Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Uyuşma hissi MS belirtisi!
02.06.2009 - 76201 defa okundu.

20-40 yaşlarındaki kişilerde ve daha çok kadınlarda görülen bir hastalık, MS. Türkiye`de yaklaşık 30 bin kişinin pençesine düştüğü hastalık, uyuşma, karıncalanma hissi, bir gözde görme kaybı gibi belirtilerle ortaya çıkıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı öğretim üyesi ve VKV Amerikan Hastanesi Nöroloji Bölüm Şefi Prof. Dr. Aksel Siva, MS ile ilgili merak edilenler konusunda bilgi verdi:

. MS nedir?

“Multipl Skleroz ya da kısa adıyla MS, merkezi sinir sistemini oluşturan beyin, beyincik ve omurilik gibi yapıları etkileyen ve genç erişkinlerde görülen bir hastalıktır. Aslında belki “bir hastalık” demek çok doğru değil, zira MS daha çok bir hastalıklar grubu. Multipl Skleroz`un kendi içinde çok farklı seyreden, aynı özelliği paylaşsa bile hastadan hastaya büyük farkların görülebileceği değişik tipleri var. MS, hastaların bir kısmında kısmi de olsa bir özürlülük yaptığı için genç insanlar içinde nörolojik özürlülüğe, kazalar dışında en çok yol açan sinir sistemi hastalığı olarak kabul ediliyor. “

. MS ile ilgili pek çok önyargı var değil mi? MS ile ilgili halk arasında yanlış bilinenler neler?

“MS bulaşıcı bir hastalık değildir, MS ölümcül bir hastalık değildir, MS bir akıl hastalığı değildir.”

TEK GÖZDEKİ GÖRME KAYBINA DİKKAT!

. MS`in belirtileri nelerdir?

“İlk belirtileri; bir gözde görme kaybı veya bulanıklığı, çift görme, konuşmada zorluk, bedenin bir yarısında güçsüzlük ve uyuşukluk, ellerde titreme, yürüme güçlüğü veya dengesizlik, ince hareketlerde beceri kaybı olabilir. Ancak bu belirtilerin, tek başlarına MS hastalığı için özgün olmayıp, birçok başka nörolojik veya diğer hastalıkta da görülebileceğini  unutmamak gerekir.”

. MS kimlerde görülüyor?

“Daha çok kadınlarda, 20 – 40 yaşları arasındaki genç erişkinlerde, beyaz ırktan olanlarda, ılıman ve soğuk iklim kuşağında yaşayanlarda, ailesinde MS olanlarda, sosyo-kültürel ve ekonomik düzeyi yüksek kişilerde daha fazla görülüyor.”
 
SICAK ÜLKELERDE AZ RASTLANIYOR!

. MS`in sıklığı nedir peki?,

“Multipl Skleroz`a sıcak bölgelerde çok daha az rastlanıyor, yani ekvator kuşağında hemen hemen hiç rastlanmıyor ya da çok daha az oranlarda rastlanılıyor. Buna karşılık hem kuzey, hem de güney yarım kürede kutuplara yaklaştıkça bu hastalığın giderek arttığını görüyoruz. Kutuplarda ise, burada çoğunlukla Eskimolar yaşamakta, onlarda hastalıkla karşılaşılma oranının birdenbire çok düştüğünü görüyoruz. Zira Eskimolar sarı ırk kökenli ve sarı ırkta MS çok daha az görülüyor. Öte yandan siyah ırkta da MS`in beyaz ırka göre daha az rastlandığını biliyoruz. Türkiye`ye gelince, Edirne`de yeni yapılan bir çalışma daha önce ülkemiz için öngörülen her 100 bin kişide 30 ile 40 arasında MS`li olduğu tahminini doğruladı. Buna göre Türkiye`de en az 25 bin- 30 bin arasında MS`li olduğunu  söyleyebiliyoruz. “

. MS kalıtsal bir hastalık mıdır?

“MS için kalıtsal bir hastalık demek doğru değil. Ancak bir ailede bir MS`li var ise bir ikinci MS`li olma olasılığının, ailesinde böyle bir fert olmayan toplum grubuna göre 10 ila 20 kere arttığını bilmekteyiz. Bununla birlikte MS riskinin 100binde 50 - 100 olduğunu varsayarsak bile, bunu on kere, 20 kere bile arttırsanız genelde yüzde 1-2`yi geçmeyen bir riski görüyorsunuz. “

. MS nasıl ortaya çıkıyor?

“Multipl Skleroz bağışıklık sisteminin bir şaşkınlığı sonucu oluşuyor ve merkezi sinir sistemini etkiliyor. Bu hastalıkta beyin, beyincik ve omurilikte seyreden sinir lifleri ve onların etrafındaki kılıflar etkileniyor. Vücut kendinden olanı yabancı gibi algılayıp ona karşı bir reaksiyon oluşturuyor ve söz konusu dokuda bir hasar ortaya çıkıyor. Bunlar sinir lifleri ve kılıfları olduğu için kola, göze, bacağa giden iletilerde bir aksama, bir bozukluk olabiliyor. Bunun sonucunda da bir takım belirtiler ortaya çıkıyor. Böylece MS`li kişide bir gözde görme kaybı veya bulanıklık ortaya çıkıyor. Bir kolunda ve elinde, bazen de hem kolunda hem bacağında bir güçsüzlük olabiliyor, yürüyüşü bozulabiliyor, dengesizlik ortaya çıkabiliyor ya da konuşması ağırlaşıp, peltekleşebiliyor. Bu belirtiler genellikle geçici. Çünkü bağışıklık sistemindeki şaşkınlık sonucu vücut kendi dokusuna bir zarar vermekle birlikte, bir süre sonra bu yanlışlık farkediliyor ve düzeltilmeye çalışılıyor. Zarar duruyor ve bir iyileşme sürecine giriliyor.”

MS`İN KARIŞTIRILDIĞI HASTALIKLAR

. MS atakları nedir?

“Nörolojik belirtilerle gelişen ve daha sonra duraklayıp düzelme sürecine giren hastalık dönemlerine atak diyoruz. Hastalığın, MS`lilerin çoğunda yüzde 85, hatta yüzde  90`ında ataklar halinde seyreden bir şekilde başladığını söyleyebiliriz. Ancak yüzde 10-15 kadarında baştan ilerleyici bir şekil alabiliyor. Ama ilerleyici şekil dediğimiz zaman, çok uzun yıllardan söz ediyoruz. Burada şunu da belirtmek gerekir ki ataklarla seyredenlerin bir kısmında da yıllar sonra ilerleyici bir şekle dönüş söz konusu olabiliyor. “

. Nasıl teşhis ediliyor? Karıştırıldığı hastalıklar var mı?

“Söz ettiğimiz belirtiler aslında MS hastalığına özgün değil. Bunlar sık gözükebilen ve farklı nedenlerle ortaya çıkabilen belirtiler. Görme bozukluğunun ortaya çıkması göze ait bir nedenle de olabilir, başka nörolojik bir nedenle de olabilir. Aynı şekilde kol bacakta güçsüzlük, yürümede dengesizlik bunların hepsi çok çeşitli nörolojik hastalıklarda gözükebilir. Uyuşma ve iğnelenmelere gelince, bunu hissetmeyenimiz zaten yoktur. Bu nedenle beklenenin dışında birtakım nörolojik bulgularla karşılaşıldığı zaman, bunun bir hekim, ya da daha doğrusu bir nörolog tarafından değerlendirilmesinde yarar vardır.

Ayrıcı tanıda birçok hastalık, ya da birçok durum söz konusu. Bir hekim MS`ten şüpheleniyorsa, genellikle ilk başvurduğu tanı yöntemi MR incelemesidir. MS`lilerin en az yüzde 95`inde MR hastalığı gösterir. Gerektiğinde belden su alma yoluyla da tanıyı doğrulamak ya da güçlendirmek ve hastalıkla ilgili bazı ayrıntılı bilgiler almak da söz konusu olabilmektedir.  ‘Uyarılmış potansiyeller` denen elektrofizyolojik yöntemler ise hastalığın sinir sistemindeki bazı yapıları ne denli etkilediğini gösteren ayrı bir inceleme yöntemidir.”

MS`İN KESİN TEDAVİSİ YOK!

. Gelelim tedavisine… MS`in kesin tedavisi var mı? Ne gibi yöntemlerden faydalanılıyor?

“ Halen MS için kesin bir tedavi yoktur. Fakat hastaların bağımsız, rahat ve üretken olmalarını sağlamak için çok şey yapılabilir.

Genel vücut sağlığını korumak:
Herkes gibi MS`lilerin de aktivitelerini sürdürmeleri, besin değeri yüksek bir diyet uygulamaları, kendilerini iyi hissetmek ve dirençlerini korumak için yeterince dinlenmeleri gerekir. Enfeksiyonların, özellikle solunum veya idrar yolları enfeksiyonlarının anında tedavi edilmesi son derece önemlidir.

Fizyoterapi
Egzersiz programları ve kasların çalıştırılması hastaların akut atak döneminin izlerini silmesine ve kas spazmlarının giderilmesine yardımcı olur. Barlar ve diğer yardımcı aletlerle yapılan çalışmalar bir çok hastanın kendine güvenini arttırır.

Psikoterapi ve Danışmanlık
Kişisel ve grup terapileri hastalara ve ailelerine depresyon, korku ve MS`in yol açtığı sınırlamalarla mücadelede yardımcı olur.Ne kadar süreceği belli olmayan iyileşme dönemleri bu hastalığa uyum sağlamayı özellikle güçleştirir.

İlaç Tedavisi
Multipl Skleroz`un ilaçla tedavisinin iki ana hedefi vardır. Birinci hedef, sinir dokusu içerisinde çoğu zaman hiç durmaksızın süren, miyelin ve akson (sinir teli) yıkımına neden olan ve zaman zaman alevlenen iltihabi süreci kontrol altına almaktır.

Multipl Skleroz adı verilen tablonun çeşitli tipleri bulunduğu, herkesin Multipl Skleroz`u kendine özgü olduğu için bu ilaçların etkisi kişiden kişiye değişebilir. Bu ilaçlar bugün için MS`te kesin çözüm olmamakla birlikte, bir grup hastada olumlu sonuçlar alınmaktadır. İlaçların seçimi de yarar ve yan etkilerin değerlendirilmesi de sorumlu hekim tarafından yapılmalıdır.

Multupl Skleroz tedavisindeki ikinci hedef ise bazı şikayetleri ortadan kaldırmaktır. Örneğin, kas spazmlarını ve sertliklerini ortadan kaldırmak için kas gevşeticiler, idrar problemlerini ortadan kaldırmak için mesane işlevlerini düzenleyici, yorgunluk giderici ilaçlar kullanılır.”

 BU KONU İLE İLGİLİ DİĞER YAZILAR

 Bacak Uyuşması nedenleri

Nörolojik (Sinir Sistemi) Hastalıkları Rehabilitasyonu

Yutma Güçlüğü Neden Kaynaklanır?

« Geri

Diğer Haberler

Multiple Skleroz (MS) Hastalığı Belirtileri
Sıcak Hava Migreni Tetikler Mi?
Yaz Aylarında Tansiyon Yükselir Mi?
Multipl Skleroz (MS) Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Migreni Tetikleyen Nedenler?
Boyun Şah Damarlarında (Karotis) Darlık
Gençlerde Beyin Kanaması Nedenleri
Parkinson Ölümcül Bir Hastalık Mıdır?
Bel Fıtığı Ameliyatında Mikrocerrahi Yöntemi
Multiple Skleroz (MS) Hastalığının Teşhisi
Vertigo (Baş Dönmesi) Nedenleri Nelerdir?
Emeklilikte Bunamadan Korunma Yöntemleri
Parkinson Hastalarına Beyin Pili Takılabilir Mi?
Hafıza Güçlendirme Teknikleri
Beyin Kanaması Belirtileri
İnme Geçirirken Yapılması Gerekenler
Alzheimer`ı Tedaviyle Yavaşlatmak Mümkün Mü?
İnmeden Korunmanın Yolları
Alzheimer`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Alzheimer`ı Önlemenin Yolları
Yorumlar
20.05.2012, 01:07:10
ben ms hastasiyim ilk bebeyimi iki aylik hamileyken kaybettim kayiptan sonra ellerimde uyusma basladi simdi tum sag tarafim uyusuk sanki sag tarafimdan araba gecmis sizliyor surekli sae sag tarafim yorgunum gucsuzum psikolojim kotu ama allahima sukurler olsun esim cok iyi ikide kucucuk kizlarim var
06.08.2011, 22:53:53
sadece yüzümde dudak çevresinde başlayan bi uyuşma oluyor tek taraflı...sebebini bilmiorum bir anda başlayabilior yorgunsam daha sıklıkla oluyor özellikle üzüntülüysem...panik atak tedavisi geçirdim onunla alakası var mı bilmiyorum ama ms den korkuyorum..diğer belirtiler yok fakat
14.02.2011, 21:01:06
ben 18 yasındayım bugün doktora gittim uzun zamandır başımda dönme gözümde kararma ve arkasndan kafamda uyuşma oluyo. bunun üzerine kolum yada bacağım tutuluyor. bir kerede belim tutuldu ve 3 gün hareket edemedim. bi kaç uygulama ve tedaviden sonra doktorum ms ihtimali üzerinde durmaya başladı. emar çektirmemi istedi. kolum ve bacağım tutulduğu zamanda uyuşarak tutuluyor. ms olma ihtimalim nedir?
  Tüm Yorumlar »
Yorum Ekle
    Adım, Soyadım Görünsün       Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional