Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Miyomlar Cinselliği Olumsuz Etkiliyor
05.03.2009 - 13479 defa okundu.

Yumurtalık kistleri ve rahimde görülen miyomlar, pek çok kadının ortak sorunu. Genellikle pek belirti göstermiyorlar. Belirtiler ise çoğunlukla karın ile kasıkta ağrı, uzun süreli kanama veya karın şişliği gibi yakınmalar oluyor. Cinsel hayatı da kabusa çeviren bu kistleri kontrol almak veya ortadan kaldırmak mümkün. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı’ndan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cem Öncüloğlu, ayrıntılı bilgi verdi.
Yumurtalık kistlerine ve rahimde gelişen myomlara doğurganlık çağındaki kadınlarda sıkça rastlanıyor. Kistler belirtisiz seyredebildiği gibi, çeşitli yakınmalara da yol açabiliyor. Kadınlarda kistler, en sık adet düzensizlikleri, adet döneminde veya cinsel ilişki sırasında alt karın ile kasıkta ağrılara neden oluyor. Aşırı ve uzun süreli kanama, sık sık idrara çıkma isteği veya karın şişliği de yine kistlerin neden olduğu yakınmalar. Kistlerin neden olduğu şikayetler yüzünden bazı kadınlarda cinsel ilişki de olumsuz etkileniyor.

HAYATI ETKİLİYOR
Endometriotik kistler ve miyomlar, günümüzde kadınların cinsel hayatını en olumsuz etkileyen kitleler. Acıbadem Hastanesi Kozyatağı’ndan Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Cem Öncüloğlu, kistlerin oluşturduğu yakınmaların kadının cinsel ilişkiden kaçınmasına, hatta bazı kadınlarda vajinismusa neden olacak kadar şiddetli boyutlara ulaşabildiğine dikkat çekiyor.
ENDOMETRİOZİS

Dr. Cem Öncüoğlu, sözlerini şöyle sürdürüyor:  "Oysa yumurtalıkta gelişen kistlere erken tanı konulduğu takdirde tedaviden oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. Dolayısıyla bu tür yakınmalar oluştuğunda zaman kaybetmeden doktora başvurulması gerekiyor."  Op. Dr. Cem Öncüloğlu endometriozisin, neden olduğu kistlerin, cinsel ilişkide en sık sorun yaratan kistleri oluşturduğunu belirtiyor. Bunlar içi koyu kahverengi, kan dolu, adeta sıvı çikolatayı andıran görünümde bir sıvı içeren kistik oluşumlar. Özelikle yumurtalık ve karın içi zarında gelişmesine rağmen, vücudun hemen her organında da ortaya çıkabiliyorlar. Araştırmalarda, birinci derecede akrabalarında endometriozis tespit edilen kadınlarda bu hastalığın görülme riskinin yaklaşık 7 kat arttığı tespit edilmiş. Endometriozisin kesin tanısı, laporoskopiyle alınan şüpheli parçaların patolojik olarak incelenmesiyle konuyor.

Belirtileri: Endometriozis genellikle hiçbir şikayeti olmayan kadınlarda rutin muayene sırasında saptansa da çeşitli yakınmalarla da tespit edilebiliyor. En sık görülen şikayetler ise adet döneminde, cinsel ilişki sırasında ya da herhangi bir zamanda gelişen alt karın ve kasık ağrısı.
Endometriozis  rahime, yumurtalığa ve tüplere yerleştiğinde, cinsel ilişki sırasında şiddetli ağrıya yol açıyor. Bu ağrılar kadının cinsel ilişkiden kaçınmasına neden olacak kadar şiddetli boyutlara ulaşabiliyor.
Kanama ve sık idrara çıkma gibi yakınmalar da endometriumda görülen diğer belirtileri oluşturuyor.

Tedavisi:
Op. Dr. Cem Öncüloğlu, endometriozis tedavisinde genellikle laparoskopik yöntemin tercih edildiğini belirterek sözlerine şöyle devam ediyor: "Günümüzde laporoskopik cerrahiyle Endometriozisin tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Ancak bu noktada her endometriozis odağının tek tek bulunup ortadan kaldırılması büyük önem taşıyor. Çok büyük kistlerin karnın açılarak ameliyat edilmesi gerekebiliyor.
Çocuk istemeyen ailesini tamamlamış kadınlarda, özellikle ilerlemiş ve tekrarlarla seyreden endometriozis vakalarında rahim ya da yumurtalıklar alınabiliyor."

MİYOM

Rahmin kas tabakasından köken alan ve menopoza kadar büyüyebilen iyi huylu tümörler genel olarak “myom” olarak nitelendiriliyor. Genellikle yavaş yavaş büyüse de, hamilelik döneminde ve östrojen içeren tedaviler gören kadınlarda hızla ilerliyor. Her dört kadından birinde gelişen myomlar sıklıkla rahimde, ender olarak da rahim ağzında ortaya çıkıyor. Çoğu zaman hastada birden fazla sayıda myom gelişiyor. Bu myomlar toplu iğne başı kadar küçük olabildiği gibi tüm karın boşluğunu dolduracak boyutlara da ulaşabiliyor.

Belirtileri:
Myomlar çoğunlukla herhangi bir belirtiye yol açmıyor. Myomların neden olduğu yakınmalar ise, oluşumun büyüklüğü, yerleşim yeri ve sayısına göre değişiyor. Myomlar en sık, cinsel ilişki sırasında ağrı, kasık ve ağrın ağrısı, kasıkta ve karında dolgunluk ile basınç hissi, fazla ve uzun süren adet kanaması ve ara kanamalara yol açıyor.

Tedavisi:
Uzmanlar ağrı, basınç hissi, düzensiz ve aşırı kanamadan yakınmayan hastaların düzenli kontrollerinin yapılarak myomların boyutlarının takip edildiğini vurguluyor.
Bu durumda myomların her altı ayda bir muayene ve ultrasonla kontrol edilmesi gerekiyor. Hastanın takibinde olumsuz bir gelişme saptanırsa tedaviye başvuruluyor. Op. Dr. Öncüloğlu çeşitli şikayetlere neden olan myomlarda ilaçlardan veya cerrahi yöntemlerden yararlanıldığını da belirtiyor. 
Dr. Öncüoğlu, cerrahi tedavide hangi tekniğin uygulanacağını ise, hastanın yaşı, çocuk isteyip istememesi, şikayetlerin tipi ile şiddeti gibi nedenlere bağlı olarak değiştiğini belirtiyor.
Bu kistlere dikkat!

Aşağıda yer alan kistler de karın ve kasık bölgesinde ağrı, aşırı ve uzun süreli kanamaya yol açarak cinsel yaşamı olumsuz etkiliyor. 

Follikül kistleri:
Yumurtlama süresinde oluşan ve follikül adı verilen keseciğin aşırı büyümesi sonucu ortaya çıkıyor. Genellikle belirti vermeyen bu kistlerin çoğu 5 santim veya daha ufak çapta gelişiyor. Doğum kontrol hapları, kistlerin büzülerek kaybolmasını sağlıyor.

Dermoİd kistler:
Yumurtlama işleviyle ilgisi olmayan bir kist türü.  Vücudun farklı dokularıyla dolu olabiliyor. Kistin içinde en sık cilt ve kıl yapıları görülmekle beraber, bazen beyin ve diş dokusuna bile rastlanabiliyor. Zamanla büyüme gösterebiliyorlar, ender olarak kanserleşme potansiyeli taşıyorlar.

Kaynak: Acıbadem Hastanesi web sitesi
(www.acibadem.com.tr)

BU KONUYLA İLGİLİ DİĞER HABERLER

Hangi Miyom Ameliyatla Alınmalı?

Şiddetli Kanamalar Miyom İşareti

« Geri

Diğer Haberler

Evde Ses Yalıtımının Cinsel Yaşama Etkisi
Cinsellik Olmadan Evlilik Yürür Mü?
Diyabetli Erkeklerde Peyronie – Penis Eğriliği
Cinsel Zeka (SQ) Nasıl Ölçülür?
Kadınların Cinsel Yaşamı Düzelebilir Mi?
Cinsel Sorun Yaşayan Çift Nereye Başvurmalı?
Erkeklerin Kadınları Cinsellikten Soğutan 10 Hatası
Kaliteli Cinselliğin Sırları
Cinsel Terapi Nedir, Nasıl Uygulanır?
Sigara Cinsel Sağlığı Olumsuz Etkiliyor
Cinsel Performans Artırıcı İlaçlar Kör Eder Mi?
HIV Bulaşmasını Engelleyen Deney Sonuçları
Doğum Sonrası Cinsel Yaşam Ne Zaman Başlamalı?
Vajinismus Tedavi Edilebilir
Depresyon, Cinsel Hayatı Olumsuz Etkiliyor
Kadınların Cinsel Fantezileri Çok Çeşitli…
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
HIV/AIDS Ve Cinsel Yaşam
Vajinismus’a Hipnoz Tedavisi
Geç Boşalma Partneri Rahatsız Edebilir
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Ya Birgün Anneniz Sizi Tanımazsa?
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Beden Aklıyla Zayıfla"
-Dr. Fevzi Özgünül
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Oğuz Engiz: Ankara Tıbbın Da Başkenti
Oğuz Engiz, sağlık turizmi açısından Ankara`nın konumunu anlattı.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. |

Valid XHTML 1.0 Transitional