Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
   Kadın Sağlığı · Erkek Sağlığı · Çocuk Sağlığı · Tüp Bebek / Kısırlık · Göz Sağlığı · Kalp-Damar Hastalıkları · Kanser · Tüm Kategoriler >
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Kız Çocuğuna, Regl (Adet Kanaması) Olacağı Nasıl Anlatılmalı?
26.02.2011 - 7740 defa okundu.

SÖYLEŞİ: Rahşan ÖZYAKIŞIR

Kız çocuklarında tüylenme ve memelerde tomurcuklanma baaşladığında genç kızlık sürecinin de başladığını belirten Dr. Yasemin Yakut, “Anneler, artık kızınıza bir zaman sonra adet göreceğini anlatmalısınız” diyor.

O gün geldiğinde ise çocuğun onurlandırılması gerektiğini söyleyen Dr. Yakut, artık genç kız olduğunu ve artık anne-kız daha çok şeyi paylaşabileceklerini anlatmanın çocuğu mutlu edeceğini  belirtiyor.
Kızlarda çocukluktan çıkıp ergenliğe geçişte yaşanılan tüm sıkıntılar, akıllandaki soru işaretleri, aile ve genç kızlığa ilk adımı atanlar arasındaki iletişimin nasıl olması gerektiği, hangi durumlarda doktora basvurulacağı ve dikkat edilmesi gereken hijyen kurallarına dair tüm merak edilenleri Kadiköy Sifa Hastanesi’nden Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Yasemin Yakut’a sorduk.

. Genç kızlarda ilk adet kanaması ne zaman (hangi yaş aralığında) olur? Adet görmeden önce genç kıza, bir gün regl olacağı anlatılmalı mıdır, hangi yaşta anlatılması uygun olur?
Genç kızlarda adet kanaması (regl) yaşı 10-16 yaş aralığıdır.  Son zamanlarda bu aralık daha erken görülmeye başlandı. Ebeveynler, ‘çocuğum erken adet gördü’ diye telaşlanarak geliyorlar. Bunun da özellikle son zamanlarda ortaya çıkan hormonlu yiyeceklerden kaynaklandığını söyleyebiliriz. Regl yaşının biraz daha erkene kaymasının bir diğer sebebi de artık görsel basının çocukların elinin altında olmasıdır.

Regl çağını çoktan aşmış yaşta olanlara oranla şimdinin kız çocukları; dergiler, televizyonlar, gazeteler, internetin kuşatması altında. Bu yayınlarda da çocukların bu konudaki algılarına sürekli dikkat çekiliyor dolayısıyla konuyla ilgili algı artıyor. Onun için de adet kanaması daha erken yaşlarda görülmeye başlandı. Bir şekilde çocukların bu durumla ilgili bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu hem aileye hem de eğitim kurumlarına düşen bir görevdir.

Kız çocuğuna, bir gün regl olacağı 9 yaşında anlatılabilir ancak, “regl olmak” bir süreçtir ve her çocukta aynı yaşa denk gelmeyebilir.  Önce göğüsler tomurcuklanır ardından tüylenme hareketi kendini göstermeye başlar ve ardından adet görülmeye başlanır. Bu sürecin farkında olan aileler tam da bu dönemde çocuğuna bu durum anlatırlarsa; zamanlama açısından doğru bir yaklaşım olur. Yani bu süreç bazı çocukta 9 yaşında başlar, bir diğerinde daha geç ya da daha erken; aile bunu iyi gözlemlemelidir.

AİLE İÇİNDE BU DURUM ANLATILMALI
. İlk kez regl olan bir genç kıza nasıl yaklaşılması gerekiyor?

Mutlaka ve mutlaka onurlandırıcı bir şeklide çocuğa; artık büyüdüğünü, genç kız olduğunu artık birbirlerini daha iyi anlayabileceklerini söyleyerek pozitif mesajlar verilmelidir. Aile içinde bu durum paylaşılmalı ve genç kızlığa geçişte adet görmenin sağlıklı bir adım olduğu hissettirilmeli.

İLK BİR YIL DÜZENSİZLİKLER NORMALDİR
. İlk kez regl olan genç kızın kanamaları hangi sıklıkla olmalı ve kaç gün sürmeli?

Normal kanamaların ayda bir olması gerekiyor. 28 günlük +4 ya da -4 periyotları normal kabul ediyoruz. Bundan büyük süreleri ileriki yaşlarda düzensizlik olarak kabul ediyoruz.

İLK ADET KANAMASINDA PROFESYONEL YARDIM ALMAK GEREKİR
. İlk zamanlardaki adet düzensizlikleri normal midir?

Adet görmeye başlanan ilk yıl, adet kanamaları düzensiz olabilir. Buna Anavülatuar Kanama (yumurtlama olmayan kanamalar) diyoruz. Bu yüzden bu dönemde 2 ayda bir 3 ayda bir olabilir. İlk bir yılda bu düzensizlikler olabilir bu durum normaldir. Yine de mutlaka Abdominal Ultrason (karindan ultrason) çekilmelidir. Doğal bir süreçtir ama bu durum bir yıldan sonra devam ediyorsa tekrar bir uzman hekime başvurulmalıdır.

. İlk adet kanaması sonrası doktora gidilmesi gerekir mi, daha sonra hangi sıklıkla bir jinekoloğa gidilmesi uygun olur?

Ebeveynler ve genç kızlara ilk dönemlerinde mutlaka profesyonel bir yardım almaları gerektiğini öneriyoruz. Çünkü ailenin ve öğretmenin anlattıklarından daha farklı şeylerle karşılaşabilirler bu durumda doktora ihtiyaç duyulur. Kontrolde genç kız, sadece genital bölgeyle ilgili değil tüm gelişimiyle ilgili bir kontrolden geçiyor.

Karından ultrason çektikten sonra bir yıl içinde düzensizlikler olabileceğini ve bunun bir eziklik değil aksine genç kızlığa adımın bir gereği, doğal bir fizyolojik süreç olduğunu anlatıyoruz. Öncelikle genital bölgenin işleyişini bir yetişkine anlatıyormuş gibi anlatıyoruz. Dolayısıyla daha rahat konuşmaya başlıyoruz.

ADET SIRASINDA HER GÜN DUŞ ALINMALI
. Adet sırasında ve sonrasında hangi hijyen kurallarına dikkat edilmeli
?
Pedin çok sık değiştirilmesini öneriyoruz ve tüylerden kurtulmanın yolları annesi ya da bir yakını tarafından öğretilmelidir. Her gün duş alınması gerekiyor, bunun sebepleri aktarılmalı; terlemenin çok fazla koşuşturmanın sonucunda pedini sık sık değiştirmemesi halinde oluşan kötü kokuların çevresindekileri rahatsız edeceğini ve bunun kendi sağlığı açısından da olumsuz olabileceği anlatılmalıdır.
 
Beden eğitimi derslerinde de sıkıntılar ortaya çıkabiliyor. Bunun için de beden dersinde kendini kötü hissediyorsa bunu öğretmenleriyle paylaşması gerektiği de anlatılmalıdır.

. Regl sürecinde denize girmek, duş almak, spor yapmakla ilgili kısıtlamalar var mıdır? Bu ve benzeri yapılması ve yapılmaması gerekenler neler?

Ergenlik dönemindeki kanamalardan bahsettiğimiz için kendilerini koruyamamaları açısından denize, havuza girmelerini tavsiye etmiyoruz. Çünkü bir şekilde kanamaların giysilerinde leke oluşturması ergeni çok utandırıyor.

Ama özellikle duş alınmalı en azından belden aşağısı ılık suyla yıkanmalıdır. Ağir spor yapan genç kızlar, eğer bu özel durumlarından dolayı sıkıntı yaşıyorlarsa bunu antrenörlerine, hocalarına söylemeleri gerekiyor. Bu durumu diğer arkadaşlarının da yaşadığı ona özel bir durum olmadığı  da genç kıza açıklanmalıdır.

ADET ÖNCESİ DÖNEMDE KOYU RENK YIYECEKLERDEN UZAK DURUN
. Adet öncesi (PMS: Premenstrual Sendrom) süreci ne anlama geliyor, o süreçte ruhsal ve fiziksel bir takim değişiklikler oluyor mu, neler oluyor bünyemizde? Sözünü ettiğim süreci sıkıntısız atlatmanın bir yolu var mi?

Her dönem her yaş için yaşanabilen bir süreçtir. İlk dönemlerde pek görülen bir durum değildir, daha erişkin dönemlerde görülür. Adet öncesinde hormonlarımızın vücudumuzda yaptığı birtakım değişiklikler olabiliyor.

Göğüslerin gerginleşmesi, karnınızın şişkinleşmesi, ödemlerin oluşması, gerginlik, sivilceler bütün bunlar hormonların etkisiyle olan bir durumdur. Herkeste olabiliyor bazıları daha yoğun bazıları daha rahat atlatabiliyor. Kimi tek bir sivilceyle atlatırken kimi depresyona girip ağlama krizleri yaşayabiliyor.

Yurtdışında yapılan bir araştırma, bu dönemde intihar eğilimlerinin daha sık yaşandığına işaret etmektedir. Bir takim medikal ilaçlar -ki bunlar ilaçtan ziyade bitkisel ürünlerdir- kullanılabilir. Bu dönemde kahverengi, koyu yiyecek, içeceklerden uzak durulması gerekiyor. Bunlar baş ağrısına, migrene dönüştürecek etkiler yaratabiliyor. Tatlı ihtiyacı için sütlü tatlılar tercih edilmelidir. Bol sıvı alınması  yeşil sebze yenmesi uygun olabiliyor. Son zamanlarda PMS sürecini çok yogun yasayanlar için bu süreci azaltacak doğum kontrol hapları üretilmeye başlandı.

HERKES İÇİN BİR ÇÖZÜM VARDIR
. Adet sancılarıyla nasıl baş edilir, bu durum genç kız için bir kader midir? Neden bazı kişilerde şiddetli ağrı olur, bu jinekolojik bir hastalığın belirtisi olabilir mi?

Kesinlikle kader değildir. Mutlaka hekim tarafından değerlendirilmeli, ağrı skalası çıkarılmalı, kişinin sosyal yaşamındaki etkileri göz önüne alınmalı. Adet sancılarıyla baş etmek tamamen medikal bir çözümdür. Herkes için bir çözüm vardır. Bir takım ağrı kesiciler kullandırtıyoruz.

Adet sancıları için doğum kontrol hapları tercihimizdir. Doğum kontrol hapları her zaman gebelik için önerilmez; şiddetli ağrıları azaltmak, adet kanamalarını düzeltmek veya azaltmak ve genç kızlardaki kistleri azaltmak için de kullanırız. Ergenlik çağındaki genç kızlarda şiddetli ağrılar oluyorsa doğum kontrol hapları veriyoruz. Ve bunu da sebepleriyle genç kızlarımıza açıklıyoruz. Bazı şiddetli sancılar çikolata kistleri dediğimiz durumun da habercisi olabiliyor. Doktor da bu ihtimali göz önünde bulundurarak tetkikler yapar ve ona göre bir tedavi önerir.

. Ağrılı adet gören genç kızlar için "evlenince geçer" denir. Bu doğru mu?

Genç kızı muayene ederken metotlarımız kısıtlı. Evli bir kadında kızlık zarıyla ilgili bariyer aşıldığından muayene şartlarımız daha elverişlidir. Bu da daha iyi tetkik yapıp, tanı koymamızı sağlar. Halk arasında da bu yüzden böyle bir kanıya varılmış olabilirler. Bazen de evlenmeden önceki dönemdeki sıkıntılar, sivilceler, hormonsal durumlar; evlenince düzenli bir cinsel hayat ile birçok rayın yerine oturmasına olanak sağlar.

. Halk arasında ağrı kesicilerin kanamaları azalttığı söylenir, doğru mu? Ayrıca kanamayı azaltmak sakıncalı değil mi?

Bazı ağrı kesiciler kanamayı azaltır biz bunu bilinçli olarak hastaya öneririz. Öyle ki is hayatında aktif çalışan kadınlarda adetin yoğun olduğu günlerde kanamayı azaltmak için öneririz. Yaygın olarak bilinen şey ‘kanamam azalırsa pis kan akmaz içimde kalır’ düşüncesidir.

Bu doğru değildir, gebelik sırasında adet kanaması görmeyiz; bu durumda bebeği pis kanla mı büyütüyoruz? Bu yanlış bir düşüncedir. Kanamayı çoğaltan ağrı kesiciler de vardır. Örneğin; parça alınması, kürtaj gibi durumlarda bu ağrı kesicilerin hastalara kanamayı çoğaltacağından kullanılmaması gerektiğini anlatırız. Dolayısıyla ağrı kesiciler doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır.

. Adet kanaması sırasındaki pıhtılaşmalar normal mi?
Bekleyen kan pıhtılaşır. Adet kanamsı daha sulu ve sıvı bir kandır. Adet kanamasının arasında sulu kanın haricinde daha koyu birikintiler gelebilir, bunlar normaldir. Büyük parçalar görülürse; bu anormaldir. Bu durum da zaten genç kızlarda görülmez. Evli kadınlarda görüldüğünde de; düşük, kürtaj akla gelmelidir.

. Hangi durumlarda doktora başvurulmalıdır?

Düzenli ve miktarı fazla olmayan ağrıları normal kabul etmek gerekir. Adet kanamasının aydan aya olması bir düzendir, kanama süresinin birkaç gün eksik ya da fazla olması sorunlu bir durum değildir

Sosyal yaşamı önemli ölçüde tetikleyen çok yoğun kanamalar ya da bir ay içinde birkaç kez adet görme gibi durumlarda doktora başvurulmalıdır.

Bazen çevresel faktörlerden dolayı da adet süresinde değişiklikler olabilir. Örneğin adet sürenize daha çok var tatile gidiyorsunuz ve hava sıcaklığının artışından ya da iklim değişikliğinden ötürü olmanız gereken zamandan önce adet olabilirsiniz.

BU KONUYLA ILGILI HABERLER

Sancili Adete Reçete

Adet Disi Kanamalar Hastalik Sinyali

Adet Sorunlariyla Ilgili Merak Edilenler

Adeti Geciktirme veya Öne Alma

Adet Döneminde Nasil Beslenmeli?

« Geri

Diğer Haberler

Hamilelikte Seyahat Etmenin Koşulları
Ağrısız Hamilelik İçin Proloterapi Tedavisi
Kemik Erimesi Önlenebilir Mi?
Doğum Sonrasında Nasıl Kilo Vermeli?
Düzensiz Adet Kanamalarının Nedenleri
Doğumdan Sonra Vücutta Oluşan Değişiklikler
Kadınlarda Kansızlık (Anemi)
İleri Yaşta Anneliğin Riskleri Nelerdir?
Kadınlarda Yumurtlama Takibi
Kadınlarda Kanser Belirtileri
Hamilelikte Lens Kullanımı
Menopozu Rahat Geçirmek İçin Öneriler
Gebelik Diyabetinin Bebeğe Zararı Var Mıdır?
Meme Kanserinden Korunmanın Yolları
Rahim İçi Yapışıklığı Tedavisi
Doğum Sonrası Depresyon Belirtileri
Hamilelikte Grip Bebeğe Zarar Verir Mi?
Hamileyken Yapılan Grip Aşısı Bebeği De Koruyor Mu?
Osteoporoz`dan Korunmak İçin Ne Yapmalı?
Menopoz Döneminde Nasıl Beslenmeli?
Tüm Haberler »
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
 Hepatit B (Beyazıt Öztürk)
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional