Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Gebelikten Korunmada Enjeksiyon Yöntemi: Aylık Ve Üç Aylık İğneler
18.08.2010 - 5168 defa okundu.

Demet DEMİRKIR

Doğum kontrol haplarının enjeksiyon formuna doğum kontrol iğneleri deniyor. Doğum kontrol iğnelerinin; aylık ve üç aylık olarak iki çeşidi bulunuyor.

Aylık doğum kontrol iğneleri, doğum kontrol hapları ile aynı etken maddelere sahip yani her ikisinin de içeriğinde östrojen hormonu bulunuyor fakat iğnelerin içindeki doğal östrojen.

Üç aylık doğum kontrol iğnelerinin içeriğinde ise, östrojen hormonu bulunmuyor, sadece progesteron hormonu bulunuyor.

Doğum kontrol haplarını kullanabilen bütün kadınların aylık doğum kontrol iğnelerini de kullanabileceklerini belirten Üsküdar AÇSAP Merkezi (Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Eğitim Merkezi) Başhekimi Dr. Filiz Türeci, üç aylık doğum kontrol iğnelerini ise östrojen hormonu kullanmasında sakınca olan kadınların da kullanabileceğini vurguluyor. Sigara içen kadınların doğum kontrol hapı kullanmasının sakıncalı olduğunu hatırlatan Dr. Türeci, üç aylık doğum kontrol iğnelerinde ise böyle bir sakıncanın bulunmadığını söylüyor.

Bu durumda üç aylık doğum kontrol iğneleri; emziren kadınlar, tansiyon ve damarla ilgili sorunları olan kadınlar, sigara içen kadınlar için ideal bir korunma yöntemi.

Dr. Filiz Türeci; aylık ve üç aylık doğum kontrol iğnelerinin koruyuculuk oranlarından faydalarına, kimlerin hangi tür iğne kullanabileceğinden uygulama yöntemlerine, doğum kontrol hapları ile doğum kontrol iğneleri arasındaki farklılıklara kadar tüm sorularımızı yanıtladı.

. Gebelikten korunmak için kullanılan aylık iğne, diğer bir ifade ile aylık doğum kontrol iğnesi nedir, doğum kontrol haplarından farkı var mı?
“Aylık iğne, doğum kontrol haplarının enjeksiyon tarzında uygulanan formudur. Doğum kontrol haplarının içerisinde ne varsa bunda da aynısı vardır. Yalnız aylık iğnelerdeki östrojen doğal östrojendir.

Haplarda doğal kullanamıyoruz çünkü sindirim sisteminden geçerken bozuluyor. Faydaları, yararları, yan etkileri doğum kontrolüyle tamamen aynıdır. İkisinin de koruma mekanizması rahmin iç duvarını inceltmek, yumurtlamaya engel olmak, rahim ağzındaki salgıyı kalınlaştırmak. Salgı kalınlaşınca tohum hücrelerinin yukarı çıkışına engel olur. Spermlerin geçişine engel olurken de bazı mikrop ve bakterilerin geçişini de engeller.”

AYLIK İĞNELER PEK ÇOK HASTALIĞI TEDAVİ EDİCİ ÖZELLİĞE SAHİP”
. Aylık doğum kontrol iğnesi, hangi kadınlar için ideal bir gebelikten korunma yöntemidir, her yaştaki her kadın kullanabilir mi?

“İlk adet görüldüğü yaştan itibaren menopoza girene kadar sağlığında problem olmayan her kadının kullanabileceği bir yöntemdir.

Uzun süreli korunma isteyen kadınlar içindir. Memesinde iyi huylu kistik hastalığı olan kadınlar, yumurtalıklarında kist olan kadınlar için uygundur. Bu durumlarda tedavi edici özelliği vardır. Her gün hap almayı unutan kadınlar için, doğum kontrol hapı kullanacak kadınlar için çok uygundur. Sağlıklı her kadın kllanabilir.”

“KORUYUCULUK ORANI YÜZDE 99,95”
. Aylık doğum kontrol iğnesinin koruyuculuk oranı nedir?

“Aylık iğnelerin koruyuculuk oranları doğum kontrol hapları gibi hatta biraz daha fazladır. Doğru ve düzenli kullanıldığında yüzde 99,95 oranında korun, yani on bin kadından beş kadında gebelik görülebiliyor. Düzenli ve doğru kullanılmadığında yüzde 97 koruyuculuğu var yani yüz kadından üçünde gebelik oluşur.”

. Aylık doğum kontrol iğnesinin yapılacağı zaman önemli midir, ne zaman uygulanmalıdır?
“Çok önemlidir. Aylık iğneler dört haftada bir yapılıyor, bir hafta öncesine ve bir hafta sonrasına kadar marjımız var. Ama bu dilimi geçirmemek gerekiyor.”

“ İĞNE, EĞİTİM ALMIŞ BİRİ TARAFINDAN YAPILMALI”
. Aylık doğum kontrol iğnesi vücudun hangi bölgesine yapılmaktadır?

“Aylık iğne, kalçaya, derin kas içine özel bir teknikle yapılıyor. Onun için de birinci basamak sağlık kuruluşunda yapılması çok önemlidir. Eczanede yaptırmalarını ya da bu konuda eğitim almamış personele yaptırmalarını çok uygun bulmuyoruz çünkü doğru yapılmaz da enjeksiyon dışarı kaçarsa koruyuculuğunda azalma olabilir.”

“YUMURTALIK KANSERİNDEN KORUYOR”
. Aylık doğum kontrol iğnesinin avantajları nelerdir?

“Doğum kontrol haplarındaki avantajlar burada da geçerlidir. Kansızlığa karşı koruyuculuğu vardır. Rahimin iç duvarını incelterek koruduğu için adet miktarı az oluyor, az olunca da kadınların kansızlıkları tedavi olmuş oluyor. Memenin kistik hastalıklarına karşı koruyucu işlev görüyor. Kemik erimesine karşı korur. Romatoit artrit dediğimiz romatizmal hastalıkların oluşmasına engel olur. Yumurtalık kanserinden korur.”

YAN ETKİSİ: SİNİRLİLİK”
. Aylık doğum kontrol iğnesinin yan etkileri var mı?

“Çok fazla yan etki beklemiyoruz. İlk kullanıldığı aylarda ara kanamalar olabilir. Ancak daha sonra bunu da beklemiyoruz. Herhangi bir yan etkisi yoktur. İlk kullanıldığı aylarda sinirlilik yapabilir, çok ciddi şeyler beklemiyoruz. Doğum kontrol haplarıyla aynı etkilere sahiptir.”

. Bu iğneler hangi kadınlara önerilmez?
“Tansiyonu çok yüksek olan kadınlara, emziren kadınlara (bebek ilk altı ay içindeyse), meme kanseri riski altında olanlara önermiyoruz.”

“DOĞURGANLIK HEMEN DÖNER”
. Aylık doğum kontrol iğnesi kullanan bir kadın ne zaman hamile kalabilir?

“Enjeksiyonunu yaptırmazsa öbür ay itibariyle hamile kalır. Doğurganlık hemen döner. Aylık iğneler için de, doğum kontrol hapları için de şunu söylüyorum insanlar hiç doğum yapmadan evlenir evlenmez doğum kontrol hapı ya da iğnelere başladığından doğurganlıkları kanıtlanmamış oluyor.

Belki kadının hap kullanmasına gerek yok, kadın kısır. Hap kullanmaya başlıyor, bıraktığında da hemen hamile kalmayı bekliyor. Hamile kalmadığında da ‘Ben hap kullandım acaba onun için mi hamile kalamıyorum’ diye düşünüyorlar.”
 
ÜÇ AYLIK DOĞUM KONTROL İĞNELERİ
. Üç aylık doğum kontrol iğnesi nedir? Gebelikten korunmada nasıl bir etkisi oluyor?

“Üç aylık iğneler, içerisinde sadece progesteron dediğimiz kadınlık hormonu bulunan iğnelerdir. Üç aylık iğneler rahimin iç duvarını inceltirler, rahim ağzındaki salgıyı kalınlaştırırlar. Üç aylık iğnelerde progesteron depo olarak olduğu için yumurtlamaya da engel olur. Bu üç mekanizmayla gebe kalmayı önler.”

“HORMON KULLANMAYAN KADINLAR İÇİN UYGUNDUR”
. Üç aylık doğum kontrol iğnesi hangi kadınlar için ideal bir gebelikten korunma yöntemi, kimlere öneriyorsunuz?

“Üç aylık iğneler, emziren kadınlar için çok uygundur içinde östrojen olmadığı için, östrojen dolayısıyla hormon kullanamayan kadınlar için uygundur (tansiyon, damar problemi olan kadınlar). Üç aylık iğneyi sağlıklı her kadın; 18 yaşından itibaren menopoza kadar kullanabilir.”

. Üç aylık doğum kontrol iğnesinin koruyuculuk oranı nedir?
“Koruyuculuk oranı çok yüksektir. Yüzde 99.7’dir. Yani 1000 kadından sadece üç kadında gebelik görülebiliyor.”

  “12 HAFTADA BİR UYGULANIYOR”
. Üç aylık doğum kontrol iğnesinin yapılacağı zaman önemli midir? Ne zaman uygulanmalıdır?

“12 haftada bir yapıyoruz. Artı, eksi 15 günü vardır. 15 gün öncesine kadar yapabiliyoruz. Mesela 15 gün sonra gelemeyecek -izine çıkıyordur ya da bir problem vardır- o zaman 15 gün öncesinden yapıyoruz. Ya da 15 gün sonra da yapıyoruz.”

. Üç aylık doğum kontrol iğnesi, vücudun hangi bölgesine yapılıyor?
“Kalçaya, derin kas içine özel bir teknikle yapılıyor. Onun için de birinci basamak sağlık kuruluşunda yapılması çok önemlidir. İlgili kişiler tarafından yapılmalıdır.”

. Üç aylık doğum kontrol iğnesinin avantajları nelerdir?
Üç aylık iğneler; içinde östrojen hormonu bulunmayışı nedeniyle emziren kadın için, östrojen kullanamama sorunu olan tüm kadınlar için, sigara içen kadın için, tansiyonu olanlar için çok uygundur. Meme kistlerinden, rahim iç duvarı kanserinden, yumurtalık kanserinden koruma özelliği nedeniyle de bu anlamda yararları vardır.”

“İLK AYLARDA ADET DÜZENSİZLİĞİNE NEDEN OLUYOR”
. Üç aylık doğum kontrol iğnesinin ne gibi yan etkileri mevcut?

“Üç aylık iğnelerde beklediğimiz ciddi yan etki şudur: ilk enjeksiyonlarda adet düzensizlikleri görülebiliyor. Adet düzensizlikleri öyle ki ara kanamalardan tutun, az adet görme, çok şiddetli kanamalara kadar neden olabiliyor.

Bunları yönetmek çok önemli. Ne yapacağımızı bilirsek bu durum çok kısa sürede atlatılabiliyor. Onun dışında çok ciddi bir şey beklemiyoruz. Yılda yarım kilodan fazla kilo almalarını beklemiyoruz, kıllanma, tüylenme beklemiyoruz.”

“KARACİĞER HASTALARINA ÖNERİLMEZ”
. Hangi kadınlara üç aylık doğum kontrol iğnesi önerilmez?
“Karaciğerinde ciddi problemi olanlara, kanser hastalarına aylık iğneler, de üç aylık iğneler de haplar da önerilmez.”

“İĞNE BIRAKILDIKTAN HEMEN SONRA HAMİLE KALINAMAYABİLİR”
. Üç aylık iğne kullanan bir kadın ne zaman hamile kalabilir?

“İğne bırakıldıktan dokuz, on ay sonra gebelik oluşmayabilir. Rahmin iç duvarının kalınlaşması, hormonların düzene girmesi, bir de vücuda depolanan progesteronun tamamen vücuttan atılması için dokuz, on ay geçmesi gerekiyor.”

BU KONU İLE İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Doğum Kontrol Haplarının Yan Etkileri Var Mıdır?


Prezervatif Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kadına Ait Korunma Yöntemleri

Doğum Kontrolünde Erkeğin Rolü

Süt, Hamilelikten Korur Mu?

« Geri

Diğer Haberler

Hamilelikte Seyahat Etmenin Koşulları
Ağrısız Hamilelik İçin Proloterapi Tedavisi
Kemik Erimesi Önlenebilir Mi?
Düzensiz Adet Kanamalarının Nedenleri
Doğumdan Sonra Vücutta Oluşan Değişiklikler
Kadınlarda Kansızlık (Anemi)
İleri Yaşta Anneliğin Riskleri Nelerdir?
Kadınlarda Yumurtlama Takibi
Kadınlarda Kanser Belirtileri
Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler
Gebelik Diyabetinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Rahim İçi Yapışıklığı Tedavisi
Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri
Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?
Hamileyken Yapılan Grip Aşısı Bebeği De Koruyor Mu?
Osteoporoz`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeli?
Emzirme Aralarındaki Süre Ne Kadar Olmalı?
Emzirmenin Anneye Ne Yararı Var?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Köşe Yazısı
Ya Birgün Anneniz Sizi Tanımazsa?
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2008 - 2014 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional