Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Çikolata Kisti (Endometriozis) Nedir?
18.01.2010 - 13711 defa okundu.

Daha ziyade yumurtalıklarda görülen Endometriozis hastalığı, kadınların cinsel hayatında ağrıya neden olduğu gibi, kısırlık da yapıyor. Üstelik, ameliyatla tamamen alınsa da tekrar etme riski yüksek. Kadınlara böylesine sorun çıkaran Endometriozis hastalığı halk arasında çikolata kisti olarak biliniyor. Bunun nedeni de kist içindeki sıvının renginin ve görüntüsünün çikolata kıvamında olması.

Bu isimle sevimlilik kazanan kistlerin modern yaşamı benimseyen genç kadınlarda daha sık görüldüğünü belirten Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanı Op. Dr. Altuğ Semiz, kistlerin açık veya kapalı ameliyatlarla tedavi edilebileceğini söylüyor.

Ancak, ameliyat sonrasında kistlerin tekrarlama riskinin yüksek olduğunu da vurgulayan Dr. Semiz, “Doğum kontrol hapları kullanmak kistlerin büyümesini engelliyor. Ancak, haplar bırakıldığında başa dönülüyor” diyor. Endometriozis hastalığının cinsel ilişkide ağrıya neden olduğu gibi kısırlık riskinin de bulunduğunu anlatıyor.

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanı Op. Dr. Altuğ Semiz, çikolata kistinin neden olduğu sağlık sorunları, tanı ve tedavi yöntemleriyle ilgili soruları yanıtladı.


. Halk arasında Çikolata Kisti de denilen Endometriozis nedir, nasıl bir hastalıktır?
“Endometriozis bir hastalığın genel ismidir. Endometriozis diye kastedilen rahatsızlık aslında sadece kistlerden ibaret bir hastalık değildir ama bu hastalığa sahip kişilerin başka şikayetlerle bile hastaneye başvurmuş olmasıyla yapılan muayenelerde endometriozis teşhisini ortaya çıkarıyor. Çoğunlukla teşhisi koyduran şey kistin ultrasonla izlenmesi oluyor. Bu nedenle daha çok çikolata kisti adıyla anılır olmuş bir hastalıktır yoksa çok sistemik seyredebilen kadının iç organlarını ve kadının genital sistemini çok farklı belirtilerle yoran ve ilerisi için de birtakım tehditleri bünyesinde içeren yaygın bir hastalık olarak düşünebiliriz bu hastalığı.” 

. Endometriozis sadece kadının yumurtalıklarında mı olur, vücudun başka bölgesinde de olabilir mi?
“Endometriozisin kadının vücudunun her yerinde olma ihtimali vardır. Çok nadir görülse de gözkapağında endometriozis çıkmasından tutun da yumurtalıklar, tüpler, rahim, barsakların üzeri, mide gibi organları sayabiliriz. Daha öncesinde yapılan birtakım ameliyatlarda karınlarda ciddi oluşan kesiler gibi çok çeşitli lokasyonlarda da endometriozis görülebilir.”

“CİNSEL İLİŞKİDE AĞRI BİRDEN FAZLA NEDENE BAĞLI”
. Cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olan durumlar neler olabiliyor? Çikolata kisti de cinsel ilişki sırasında ağrıya neden olur mu?
“Cinsel ilişki esnasındaki ağrının pek çok nedeni var. Fakat bütün nedenler arasında ilerisi için en tehdit edici gözüken elbette çikolata kistidir. Cinsel ilişki sırasında ağrı çekerek hekime başvuran hasta sayısı her ne kadar günümüzde yavaş yavaş artıyorsa da ne yazık ki; ülkemizde çok fazla değil.

. Çikolata kistinin neden olduğu ağrının diğer ağrılardan bir farkı var mı?
“Çikolata kistinin neden olduğu cinsel ilişki sırasındaki ağrının diğerlerinden bir farkı vardır. İlişki sırasında özellikle belli cinsel birleşme pozisyonları ya da bazı belli noktalarda kişi ağrı hisseder. İlişkiye girememe ya da ilişkinin başında başlayan bir ağrı değildir, belli bir noktaya temas edildiğinde görülen bir ağrı söz konusudur. Bu nedenle cinsel ilişki sırasındaki ağrı acaba çikolata kistine mi bağlı demek için tüm bilgiyi ele geçirmek ve sonra yeri saptamak için çalışmalar yapmak lazım.”

“ÇİKOLATA KİSTİ ADET AĞRILARINI ARTIRIYOR”
. Çikolata kistleriyle adet sancılarının çok şiddetli olması arasında bir paralellik var mı?
“Evet var. Bir kadın, klasik adet ağrıları sırasında günlük hayatının dışına çıkmak zorunda kalıyorsa, mesela öğrenciyse; okula gidemiyor, çalışan bir kadın ise; iş yerinde ciddi şekilde ağrı kesiciler olmadan idare edemez hale geliyorsa, biz buna çok ağrılı adet kanaması diyebiliriz.

Bunu dediğimiz noktada öncelikli olarak elemek zorunda olduğumuz şey çikolata kistidir. Çünkü çikolata kistleri eğer bu şekilde ağrılarla seyredecek pozisyona geldiyse, bir aşama sonrasında vücudun başka yerlerine daha fazla yayılıp daha kalıcı sorunlara yol açacak demektir.”


“ÇİKOLATA KİSTİ KISIRLIK NEDENİ”
. Endometriozis yani çikolata kistinin kısırlığa yol açma riski ne orandadır? Çikolata kistinin oluştuğu bölge bu konuda etken midir?
“Öncelikle çikolata kisti modern kadınların özellikle genç yaş popülasyonunda görülmektedir. Sözünü ettiğimiz gruptaki kadınlar, tüp bebek merkezlerine başvurduklarında yapılan muayene ve testler sırasında, kısırlık nedenlerinin çoğunlukla çikolata kisti olduğu görülmüştür.

Çikolata kisti, çok ciddi bir kısırlık nedeni olarak giderek artış gösteriyor. Elbette çikolata kistlerinin yerleşimi yani bulundukları bölge çok mühimdir. Tüpler ve çevresine yerleşmiş çikolata kistleri, ince kanalların tıkanmasına yol açıp gebe kalmayı zorlaştırıyor. Burada enteresan bir veri daha var; çikolata kistleri tüpleri tıkamasa ve 3 santimetre kadar küçük
ölçülerde dahi olsa, sadece oradaki varlığıyla gebe kalmayı zorlaştıran bir faktördür. Bu nedenle gebe kalma sorunu yaşayan kadınlarda çikolata kisti varlığı mutlaka araştırılır ve ana prensip olarak çocuk sahibi olmak için tedavi olmadan önceki süreçte öncelikle çikolata kistlerinin tedavi edilmesi gerekir.”

. Endometriozisin kesin tedavisi var mıdır?
“Elbette tedavisi var. Çeşitli tedavi yöntemleri vardır, açık ameliyatlarla ya da kapalı ameliyatlarla kisti oradan alıp hastayı kurtarabiliriz. Ancak bu tedavi, endometriozis dediğimiz hastalığın daha sonra tekrar edebilecek olduğu gerçeğini değiştirmez.
Ancak şu var ki, örneğin kısırlık tedavisi gören bir hasta, bu kistten kurtularak tedavisini sürdürüp gebe kalabilir ama adet gördüğü sürece hayatının herhangi bir evresinde çikolata kistiyle tekrar karşılaşabilir.”

“DOĞUM KONTROL HAPLARI ÇİKOLATA KİSTİNİ SADECE MASKELİYOR”
. Endometriozisin herhangi bir ilaç tedavisi var mı?
“Doğum kontrol hapları, çikolata kistlerinin büyümesini bir süre maskeleyebilir. Bu her kadın ve her kist için geçerli değil ama en azından denenebilir bir tedavidir. Fakat işin kötüsü, yapılan araştırmalar göstermiş ki çikolata kistlerini ilaçlarla baskıladığımızda, doğum kontrol haplarını kestiğimizde kistler ya aynı büyüklüğe tekrar ulaşmış ya da daha fazla büyümüş oluyor. Bu biraz daha fazla zaman kazandıran bir tedavidir. Çikolata kisti adet gören kadınların hastalığı olduğu için kadını adet görmekten tamamen kesersek ve ilaçlarla bir menopoz sağlarsak çikolata kistlerinin büyümesi durduruluyor. Ama genç bir hanımda bunu 6 aydan daha uzun süreli yapamıyoruz.”

. Çikolata kisti aileden bir geçişe neden olur mu, kalıtımsal bir yönü var mıdır?
“Çikolata kistine sahip olan kadın popülasyonu incelendiğinde bunların ailesel bir yanı olmadığı görülmüştür ama yine de eğer bir kadında çikolata kisti varsa, onun kızında çikolata kisti görülme riski daha yüksektir. Bunun biraz daha açık ifadesi bir kadında çikolata kisti varsa illa annesinde olup olmaması beklenmez ama bir sonraki nesle geçirme olasılığı yüksek.”

“ÇİKOLATA KİSTİNDE KAPALI AMELİYAT, AÇIK AMELİYATA GÖRE DAHA AĞRISIZ”
. Çikolata kistlerinin kapalı ameliyatla mı yoksa açık ameliyatla mı tedavi edileceğine nasıl karar veriliyor?
“Kistlerin çok büyük boyutlara ulaşması, her iki yumurtalığa ya da bizim pervik organlar dediğimiz ince bağırsak, kalın bağırsak ve bütün dokuları birbirine yapıştırması durumu gerçekleşebiliyor. Bu durum, kistlerin laparoskopik olarak yani kapalı ameliyat şeklinde yapılmasını zorlaştırır. Kapalı ameliyatın en önemli avantajı, kişinin tekrar ayağa kalkma sürecinin çok kısa olmasıdır. Operasyon sonrası ağrılarının hemen hemen açık ameliyatlara göre yok denecek kadar az olmasıdır.”

. Çikolata kistleri adet kanama miktarını artırır mı ya da herhangi bir düzensizliğe neden olur mu?
“Adet kanamalarında düzensizlik yapar. Ara kanamalar şeklinde, damla damla adet kanaması şeklinde.  Ya da adet günlerinin uzaması şeklinde bir hormonal bozukluğa da neden olur.”

“POLİKİSTİK OVER VE ÇİKOLATA KİSTİ FARKLI HASTALIKLAR”
. Polikistik over ve çikolata kisti aynı şey midir, aralarında ne gibi farklar vardır?
“İkisi bambaşka hastalıklardır aslında ama polikistik over hastalarında, çikolata kisti olma riski fazladır. Polikistik over yumurtalığın üstünde çok küçük kistlerin olması ve hormon bozukluğuyla seyreden bir rahatsızlık. Uzun sürelidir ve şeker hastalığına benzetilecek bir bozukluktur. Kişilerde illa hastalık yapmaz ama meyilleri artırır.

Çikolata kisti ise tamamen tek yumurtalıkta ya da yumurtalık çevresinde başlayan bir ya da birkaç tane olan ve boyutları hiçbir zaman polikistik overdeki kadar küçük olmayan, çok daha büyük boyutlara varan başka bir rahatsızlıktır.”

. Çikolata kisti simir testinde ortaya çıkar mı? 
“Simir testi sadece rahim ağzındaki hücresel yapılara bakar. Rahim ağzı kanseri için kullanılan bir tarama testidir. Çikolata kisti hakkında yol gösterici olmaz.”

 

 

« Geri

Diğer Haberler

Ağrısız Hamilelik İçin Proloterapi Tedavisi
Kemik Erimesi Önlenebilir Mi?
Doğum Sonrasında Nasıl Kilo Vermeli?
Düzensiz Adet Kanamalarının Nedenleri
Doğumdan Sonra Vücutta Oluşan Değişiklikler
Kadınlarda Kansızlık (Anemi)
İleri Yaşta Anneliğin Riskleri Nelerdir?
Kadınlarda Yumurtlama Takibi
Kadınlarda Kanser Belirtileri
Hamilelikte Lens Kullanımı
Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler
Gebelik Diyabetinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Rahim İçi Yapışıklığı Tedavisi
Hamilelere Kış Hastalıklarından Korunma Önerileri
Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri
Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?
Jinekolojik Kanserlerin Tedavisinde Son Gelişmeler
Hamileyken Yapılan Grip Aşısı Bebeği De Koruyor Mu?
Adet (Regl) Dönemi Baş Ağrıları
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Sorun Doktorunuz Yanıtlasın
Sağlıkla ilgili merak ettiğiniz ne varsa, bize yazın. Uzman doktorlar yanıtlasın. »
Detay için tıklayınız
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Sevgili Mutfak "
- Arzu Aygen
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Evet, memnunum
Hayır, memnun değilim
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional