocukların yanında sigara içmemesi gereklidir.

Kaynak: Anadolu Sağlık Merkezi web sitesi
(www.anadolusaglik.org)

BU KONU İLE İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Nefes Darlğı Nedir?

Nefes Darlığı Kalp Hastalığının Habercisi Olabiliyor

« Geri

Diğer Haberler

Klimanın Neden Olduğu Hastalıklar
Sigarayı Bıraktıktan Sonra Kilo Almamak İçin Ne Yapmalı?
Sigara Bırakmada İlaç Tedavisi
Yıllarca Süren Öksürüğün Nedeni
KOAH, Akciğer Kanserine Neden Olur Mu?
Zatürreden Nasıl Korunulur?
KOAH Hastalığı Tedavi İle İyileşir Mi?
Terlemede Tedavi Seçenekleri
Ramazanda Sigarayı Bırakmak İçin Ne Yapmalı?
Astım Hastaları Oruç Tutabilir Mi?
Astım Hastaları Tatile Çıkarken Nelere Dikkat Etmeli?
Hava Kirliliğinin Sağlığa Zararı Nedir?
Online `Solunum Okulu` Açıldı
Astım Tedavisinde Bronşiyal Termoplasti Nedir?
Zatürreden Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Sigarayı Bırakmak İçin Yapılması Gerekenler
Sigara Bağımlılığı Hangi Hastalıklara Neden Oluyor?
KOAH Riskini Öğrenme Testi
Solunum Fonksiyon Testi Kimlere Uygulanır?
Hangi Hastalıklar Zatürre Riskini Artırıyor?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional