Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
İlgili Resimler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri
23.01.2011 - 2366 defa okundu.

SÖYLEŞİ: Demet DEMİRKIR

Hamilelikte yaşanan mide bulantısının vücudun gebelik hormonlarına adapte olması sırasında meydana geldiğini belirten Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Dr. Filiz Albayrak, başka bir nedenin de psikolojik olabileceğini söylüyor.

Hamilelik bulantılarının basit gebelik bulantısı ve aşırı bulantı olmak üzere ikiye ayrıldığını anlatan Dr. Filiz Albayrak, “İlacın önerilmediği basit gebelik bulantılarında birtakım önlemlerle sorun en aza indirilmeye çalışılıyor. Aşırı bulantılarda ise bebeğin gelişimi ve anne adayının sağlığı için bazı önlemler alınması gerekiyor” diyor.

Dr. Albayrak şu bilgileri veriyor:

“Her hamilede mutlaka bulantı olacak diye bir şey yok ancak ilk üç ay içinde mide bulantısı olması da sakıncalı bir durum değil. Mide bulantısının üç aydan uzun sürmesi ise başka bir sorunun habercisi olabilir.”

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdür Yardımcısı Öğr. Gör. Dr. Filiz Albayrak,www.sagligimicinhersey.com `un hamilelikte mide bulantısı ve kusmayla ilgili sorularını yanıtladı.

. Hamilelikte bulantı nedir?
“Gebeliğin özellikle ilk üç ay içerisinde, gebelik hormonlarının etkisiyle bulantılar yaşanabiliyor. Bunlar hafif bulantılar şeklinde olabildiği gibi bazen de çok ciddi boyutlara ulaşabiliyor. Basit gebelik bulantılarına emesis gravidarum diyoruz. Bu aşırı olduğu zaman ise hiperemesis gravidarum diyoruz.”

“BULANTININ SEBEPLERİ: HORMONLAR VE PSİKOLOJİ”

. Hamilelikte bulantının sebepleri nelerdir?
“Bulantı, genellikle gebelik hormonlarından kaynaklanıyor. Vücudun hormonlara adaptasyon sürecinde mide bulantısı yaşanır. Bunun yanında bulantının nedenleri arasında psikolojik etkilerin olduğu da düşünülüyor. İyi gitmeyen evliliklerde, kalabalık aile içinde yaşayan ve ilk gebeliği olan kişilerde hamilelik sırasında bulantının daha fazla olduğunu, sosyo-ekonomik, kültürel durumla da ilişkili olduğunu biliyoruz.”

“PSİKOLOJİK BULANTININ NEDENİ DİKKAT ÇEKMEK”

. Kalabalık aile içinde yaşayan, evliliği iyi gitmeyen gebelerde bulantının daha çok olduğunu söylediniz. Sebebi nedir bunun?
“Kadının aile içindeki yeri, durumu onun istediği gibi değilse ve bu durum onu psikolojik olarak etkiliyorsa bu durumda gebelik bulantılarının biraz daha aşırı olduğunu görüyoruz. Kadınlar bizim toplumumuzda çok değer verilen varlıklar değil maalesef. Dolayısıyla gebe oldukları dönemde bu bulantılarla ön plana çıkabiliyorlar. Bunu isteyerek yapmıyorlar belki ama psikolojinin bulantı üzerinde etkisi var.”

“BULANTI TÜM HAMİLELERDE GÖRÜLMÜYOR”

. Hamilelikte bulantı normal bir durum mudur, tüm hamilelerde bulantı oluyor mu?

“Normal bir durum ama bulantının bütün hamilelerde olmasını beklemiyoruz. Bazıları gebelik hormonlarına çok daha kolay uyum sağlayabiliyor. Dolayısıyla bulantıyı ya daha az yaşıyorlar ya da hiç yaşamıyorlar. Bazıları ise beklediğimizden daha çok yaşıyorlar. Öyle ki; hiçbir şey yiyip içemez duruma geliyorlar. Sıvı kaybetmeye başlıyorlar ve artık idrarlarında aseton kokusuna kadar durumun kötü gittiğini gösteren tabloyla karşı karşıya kalabiliyorlar.”

. Hamilelikte bulantı yalnızca ilk üç ay içinde mi olur?

“Bulantıyı ilk üç ayda bekliyoruz, üç aydan sonra çok beklemiyoruz. Eğer gebelik bulantıları hiç değişmeden üç aydan sonra da devam ediyorsa acaba bu gebelik bulantısı değil de başka bir şey mi diye bir düşünmekte ve bununla ilgili tetkiklerin, kontrollerin yapılmasında fayda var.”

. Migren şikâyeti olanlar ve araç tutma rahatsızlığı olanların hamilelikte risk grubu altında olduğu söyleniyor. Aralarındaki ilişkiyi anlatır mısınız?

“Bu birebir ilişkili değil ama migrende bulantı çok ön planda olabiliyor özellikle ağır migren ataklarında. Araç tutmalarına gelince zaten bulantının kendisiyle alakalıdır; hamilelikte ise daha hassas, psikolojik durumları buna daha uygun olduğu için bulantı görülebilir. Ancak migrenli gebelerin illa bulantısı olacak diye bir şey yok.”

“HAFİF GEBELİK BULANTILARINDA TEDAVİ ÖNERMİYORUZ”

. Bulantıların tedavisi var mı, tedavi edilmediği durumlarda bebeğe ya da anneye zararı dokunur mu?
“Hafif gebelik bulantılarında hiç tedavi önermiyoruz çünkü gebeliğin ilk üç ayında hiçbir ilacın verilmesini uygun görmüyoruz; bebeğin gelişiminin normal olabilmesi için. Basit birtakım önlemlerle geçiştirmeye çalışıyoruz ama çok ağır, beslenmesini bozacak şekilde, bebeğin gelişimini tehlikeye atacak düzeyde ise o zaman tabiî ki tedavi edilmeli, hatta yatakta tedavi edilmeli.”

. Peki, kusmaya neden olabilecek yan hastalıklar var mı? Kişilerdeki var olan başka bir hastalık, kusmaya neden olabilir mi?
“Pek çok hastalık kusmayı çağrıştırabilir özellikle sindirim sisteminin hastalıklarında, karaciğer hastalıklarında, enfeksiyon hastalıklarında bulantı, beklediğimiz bir bulgudur. İkisinin karışmaması için bu bulantının gebelik bulantısı olduğundan emin olmamız gerekiyor.”

“ BULANTI HER KADINDA FARKLILIK GÖSTERİYOR”

. Bulantının beslenmeyle bir ilgisi var mıdır; hangi yiyecekler bulantıya sebep olur, hangileri bulantıyı önler?
“Bazı kokular kadında bulantı hissini uyandırabilir ve yemek istemeyebilir. Bunlardan uzak durabilir ama bu her kadında birbirinden farklıdır. Şunları yemesin bu bulantıya yol açar gibi bir şey diyemeyiz çünkü her kadında farklılık gösterir.

Önemli olan neyi, ne zaman yediğidir. Yataktan kalkmadan önce grisini türü bir şeyler atıştırdıktan sonra yataktan kalkmasını öneriyoruz böylece mide sıvısının biraz grisini tarafından emilmesini ve bulantının azalmasını sağlıyoruz. Yataktan kalkar kalkmaz sıvı alacak olursa bu bulantıyı tetikler. Çok aşırı sıvı alırsa bu da bulantıyı tetikleyebilir. Onun için sıvı alımının yemek aralarında olmasını öneriyoruz.”

. Gebelerde bulantı probleminin tedavisi nedir?
“Gerekli olmadıkça ilaç kullanılması doğru değil. Annenin kullandığı saç boyaları, deodorantlar vs.’nin bile bebek üzerindeki etkileri hala araştırılıyor. Bazen sıvı tedavisiyle yani damardan sıvı vererek annenin beslenmesini sağlamak söz konusu olabilir.”

“EŞDEĞER BESİN DEĞERİNDEKİ FARKLI GIDALARI TÜKETEBİLİRLER”

. Hamilelikte bulantı sorunu yaşayan anne adaylarına ne gibi önerileriniz olacak?
“Sıvı kullanımına dikkat etmek gerekiyor, sıvı tabiî ki alacaklar ama boş mideye almamalılar. Yataktan kalkmadan başuçlarında bulundurdukları tuzsuz galeta türü bir yiyecek yiyip yarım saat sonra yataktan kalktıkları zaman o da bulantıyı azaltmış olacaktır. Midesini bulandıracağını düşündüğü gıdalar yerine o gıdayla eşdeğer besin değerinde olan başka bir gıda tüketmelerini öneriyorum.”

KONUYLA İLGİLİ DİĞER BAŞLIKLAR

Gebelikte Beslenme

Gebelik Döneminde Beslenme

« Geri

Diğer Haberler

Hamilelikte Seyahat Etmenin Koşulları
Ağrısız Hamilelik İçin Proloterapi Tedavisi
Kemik Erimesi Önlenebilir Mi?
Doğum Sonrasında Nasıl Kilo Vermeli?
Düzensiz Adet Kanamalarının Nedenleri
Doğumdan Sonra Vücutta Oluşan Değişiklikler
Kadınlarda Kansızlık (Anemi)
İleri Yaşta Anneliğin Riskleri Nelerdir?
Kadınlarda Yumurtlama Takibi
Kadınlarda Kanser Belirtileri
Hamilelikte Lens Kullanımı
Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler
Gebelik Diyabetinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Rahim İçi Yapışıklığı Tedavisi
Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri
Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?
Jinekolojik Kanserlerin Tedavisinde Son Gelişmeler
Hamileyken Yapılan Grip Aşısı Bebeği De Koruyor Mu?
Osteoporoz`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional