Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
Türkiye'den Haberler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Aile Hekimliği İle İlgili Merak Edilenler
29.10.2010 - 29064 defa okundu.

1 Kasım’dan itibaren İstanbul’da “aile hekimliği” uygulamasına geçiliyor. İlk kez 2005 yılında Düzce’de pilot uygulama olarak başlatılan aile hekimliği modeli, şu an Türkiye’de 68 ilde uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yıl sonuna kadar tüm illerde aile hekimliği sistemine geçilmesi hedefleniyor.

Yaklaşık 13 milyon İstanbulluyu ilgilendiren bu uygulama hakkında www.sagligimicinhersey.com olarak ayrıntılı bir araştırma yaptık.
Aile hekimliği modeli nedir? Devlet hastanesine ya da özel hastaneye gitmek için aile hekiminden sevk almak gerekecek mi? Aile hekimleri her türlü  ilacı yazabilecek, rapor verebilecek mi? Aile hekiminizi nasıl bulacaksınız, memnun olmazsanız hekim seçme hakkınızı nasıl kullanacaksınız? Ailenin her ferdi aynı hekime gitmek zorunda mı? Kalp, diyabet hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanların kendi doktorlarına doğrudan gitmelerinde bir engel var mı? Aile sağlığı merkezi nedir? Evet, bunlar gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtı aşağıda yer alıyor.

Ama önce aile hekimliği modelinin nasıl uygulanacağına ve bu sisteme dair yapılan eleştirilere göz atmakta fayda var. Çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın en önemli adımlarından biri olarak  gösterilen aile hekimliği sistemi, tabip odalarının eleştirilerinin odak noktasını oluşturuyor.

3 BİN 600 KİŞİYE BİR AİLE HEKİMİ
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da 3 bin 645 aile hekimi görev yapacak. Aile hekimleri günde en fazla 40 hastaya bakacak . İstanbul’da 3 bin 600 nüfusa bir hekim düşecek.. Hekim başına düşen hasta sayısının fazlalılığı Türkiye’deki aile hekimliği modeliyle ilgili eleştirilen noktalardan birini meydana getiriyor. Bu rakamın hiç değilse 2 bin 500 kişiyle sınırlandırılmasının hizmet kalitesini ve hasta memnuniyetini arttıracağı öne sürülüyor

SAĞLIK OCAKLARI AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ OLUYOR
Aile Sağlığı uygulaması gereği İstanbul’da 581 sağlık ocağı aile sağlığı merkezine dönüşecek ve kentte 930 aile sağlığı merkezi olacak.  Eleştirelerin temel noktasını da bu uygulama oluşturuyor.  Hafta içinde basın toplantısı düzenleyerek sağlık ocaklarının kapatılmasının yanlış olduğunu öne süren İstanbul Tabip Odası yetkilileri “Aile hekimliği uygulaması için deneyimli pratisyen hekimler, 112 acil servis istasyonlarından ve hastanelerin acil servislerinden çekiliyor. Bu durum  büyük kaos yaratabilir. Uzmanlıkları gereği hiç acil hasta muayene etmemiş, patolog, biyokimyacı gibi hekimlere acil hizmetlerin devredilmeye çalışılması ciddi sıkıntılara yol açabilir” diye uyarıda bulundu.

345 AİLE HEKİMİNE İHTİYAÇ VAR
İstanbul’da boş kalan aile hekimliği sayısı 345. Ancak kent dışındaki kamu kurumlarından başvuran 136 hekimin yerleştirilmesiyle bu sayının 209’aa düşeceği belirtildi. İstanbul Tabip odası yetkilileri ise hekim başına düşen nüfus dikkate alındığında aile hekimi açığının İstanbul’da 1 milyon kişiyi ilgilendiren önemli bir sorun haline geleceğini anımsatarak,  özellikle yoksul kesimlerde görülen hekim ihtiyacının  önemli bir sorun teşkil edeceğini sözlerine eklediler.

AİLE HEKİMİNİZİN KİM OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENECEKSİNİZ?
Aile hekiminizi Sağlık Bakanlığı’nın ya da İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün web sitesinden bulmanız mümkün. Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresine tıklamanız yeterli…

AİLE HEKİMİ İLE AİLE HEKİMLİĞİ UZMANI KİME DENİR?
13 milyon İstanbullu’yu yakından ilgilendiren “aile hekimliği” uygulaması merak edilen bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Uz. Dr. Rıdvan Şahin’e aile hekimliği sistemiyle ilgili bu soruları yönelttik. İşte Dr. Rıdvan Şahin’in www.sagligimicinhersey.com’a verdiği yanıtlar:

. Aile hekimi kime denir? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında ne fark vardır?
“Aile hekimi, Bakanlığımız tarafından düzenlenen aile hekimliği uyum kurslarına katılmış ve bu eğitim sonrasında sertifika almış hekimlere verilen isimdir. Bu eğitimler iki aşamalıdır. Eğitimleri tamamlamayan aile hekimlerinin sertifikası iptal edilir.

Aile hekimliği uzmanı, aile hekimliği alanıda ihtisas yapmış uzman hekimlere denir. Ülkemizdeki şu andaki aile hekimliği ihtisası 36 aydır ve iç hastalıkları, pediyatri, kadın hastalıkları ve doğum, psikiyatri ve genel cerrahi rotasyonlarından oluşur.”

. Türkiye’de kaç aile hekimi var? Türkiye’de ihtiyaç duyulan aile hekimi sayısı aslında ne olmalıdır?
“Şu anki uygulamada ülkemizde 3500-4000 kişiye bir hekim olmak üzere yaklaşık 23 bin – 24 bin arası aile hekiminin olması planlanmaktadır. Aslında çağdaş ülkelere göre kıyaslandığında ülkemizde aile hekimi başına düşen nüfus oranı çok fazladır. İdeal olan aile hekimi başına bin 500-2 bin nüfus düşmesidir.”

. Türkiye’de aile hekimliği sistemi nasıl işleyecek? Aile hekimleri nerede görev yapacaklar? Gelen hastaya tahlil yapıp, röntgen çekebilecek alt yapıları olacak mı?
“Aile hekimleri aile sağlığı merkezi denen kurumlarda çalışacaklardır. Bu merkezlerin pek çoğu eskiden kullanılan sağlık ocağı binaları olacaktır. Ancak sağlık ocaklarından farklı binalarda da aile sağlığı merkezleri olacaktır. Bir ilde aile hekimliği uygulamasına ilk geçildiği günlerde her vatandaşımıza oturduğu bölgeye en yakın aile sağlığı merkezinde çalışan bir hekim verilecektir. Aile Sağlığı merkezinde laboratuvar işlemleri yapılabilecektir. Röntgen hizmetleri ise dışarıdan sağlanacaktır.”

AİLE HEKİMLERİ RANDEVU İLE Mİ ÇALIŞACAK?

. Aile hekimleri ev ziyareti yapacak mı?
“Aile hekimleri, aile sağlığı merkezine gelemeyecek durumda olan yatalak hastaları evde ziyaret edebilirler. Ama poliklinik hizmetlerini aile sağlığı merkezlerinde sürdüreceklerdir.”

. Aile hekimleri randevu ile mi çalışacak?
“Randevulu çalışma sistemi aile hekiminin planlamasına bağlıdır. Kendi bölgesindeki popülasyonunun randevulu sisteme uyacağını düşünen aile hekimleri randevulu olarak da çalışabilirler.”

. Aile hekiminden hangi sağlık hizmetlerini almak mümkün olacak?
“Aile Hekiminden her türlü birinci  basamak polikilinik hizmeti, aşılama, gebe ve bebek izlemi, kronik hastalıkların takibi gibi hizmetleri almak mümkün olacaktır.”

AİLE HEKİMLİĞİ HİZMETLERİ ÜCRETSİZ, REÇETE BEDELİ 2 TL
. Aile hekimliği hizmetleri ücretli mi? Sosyal güvencesi bulunmayanlar aile hekimliği hizmetlerinden faydalanabilir mi?
“Aile hekimliği hizmetleri ücretsizdir. Sosyal güvencesi olsun olmasın bir aile hekimi kendisine kayıtlı kişiye ücretsiz hizmet verir. Sadece aile hekiminin yazdığı reçeteyi eczaneden alırken 2 TL maaş kesintisi sistem tarafından yapılır. Aile hekimi kendisine bağlı gebelerin be bebeklerin takibini ve aşılama işlemlerini ücretsiz olarak yapar. “

. Aile hekimleri hangi saatlerde görev yapacak? Hafta sonları ya da gece aile hekimine başvurmak mümkün olacak mı?
 “Aile hekimleri haftada 40 saat çalışırlar. Aile hekimi kendi çalışma saatlerini esnek olarak planlayabilir. Bunu aile sağlığı merkezindeki oda kapısında duyurmak durumundadır. Hafta sonları veya mesai saatleri dışındaki sağlık sorunları için vatandaşlarımızın acil hizmetlerden yararlanması gerekmektedir. Aile hekimleri sadece mesai saatleri içinde çalışırlar.”

DEVLET HASTANESİNE GİTMEK İÇİN SEVK GEREKİR Mİ?

. Baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda aile hekimine başvurmak şart mı? Aile hekimine gitmeden gene SGK kapsamında devlet ya da üniversite hastanesine gitmek mümkün mü? Yoksa sevk sistemi mi söz konusu olacak?
“Aslında aile hekimliğinde sevk zinciri uygulamasının olması sistemin etkili çalışması için gereklidir. Ancak şu anda ülkemizde bir sevk zinciri uygulaması yoktur. Vatandaşlarımızın önce aile hekimine başvurma gibi bir zorunluluğu yoktur. İstedikleri sağlık kurumuna başvurabilirler. Ama aile hekiminizden hizmet almak hem çok kolay, hem de çok daha ucuzdur.”

. Aile hekimine başvurmadan SGK ile anlaşmalı anlaşmalı bir özel hastaneye gitmek mümkün mü? Yoksa SGK’nin ödeme yapması için mutlaka aile hekiminin sevk etmesi mi gerekiyor?
“Hayır, isteyen vatandaşımız aile hekimine uğramadan SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.”

. By-pass olan, anjiyo takılan, organ nakli olan hastalar aile hekimine gitmeden doğrudan tedavi oldukları eğitim araştırma hastanesine ya da üniversite hastanesine gidebilirler mi?
“Evet gidebilirler, aile hekimliğinde şuanda sevk zinciri uygulaması yoktur.”

AİLE HEKİMLERİ RAPOR ÇIKARTABİLİR Mİ?

. Aile hekimleri diyabet, kalp, KOAH gibi kronik hastalıklarda, depresyonda her türlü ilacı yazıp, rapor çıkartabilecek mi? Aile hekimlerinin reçete ve rapor yazamayacağı hastalıklar ve tedaviler hangileri? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında reçete yazma; rapor çıkartma açısından bir fark var mı?
“Sadece aile hekimliği uzmanlarının belirli ilaçlar için rapor çıkartma yetkisi vardır. Aile hekimliği uzmanları KOAH ilaçları, bazı diyabet ilaçları ve insülinlerle ilgili raporları çıkaramazlar.

Diğer aile hekimlerinin rapor çıkarma yetkisi yoktur.Ama aile hekimliği uygulaması ile birlikte aile hekimliği uzmanları tarafından yazıldığında karşılanan her türlü ilacı reçete etme olanakları vardır. Yani vatandaşımız artık daha önceden uzman hekim aramak zorunda kaldığı bazı hipertansiyon ilaçları, prostat hipertrofisi ilaçları gibi ilaçları rahatça kendi aile hekimlerine de reçete ettirebileceklerdir.”

. Aile hekimlerinin hastaları sevk etmesi söz konusu olduğunda hangi kurumlara yönlendirebilecekler? Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi…
“Şu aşamada belirlenmiş bir sevk zinciri olmadığı için aile hekimleri hastalarını gerek devlet, gerekse de eğitim hastaneleri ve üniversitelere sevk edebilirler.”

ÜÇ AY SONRA AİLE HEKİMİNİZİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

. Aile hekiminden memnun olmayanların nereye başvurması gerekiyor? Tercih edilen aile hekimin fazla sayıda hastası olması sorun yaratır mı?
“Aile Hekimleri en fazla 4 bin kişiye kadar nüfusa hizmet verebilirler. Bağlı olduğunuz aile hekiminden 3 ay sonra ayrılıp başka bir aile hekimini tercih edebilirsiniz. Bunun için kendinizin bir dilekçe yazıp bağlanmak istediğiniz yeni aile hekiminin bağlı olduğu toplum sağlığı merkezine vermeniz gerekmektedir.”
 
. Çok sayıda hastasının memnun olmadığı için değiştirdiği bir aile hekimi bundan nasıl etkilenecek?
“Aile hekimleri kendilerine bağlı olan nüfusa göre ücretlendirirler. Kendisine bağlı nüfusu azalan bir aile hekimi daha az gelir elde edecektir.Ayrıca kendisine bağlı nüfus bin kişinin altına düşen aile hekiminin sözleşmesi feshedilir.”
 
. Ailenin tüm fertleri aynı aile hekiminin hastası olmak zorunda mı? Farklı hekimleri tercih edebilirler mi?
“Böyle bir zorunluluk yoktur. Ailenin her bir ferdi ayrı bir aile hekimini tercih edebilir. Ama aile hekiminden aile olarak yararlanmak daha iyi olacaktır.”

MİSAFİR HASTALAR ÜCRET ÖDEYECEK Mİ?

. Başka bir kentte tatilde ya da iş seyahatindeyken rahatsızlanılması durumunda nasıl bir yol izlenilecek?
“Geçici ikamet ettiğiniz bölgedeki aile hekimi size misafir hasta olarak hizmet verecektir.”

. Misafir hasta uygulaması ücretli mi?
“Hayı , misafir hasta uygulaması ücretsizdir.”

. Aile hekimi tatile çıktığında ona bağlı hastalara ne olacak?
“Aile hekiminiz izine çıktığında onun yetki vereceği aynı aile sağlığı merkezinde çalışan bir başka aile hekimi geçici olarak sizin hizmetlerinizi sağlayacaktır. Eğer aile hekimi böyle bir yetkilendirme yapmazsa, o aile hekimi izinde olduğu sürece sağlık müdürlüğü tarafından size geçici bir yetkilendirilmiş aile hekimi hizmet verecektir.”

. Aile hekimliği sistemi sağlık ocaklarının yerini mi alıyor? Bu konuda bazı tabip odalarının yoğun eleştirileri var.
“Aile hekimliği aslında bir tıp disiplinin ve uygulamanın adıdır. Aile hekimliği uygulaması sağlık ocaklarında da yürütülebilirdi. Ama ülkemizde başka bir model tercih edilmiştir. Bu tamamen siyasi bir karardır. Bu yönüyle bakılınca uygulamalar tüm ülkeye yayıldığında artık sağlık ocaklarının yerini aile sağlığı merkezleri alacaktır ve ülkemizde sağlık ocağı kalmayacaktır.”

. İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada Acil servislerde ve 112 Acil Servis İstasyonlarında çalışan çok sayıda pratisyen hekimin aile hekimi  olarak ilgili birimlere kaydırılmasının kentteki acil hizmetleri olumsuz etkileyeceği öne sürülüyor. Bu konuda dernek olarak sizlerin görüşü nedir?
“İstanbul gibi büyük bir metropolde aile hekimliği uygulamalarına geçilmesinin kolay olmayacağı çok açıktır. Ne yazık ki. İstanbul ilinin birinci basamak sağlık hizmetleri on yıllardır ihmal edilmiştir. Aile hekimliği bu soruna bir şekilde çözüm olabilir. Bu altyapının oluşturulması ne yazık ki, aile hekimlerinin üzerine bırakılmaktadır. Bu konuda mutlaka devletimizin ve yerel idarelerimizin de taşın altına ellerini koymaları gereklidir. Doğrudur, ilk zamanlarda bazı hizmetlerde aksamalar olabilecektir. Ama sağlık müdürlüğü ve bakanlığımız bu konuda önlemler alındığını belirtmektedirler. Bu önlemlerin sorunların azaltılmasına katkı sağlayıp sağlamadığını ancak süreç yaşandıkça görebileceğiz.”

. Aile hekimleri ücretlerini baktıkları hasta sayına göre mi alacak? Hasta sayı belli bir sınırın altında kalan hekimlerin Bakanlık tarafından sizleşmeleri iptal mi edileceği söyleniyor. Bu doğru mu?
“Aile hekimleri ücretlerini yaptıkları poliklinik sayısına göre değil, kendilerine bağlı nüfusa göe alacaklardır. Kendisine bağlı nüfus sayısı binin altına düşen aile hekiminin sözleşmesi feshedilir.

. Bu tür uygulamalar vatandaşla hekim arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyebilir?
“Bir kişinin onun sürekli bakımını, takiplerini yapan, hasta kayıtlarını tutan tek bir hekiminin olması önemli bir değişikliktir. Şu anda ülkemizde bireyler çok farklı kurumlarda, çok farklı hekimlerden hizmet almakta bunların kayıtları, takipleri tek bir elde toplanamamaktadır. Bir kişiyi sürekli tanıyan hekimin ona çok daha etkin bir sağlık hizmeti verebileceği açıktır. Aile hekimliğinin belki de devrim niteliğindeki yönü budur.”

AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI VE KAVRAMLAR
Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde aile hekimliği konusunda  özel bir bölüm bir bölüm açılmış. Burada merak edilen sorulara ve yanıtlara yer veriliyor.
Gezici sağlık hizmeti, yerinde sağlık hizmeti, aile sağlığı elamanı, toplum sağlığı merkezi gibi çeşitli kavramlar hayatımıza giriyor.  İşte Sağlık Bakanlığı web sitesine göre (www.saglik.gov.tr) bu kavramlar ve anlamları:

.  Aile hekimi bize hangi hizmetleri sunmaktadır?
“Aile hekimi yaş, cinsiyet ve hastalık gruplarına yönelik izlem ve taramaları (kanser, yenidoğan, kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve benzeri taramalar) yapar. Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri (gebe, loğusa, bebek, çocuk izlemleri, aşılama hizmetleri gibi) ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri, sağlığı geliştirici hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini verir. Evde takibi zorunlu özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya gezici/yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında koruyucu sağlık hizmeti, birinci basamak tanı, tedavi rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir, tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları sevk eder, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirir, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu yapar. Gerektiğinde kişiyi gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapar. Sağlık raporu, sevk evrakı, reçete v.s. belgeleri düzenler.”

. Aile sağlığı elemanı kime denir?
“Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli olarak veya görevlendirilmek suretiyle bu görevi yürüten  hemşire, ebe, sağlık memuruna denir.

. Aile sağlığı elemanının görevleri nelerdir?
“Aile hekimine sağlık hizmetinin sunulması esnasında yardımcı olur. Aile hekimi ile birlikte ekip anlayışı içinde kişilere yönelik koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin sunulmasında ve kişilerin sağlık kayıtları ve istatistiklerinin tutulmasında  görev yapar.”

. Nereye aile sağlığı merkezi denir ?
“Bir veya daha fazla aile hekimi ile aile sağlığı elemanının aile hekimliği hizmeti verdiği sağlık kuruluşuna denir.”

. Toplum sağlığı merkezi nedir?
“Bölgesinde yaşayan toplumun sağlığını geliştirmeyi ve korumayı ön plana alarak sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirleyen, bu sorunları gidermek için planlama yapan ve bu planları uygulayan, uygulatan; birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini müdürlüğün sevk idaresinde organize eden, bu hizmetlerin verimli şekilde sunulmasını izleyen, değerlendiren ve destekleyen, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan sağlık kuruluşuna denir."

. Gezici sağlık hizmeti nedir?
“Aile hekimi ve/veya aile sağlığı elemanının, uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim yerlerine giderek mahallinde vereceği sağlık hizmetidir.”

. Yerinde sağlık hizmet nedir?
“Aile hekimine doğrudan başvuramayan ve cezaevi, çocuk ıslahevi, huzurevi, korunmaya muhtaç çocukların barındığı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları gibi özellik arz eden toplu yaşam alanlarında yaşayan kişilere yaşadıkları yerde verilen sağlık hizmetidir.”

HEKİMLERE NELER GETİRİYOR
Ülkemizde 43 tıp fakültesinde aile hekimliği anabilim dalında lisans ve lisansüstü eğitim veriliyor. Ancak ülkemizde aile hekimi uzmanlığı eğitimi alanların yanı sıra, pratisyen hekimler, uzman hekimler de Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü eğitimlerden geçerek aile hekimi olarak görev yapabilecekler.

Aile hekimliği sistemi hekimleri şöyle etkileyecek:

. Hekimlerin kendilerini geliştirmeleri hedeflenen sistemde, aile hekimi başarısı kadar hizmet verebilecek. Bir aile hekimi, en fazla 4 bin, en az bin kayıt alabilecek ve kayıt sayısı binden az olan aile hekiminin sözleşmesi iptal edilecek.
. Hekimler, haftada 40 saatten az çalışamayacak. Aile hekimin yanında, maaşı devlet tarafından ödenen bir aile sağlık elemanı olacak.
. Aile hekimlerinin bilgisayarındaki sistem sayesinde o gün için aşı yapılması gereken kişi için bilgisayar uyarı sinyali verecek. Hekim de bu doğrultuda, ilgili hastayı arayarak takibini yapacak.

AİLE HEKİMİ İŞLETMECİ GİBİ GÖRÜLÜYOR
İstanbul Tabip Odası, 1 Kasım’da başlayacak aile hekimliği sistemini eleştiren, uygulamayla birlikte kentte yaşanacak sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla basın toplantıları düzenleyen kurumların başında geliyordu.

istanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Süheyla Ağkoç’a aile hekimliği sistemiyle ilgili eleştirilerinin nedenlerini sorduk. İşte, Dr Ağkoç’un www.sagligimicinhersey.com ‘a verdiği yanıtlar:

. Aile hekimi kime denir? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında ne fark vardır? 
“Aile hekimleri, yıllık sözleşmelerle, Aile Sağlığı Birimlerinde kendilerine kayıtlı kişilere sağlık hizmeti verecek olan hekimlerdir. Aslına bakacak olursanız Aile Hekimliği bir tıp disiplini. Ancak uygulamada kurs görerek Aile Hekimi olmuş Pratisyen Hekim ile uzmanlık eğitimi yapmış Aile Hekimi arasında görevleri açısından beklenen bir fark yok.” 

.Bir yanda aile hekimi uzmanları… Diğer yanda aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler… Vatandaşlara verilen sağlık hizmetlerinin standartında ve hekimlerin özlük haklarında bu durum bir kaos yaratacak mı?
“Bu süreçte ister aile hekimi uzmanı olsun,  ister kurs alarak aile hekimi olmuş pratisyen hekim olsun hekimin hizmet vermek konusunda bilgi ve birikimi açısından bir sorun yok. Burada sorun, aile hekimliği sisteminin uygulama biçimiyle ilgili. Sağlık hizmeti sunumunda ve özlük haklarında büyük kayıplar var.

Aile hekimine yapılan başvurularda 2 TL katkı payı uygulamasını Danıştay durdurdu ama bilindiği üzere bugün sağlık ocağına bile gittiğinizde ilaç ve muayene ücretleri oldukça yüklü bir meblağ ediyor. Aşılama, gebe ve bebek takiplerinin aile hekimi tarafından yapılması bekleniyor ancak hekim başına 3500 hasta düşeceğini düşünecek olursa, bu iş yüküyle bu görevleri nasıl yerine getirecekleri belli değil. Sistem kayıtlı bireyleri esas alıyor. Ancak göç alan büyük kentlerde kayıtlı olmayan vatandaşlar nasıl sağlık hizmeti alabilecekler? Açıkçası Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın başlamasıyla artan eşitsizlikler bu ayağın yürürlüğe girmesiyle daha da derinleşecek.

Hekimlerin özlük hakları ise daha baştan tırpanlanmış durumda. Bir defa hekimi bir işletmeci olarak görüp, ona uygun davranması bekleniyor.  Hekimler yıllık sözleşmeler yaparak çalışıyorlar.  Hekime kayıtlı vatandaş sayısı 1000’in altına düşecek olursa sözleşmesini iptal edilecek ve hekim işsiz kalacak. Nitekim Aile Hekimliğine geçmiş illerde sözleşmesi iptal olmuş hekimler oldu. Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı Merkezlerinin tüm masrafları –kira, bakım, onarım gibi- hekimin omzuna yıkıyor, hatta vergi vermesi istiyor. Dolayısıyla tabloya bakıldığında hekimin tam bir ticari anlayışla hizmet vermesi söz konusu.”

.Sağlık ocaklarının kapatılmasının yaratacağı sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenlediniz. Aile hekimliği sistemi sağlık ocaklarının yerini mi alıyor? Sistemin nasıl işlemesi öngörülüyor, tabip odası olarak sizin eleştirileriniz nelerdir?
“Verilecek hizmet muayenehane gibi özel bir sağlık hizmeti olarak kurgulanmış.  Sağlık ocakları vatandaşa eşit ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sunuyordu. Şimdi hizmetler eğer varsa sağlık ocağı olarak kullanılan binalarda, yine kiraları hekimler tarafından ödenmek üzere verilecek, bina yoksa hekimler kendileri uygun standartlara sahip binalara kiralayıp hizmet sunacaklar. 

Bugüne kadar aile hekimliği uygulaması neredeyse her ilde farklı yaşandı. Asıl aile hekimliği uygulamasını yaşamadık. Ancak şu anda uygulanmaya çalışılan aile hekimliği sağlık hizmeti erişiminde ciddi eşitsizlikleri barındırıyor. Aile Sağlığı Merkezleri yerine göre A, B, C, D ve E olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada genel bütçeden farklı finansmanları içeriyor. Bu da hem sağlık hizmetini eşit koşullar altında vermenizi engelliyor; hem de hekimler arasında gerek geli;r gerekse donanım açısından eşit koşullar sağlamıyor.  İstanbul yerleştirmelerinde boş kalan birimler binası olmayan ve kenar mahallelerde yer alan birimler oldu. Genel Sağlık Sigortası uygulaması şu anda ertelendi ancak er geç gelecek. Şimdi bu hizmetlerin ücretsiz  verileceği söyleniyor ama bu uygulama geldiğinde primini ödeyemeyen vatandaşın sağlık hizmetini nasıl alacağı ya da süreçte katkı/ katılım paylarının nasıl olacağına ilişkin kaygılarımız var.”

ACİL HİZMETLER OLUMSUZ ETKİLENECEK
. Geçtiğimiz günlerde yaptığınız bir basın toplantısında Acil Servislerde ve 112 Acil Servis İstasyonlarında çalışan çok sayıda pratisyen hekimin aile hekimi olarak ilgili birimlere kaydırılmasının kentteki acil hizmetleri olumsuz etkileyeceğini belirttiniz. Bu konuda biraz ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
“İstanbul’da aile hekimliği yerleştirmelerinin yapıldığı ilk günlerde;  Şişli Devlet Hastanesi Aile Sağlığı merkezi olmak üzere kapatıldı.  İstanbul genelinde sayıları zaten yeterli olmayan ve hastane acil servislerinin yükünü çeken pratisyen hekimler, aile hekimliğini seçti ya da başka seçenek bırakılmadı ve böylece hastane acil servisleri boşaldı. Şimdi ise hastanelerde çalışan diğer hekimlerin fazla çalışmaları istenerek acil servislerde hizmet sunmaları beklenmekte.

Ayrıca, çalışan hekim sayısı 372’den 170’e düşecek olan 112 istasyonları benzeri uygulamalara maruz kaldı, bazı istasyonlar yerlerini değiştirmek zorunda bırakıldı. Sonuçta İl Sağlık Müdürlüğü bütün dikkatini ve çabasını aile hekimliği’ne vermiştir, diğer sağlık hizmetlerini görmezden gelmektedir.”

. Aile hekimliği sisteminde özellikle kalp, hipertansiyon, KOAH, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar ilaç raporu çıkartma, ilaç alma gibi konularda ne gibi problemler yaşanabilir? Aile hekimleri her türlü ilacı yazıp, rapor çıkartabilecek mi?
“Bugüne kadar yapılan uygulamada bu tip raporlar hastanelerden çıkarılıyor; raporlu ilaçlar pratisyen hekimler tarafından yazılabiliyordu. İlaç yazma konusunda Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) sınırlamaları bugüne kadar  olduğu gibi geçerli. Merkezlerde çalışan aile hekimliği uzmanlarının rapor düzenleme yetkisi olduğu söyleniyor.”

. İstanbul Tabip Odası olarak  “Aile hekimliği sistemine” mi karşısınız yoksa aile hekimliği sisteminin bu şekilde uygulanmasına mı? Sistemle ilgili başka hangi eleştirileriniz var? Konuyla ilgili ne gibi çözüm önerileriniz bulunuyor?
“Biz sağlık hizmetlerini, eşit ve ulaşılabilir verildiği ve hekimlerin özlük haklarının erozyona uğramadığı kamucu bir anlayışla veren tüm uygulamaları destekliyoruz. Burada uygulamaların adının ne olduğu çok önemli değil.

Şu anda Türkiye’ye getirilmeye çalışılan sistem içerisinde özelleştirmeyi, taşeronlaşmayı ve beraberinde gelen niteliksiz sağlık hizmetini barındırıyor. Hekimlere özlük haklarının kaybolduğu, iş güvencesinden yoksun çalışma koşulları dayatılıyor.

Sadece birinci basamak sağlık hizmetleri değil tahrip olan. İkinci, üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin niteliğini kaybetmesinin yanı sıra tıp eğitimi de bu Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan nasibini almış durumda.  Başta birinci basamak olmak üzere tüm sağlık hizmetlerinin nitelik ve nicelik olarak gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi mümkün. Herkesin eşit, ücretsiz, erişilebilir sağlık hizmetine ulaşması da…”

 

« Geri

Diğer Haberler

Sağlık Bilişimi Yöneticileri Semineri
Geriatri 2010 Kongresi’nde Yaşlılığa Dikkat Çekildi
7. Ulusal Hemofili Kongresi Yapıldı
9. Uluslararası Nükleer Onkoloji Kongresi
7. Metabolik Sendrom Sempozyumu
Kanser Uzmanları İstanbul’da Buluştu
100 Hastadan 10’u Enfeksiyona Yakalanıyor
Kanserli Hastalar Kongresi Yapıldı
Kansere Karşı El Ele
Obeziteye Bağlı Kanserde Artış
Sigara İçen Cezasını Ödedi
TKD’den Üç Toplantı Birarada
Hastane İnfeksiyonları Kongresi 2010
1000 Tüberkülozlu Mikrop Yayıyor
Onkoloji Kongresi Antalya’da Düzenleniyor
Organ Bağışı İçin Kampanya
Böbrek Hastalığında Risk Faktörleri
Beyin Ölümüyle İlgili Umut Tacirliği
Tüp Bebekte Babanın Kim Olduğu Önemli
Yabancının Spermiyle Tüp Bebek Yasaklandı
Kamu Hastanelerinde Özel Odaya Ek Ücret Alınmayacak
Engeller, Sınırlar Kalktı, Uluslararası Gülen Çocuk Şenliğinde Buluşuldu
“Sağlıklı Buluşmalar”da Diyabet Anlatıldı
Sigara İçmek Çirkindir, Çirkinleştirir
TAJEV, Güneydoğu’da Halkı Bilgilendirdi
11. Ulusal Ağrı Kongresi Yapıldı
Hipertansiyonun Tır’ı Tuzu Süpürdü
Her İlde Diyabet Merkezi Açılmalı
50 Bin Kişi Organ Bekliyor
2 Bin Uzmandan Antalya`da Diyabet Zirvesi
Sağlık Bakanlığı`ndan Zayıflama İlacı Uyarısı
46. Diyabet Kongresi Antalya’da Başladı
Kök Hücre Kongresi Yapıldı
8’inci Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi
Dünya Çölyak Günü’nde Hastalığa Dikkat Çekildi
Hipertansiyon TIR’ı 3. Kez Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyor
Hemşirelik Haftası Etkinliklerle Kutlanıyor
El Yıkama Zili Projesi Başladı
Hastanelerin Kurumsal Sorumluluğu Tartışılacak
2010 Dünya Akciğer Sağlığı Yılı
8. Ulusal Jinekoloji Ve Obstetrik Kongresi
Nöropatik Ağrı İçin Kampanya
Gebelere Uygulanan Aşı ABD`den Değil
Doktorlar Salı Günü İş Bırakıyor
Doktorlar, Tam Gün Yasası`nı Protesto Etti
Sağlık Yöneticileri Zirvesi 2010
Sezaryen Oranları Tüm Dünyada Artıyor
Avon’la Sağlığa Yolculuk Tırı Yola Çıktı
Yeni Yılda Sağlıklı Armağanlar
Kadın Ve İşlevsel Üroloji Kongresi Yapıldı
Kapalı Alanda Sigara Yasağından Taviz Yok
TPD: Eşcinsellik Sağlıklı Bir Durum
Behçet Hastalığı Kongresi İstanbul’da
Gül, Tam Gün’ü Onayladı
Domuz Gribinden Ölüm 415`e Yükseldi
Diyabet Tedavisindeki Gelişmeler
Domuz Gribinden Ölüm 353`e çıktı
6 Yetişkinden Biri Kronik Böbrek Hastası
20. Ulusal İmmünoloji Kongresi Yapıldı
Gripten Ölenlerin Sayısı 296
Domuz Gribinden Ölüm 241`e Yükseldi
Dünya AIDS Günü Renkli Etkinliklere Sahne Oldu
2 Milyon Doz H1N1 Aşısı Yapıldı
İşsize Sağlık Hakkı Yeniden 100 Gün
Türkiye’nin Cerrahları Ankara’da Buluştu
14 Mart Tıp Haftası Eylemle Geçecek
Suya Sabuna Dokunun Kampanyası
TTB’den Cezaevleri Sağlık Raporu
Dünya Kadınlar Günü’nde Meme Sağlığı Paneli
Hastaya Son Dönem Desteği
Danıştay, Özel Dişhekimine Sevk Yolunu Açtı
Psikiyatristlerden Silahsızlanma Çağrısı
Sağlık Çalışanları Eylem Yaptı
Sağlık Turizmi İçin Site Kuruldu
Tam Gün Yasalaştı
İstanbul’da Sigara İçenlere Ceza
İşsizlere Sağlık Hizmeti 10 Güne İndi
Sigarasız Yaşama Adım Atın
Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan
Sağlık Masası HaberTürk`te
Acil Servislere Renk Geliyor
Sağlıkçılardan Greve Destek
Dünya Kanser Günü
Tüp Bebekte Embriyo Transferine Sınır
Kamunun Sağlık Harcamaları Arttı
32. Endokrinoloji Ve Metabolizma Kongresi Yapıldı
Yumurta Dondurma Yöntemi Türkiye’de de Uygulanıyor
Meme Kanseriyle Mücadele Hikayeleri
21. Ulusal Üroloji Kongresi Başladı
Romatologlardan Tam Gün`e Eleştiri
Neştersiz Kalp Ameliyatı Yapıldı
Yeşilay Başkanını Seçti
Kemik Okulu Projesi Türkiye’ye Yayılıyor
11. Ulusal Romatoloji Kongresi Yapıldı
“Hareketi Hissetmek” Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi İstanbul’da Yapılıyor
Kanser Hastaları, Evde Tedavi Edildiklerinde Daha Huzurlular
18 Ekim Dünya Menopoz Günü
Ağrını Tanı Kampanyası Sürüyor
Mavi Bisiklet Caddebostan’da
TURKRAD2010 Kongresi Kasım’da
Kanseri Yakalayın, Yakalanmayın
14 Ekim Dünya Spirometre Günü
Yeşilay, Yeni Yönetim Kurulu Üyelerini Seçti
Kız Kulesi’ne Pembe Aydınlatma
İstanbul`da Aile Hekimliği Uygulaması 1 Kasım’da Başlıyor
01 Aralık Dünya AIDS Günü Etkinlikleri
Hepatit B İle Savaş İçin Kampanya
Özürlüler İçin Sağlık Hizmet Sunumunda Yeni Düzenleme
Prevantif Onkoloji Sempozyumu
Kişisel Sağlık Takip Sistemi Türkiye’de
HIV Hepimizi İlgilendirir
Sağlık Bakanlığı`ndan AIDS Paneli
AIDS Günü 2010 Teması: Evrensel Erişim
TPD’den Nöbet Ertesi İzin Hakkına Destek
“Et İthalatı Toplum Sağlığı İçin Tehdittir”
Sağlık Bakanlığı’ndan BPA’lı Biberon Açıklaması
Sağlık Sektöründe Ücret Gaspı İddiası
Acil Sağlık Hizmetleri Sempozyumu
Evde Ruh Sağlığı Tedavisi
İrem Hattat İkinci Kez Avrupa Cinsel Sağlık Birliği Başkanı Seçildi
Diş Hekimleri Sıkıntılarını Dile Getirdiler
Diyabetle Yaşamak Belgeseli
Diyabet Sohbetleri Eğitimi 1600 Diyabetliye Ulaştı
Kemoeziyet Soruşturulacak
TJOD Genel Kurulu Yapıldı
AIDS Fotoğraf Sergisi Açılıyor
Danıştay, Tam Gün Yasası’nın Yürürlüğünü Durdurdu
Domuz Gribi Salgın Alarmı Sonlandırıldı
Finansbank’tan Doktorlara Hizmet
Biber Hapı Nedir?
"Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır!"
Sağlık Bakanlığı’ndan "Bisfenol A" Açıklaması
Sağlık Bakanlığı’ndan Kas Hastalığı Açıklaması
İstanbullular`a Sıcak Hava Uyarısı
Otizmli Çocuklara Destek Gecesi
Kansere Karşı Zafer Sergisi
TTB`den Sağlık Bakanını Protesto Eylemi
İstanbul’da Göz İltihabı Salgını
Tam Gün Yasası İptal Edildi
Sağlık Bakanlığı`ndan Basın Toplantısı
19. Anadolu Psikiyatri Günleri
İstanbul, 1 Kasım’dan İtibaren Aile Hekimliğine Geçiyor
Yaşlı Ve Hasta Bakımı Eğitimi
Türkiye’nin Tıbbi Görüntüleme Cihazı Haritası
Sağlık Bakanlığı: Ölüm Nedeni Aşı Değil
Sağlıkta Performans Yönetmeliği Eleştirildi
Sağlık Bakanlılığı`ndan Domuz Gribi Aşısı Açıklaması
Aktarlardaki Kozmetik Ürünlere Denetim
Kadına Yönelik Şiddet Artıyor
Yedinci Hepato Gastroenteroloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
HPV`den Korunun Kampanyası
Kardiyologlar İstanbul’da Buluşuyor
Güzellik Merkezi Sayısıyla ilgili Açıklama
Jinekologlar, Hekime Saldırıyı Kınadı
Sezen Aksu Pankreas Ameliyatı Oldu
7. Hepato Gastroenteroloji Kongresi Yapılacak
TPD: Silahlanmayı Durdurun
Ortopedi Ve Travmatoloji Sempozyumu
Hangi Tıp Kongresi Ne Zaman?
İstanbul`da Aile Hekimliği Uygulaması
10 Eylül İntiharı Önleme Günü
Batı Nil Virüsü 3 Can Aldı
Eczacılardan Pakistanan’a Yardım
12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Sağlık Bakanlığı`ndan `Domuz Gribi` Haberine Açıklama
İstanbul`un Aile Hekimleri Belirlendi
Pakistan’a Sağlık Yardımı
Yeşil Kart Sahiplerine Özel Hastanede Yoğun Bakım Tedavisi
Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Vurgulandı
TÜSİAD`dan Tıp Turizmi Raporu
Gripten Öüm 195’e, Aşı Yaşı 50’ye Çıktı
Alzheimerlılar`ın Yakınlarına Psikolojik Destek
Diyabet 2020 Projesi
Ulusal Beslenme Platformu Kuruldu
Pozitif Yaşam Derneği 4 Yaşında
Eczacılardan Radyo Havan
İlk Yardıma İlk Adım
Hemşire Kene Yüzünden Yaşamını Yitirdi
Çocuklar Gıda Güvenilirliğini Öğreniyor
Ücretsiz Domuz Gribi Aşısı
Diş Macunu Tüketimi Arttı
Kalbinizde Risk Büyük, Önlem Kolay
Sigarasız Ortamlarla Gelen Sağlık
Tümör Aşıları
Sağlıklı Beslenme Haftası
Diyabet İçin Bisikletle Avrupa Turu
Dumansız Yaşam Destek Ödülü
Kadınlara Aile Planlaması Kampanyası
Hastanede Yangın Faciası
İstanbul`da Dişhekimleri Zirvesi
Küvöz Yokluğu İkizleri Ayırdı
Hikayeni Gönder Kampanyası
Böbrek Sağlığı Otobüsü Yoluna Devam Ediyor
12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Enerji İçecekleri İle İlgili Açıklama
12 Diyabet (Şeker) İlacı Toplatılıyor
Ebelere Doğuma Hazırlık Kursu
Marja Putkisto, Türkiye’ye Geliyor
Böbrek Sağlığı Otobüsü Yola Çıktı
Delici Ve Yakıcı Ağrınız Varsa Dikkat!
Alzheimer Çağrı Merkezi 1 Yaşında
II. Uluslararası Nörokardiyoloji Sempozyumu
ALS Ve Alzheimer`da Kalıtımın Rolü
Ekonomik Krize Ruhsal Destek
Türkiye`de Kapalı Ortamda Sigara İçme Yasağı
Gençlerde Diyabet Arttı
Enfeksiyona Bağlı Bebek Ölümü Yok
Türkiye`nin Tansiyonu Ölçüldü
Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz Kampanyası
Hipertansiyon TIR`ı 31 Bin Kişiye Ulaştı
Philips, Türkiye’nin Sağlık Haritasını Açıkladı
Cinsel Sorunlar ve Ruh Sağlığı
Hipertansiyon Tır’ı Yola Çıkıyor!
Aşı Ol, 11 Hastalıktan Korun!
Beyazıt Öztürk Halka Hepatiti Anlatacak
İstanbul`da Organ Bağışları Artıyor!
Lösemi Tedavisinde Uzman Sıkıntısı
Havaalanlarında Ani Kalp Ölümleri Önlenecek
Eşi İşsiz Kalan Kadınlar Depresyona Giriyor
İlaç Yolsuzluklarına Karşı Eczacılardan İstek
Sahibinden Genç Fikirler
Cinsel Sorunları Doktora Nasıl Anlatmalı
Çocuğunuz İçin En Güvenli Anaokulu Hangisi?
Diyabetli Hastalar Arasında Yarışma
Şizofren Hastaları Arasında Yarışma...
Organ Bağışı Ve Nakli Ödülleri
Kadın Sağlığı İçin Kampanya
Medikale Ödül
HIV Pozitiflere Özen Gösterilmiyor
Yılın Sağlık Programı: Medikal
Doktorlara Endoskopi Eğitimi
Ünlülerden Kalp Sağlığına Destek!
Beyin Sinyalleriyle Cihazlar Harekete Geçirildi
Diyabete Destek Yürüyüşü
AIDS Toplantısı İstanbul’da Yapıldı
Hepatit Otobüsü Yollarda
Domuz Gribi 38 Ülkeye Yayıldı
Çoğul Gebeliklerin Zararları
Türkiye`nin Tansiyonu
Hipertansiyon ve Tuz Tüketimi İlişkisi
Yeni Yöntem: Doğal Boşluk Cerrahisi
Krize Ruhsal Destek Projesi!
12. Dünya Halk Sağlığı Kongresi
Tam Gün Tasarısına Hekimlerden Tepki!
Avrupa Anatomi Kongresi İstanbul’da
Akciğer Kanseri Sempozyumu
Çocuklara İlk Yardım Eğitimi
Tiroid Farkındalık Haftası
Meme Kanserinde İleri Evre
Kanserde Hedefe Yönelik Tedavi
Hepatit B’den Aşıyla Korunun
Sağlık Bakanı’ndan Domuz Gribi Uyarısı
PKU`lu Çocuklara Yaza Merhaba Şenliği
Sağlığa Emek Verenler Ödüllendirildi
Domuz Gribi Nedeniyle Türkiye`de İlk Ölüm
Eczacılar İlaç Fiyatlarına Tepkili
Domuz Gribinden 11. Ölüm
Domuz Gribi Aşılaması Yarın Başlıyor
Uykuda Solunum Bozuklukları Sempozyumu
Manisa’daki Domuz Gribi Vakası
Domuz Gribi Aşılarının Testi Tamamlandı
Ağrı Ve Mardin’de Domuz Gribi
Domuz Gribi Aşılaması Kasım Sonunda
Domuz Gribi Vakası 16`ya Yükseldi
Ankara`da Okul ve Dershaneler Tatil
Bir Günde 6 Kişi Öldü
İstanbul`daki Okullar Dezenfekte Edilecek
İstanbul`da Domuz Gribinde Son Durum
İstanbul Ve Ankara’da Domuz Gribi
Sağlık Bakanlığı`ndan Domuz Gribi Açıklaması
Diyarbakır`da Okullar Bir Hafta Tatil
“Domuz Gribi Aşısının Yan Etkisi Her İnsanda Farklıdır”
Kızamıkçık Aşısının Önemi
Solunum 2010 Kongresi Yapıldı
Kadınların Meme Kanseriyle Mücadele Yürüyüşü
3. Prevantif Onkoloji Sempozyumu
Pfizer`den Sanal Ortamda Romatoloji Kongresi
Aile Hekimliği Hizmeti
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Sporda Beslenme Stratejileri
Domuz Gribi’nden Ölenlerin Sayısı 161’e Çıktı
24 Yaş Altındakilere Ücretsiz Aşı
Evde Bakım Elemanları Sertifika Aldı
GSK: Kanada’daki Aşının Türkiye’deki İle İlgisi Yok
2 Kişi Daha Hayatını Kaybetti
Domuz Gribin’den Ölüm 112’ye Çıktı
Domuz Gribi Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 30’a Yükseldi
Antalya’da 3 Kongre Birarada
Gripten Ölüm Sayısı 93 Oldu
Sağlık Bakanı’nın Hem Kızı Hem Oğlu Domuz Gribi Oldu
Sahte Dişhekimi Can Aldı
Gripten Ölenlerin Sayısı 73 Oldu
Diyabet Sohbetleri Programı Başladı
Domuz Gribinde 20 Ölüm Daha
Sağlık Bakanlığı İddiaları Yanıtladı
Felçlilere Kök Hücre Umudu
10. Ulusal Romatoloji Kongresi
Depresyonlu Kişilerin Yarısı Doktora Başvurmuyor
8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü
HIV/AIDS Toplantısı Antalya’da Yapıldı
Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması
10. Ulusal Talasemi Gençlik Kampı
Hastaneler Depreme Dayanıklı mı?
Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom’dan Teknoloji İşbirliği
Eczacılık Kongresi İstanbul’da
Sigara Yasağına Sağlık Meslek Odalarından Destek
Domuz Gribi Aşısı Tartışılıyor
Prof. Dr. Nuri Özgirgin`e Ödül
Prostat Hastalıkları İçin Kampanya
Diyabetli Çocuklar İçin Çağrı
Hipnoz Ve Hipnoterapi İçin Yasal Düzenleme Yapılması İsteniyor
Aile Hekimliği Yönetmeliğinde Değişiklik
Türk Girişimsel Radyoloji Derneği’nden Pankreas Tümörüyle İlgili Açıklama
Dr. Doğruer’den Karikatür Sergisi
Akciğer Kanseri Kongresi Yapıldı
Okulda Diyabet Projesi
HIV/AIDS Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor
70 Engelli Vatandaşa Tekerlekli Sandalye Verildi
SGK’lıların Muayene Ücretleri Arttı
Domuz Gribi Nedeniyle Okul Kapatıldı
Bugün RA Günüm
Ücretsiz Diş Muayenesi
Ruh Sağlığı Yasası Çıkartılmalı
Nükleer Tıp Alanındaki Sorunlar
Kadınlarda Yumurtaların Dondurulması
Domuz Gribi Aşısı Kime Yapılmalı
Alzheimer Çağrı Merkezi
Dünya Eczacıları Türkiye`de Buluştu
Domuz Gribi Aşısı Piyasada Satılmayacak
Ekmekteki Tuzda Hipertansiyon Riski
Grip Günü`nde "Aşı Olun" Uyarısı Yapıldı
İç Hastalıkları Kongresi
Kalbinle Çalış, Danset, Spor Yap
Kalbini Sev, Değerini Bil
Dişhekimleri İsyan Etti
Aile Hekimlerinden Çağrı
Prostat Hastalıklarında Artış
Kalbinizi Koruyun, İçinde Sevdikleriniz Var
36. Ulusal Hematoloji Kongresi Antalya’da Yapılacak
Yaşlılıkta Depresyon ve Kaygı
Sağlık Bakanı Akdağ Tam Gün Mesai Ve Muayenehaneler Konusunda Ne Dedi?
32. Ulusal Radyoloji Kongresi
Sağlık Bakanlığı’ndan Deli Dana Açıklaması
Meme Kanserini Yenen Hastalar Anlattı
Hareketsiz Yaşam Sağlığı Bozuyor
Doktorlar Sesleriyle Rapor Yazabilecekler
Yeni İlaç Protokolü İmzalandı
Eczacılar Miting Düzenliyor
Nefret Suçları Yasa Kampanyası
Türkiye`nin Diş ve Ağız Sağlığı Profili
Özel Özürlü Bakım Merkezlerinin Hizmet Standardı Tartışıldı
Okulda Diyabet Programı 10 Milyon Kişiye Ulaştı
Tüp Bebek Tedavisinin Ayrıntıları Anlatıldı
Türkiye’de İlk Tam Yüz Nakli Yapıldı
Aile Hekimlerine Özel Bilgi Servisi
Sağlık Bakanı Recep Akdağ Medikal`e Konuk Oluyor
TTB, Tüberküloz Raporu Hazırladı
Kadınlar Sağlığına Ne Kadar Önem Veriyor?
Turkcell Blog Ödülü Pozitif Günlük’ün
Estetik Cerrahlardan Botoks Açıklaması
Yüz Nakli Yapılan Uğur Acar, İlk Kez Konuştu
Türk Kardiyoloji Derneği’nden Araştırma Makalelerine Ödül
Yeryüzü Doktorları, Bakü’de Psikiyatri Hastalarını Muayene Etti
Sağlık Bakanlığı Tıp Bayramı Ödüllerinin Sahipleri Belli oldu
SGK Sözleşmeleri ve SUT Uygulamaları Masaya Yatırıldı
Gönüllü Verici Sayısı Çok Az!
İstanbul Tabip Odası Tıp Bayramını Kutluyor
Sağlık Bakanlığı’ndan Uyarı
Mutlu Olmak Yerine Çekici Olmayı İstiyoruz
Türkiye’de Bebek Ölüm Hızı Dünya Ortalamasının Altında
Sağlık Bakanlığı’ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
Dünya Böbrek Gününde Dev Tuzluk Yumruklandı
Alo 182 Sistemi Başladı
Saç Kozmetik Ürünleri İçin Uyarı
Sağlık Bakanlığı`ndan Kanser İlaçları Açıklaması
İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi Kuruldu
Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Kurulu Tutanağı
Tıp Dünyası Yüz, Kol ve Bacak Nakillerini Tartışıyor
28 Şubat “Nadir Hastalıklar Günü
Yabancı Doktorlara Türkiye’de Çalışma İzni Verilmeli Mi?
Aşırı Adet Kanamalarına Dikkat!
Böbrek Hastalıklarındaki Artış Alarm Veriyor
22. Ortopedi Kongresi Başladı
Şizofrenide İşlevsellik Ulusal Uzlaşı Raporu
Diyabetle Tatlı Yaşam Yarışması
Sağlık Bakanlığı’ndan Maytap Açıklaması
2. Akdeniz Onkoloji Forumu Düzenleniyor
Sağlık Bakanlığı’ndan Kobay Haberine Açıklama
Dünya Diyabet Haftası Etkinlik Programı
Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdüler
Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Sağlık Kuralları
Sağlık Bakanlığı’ndan Sahte Meme Silikonu Açıklaması
47. Psikiyatri Kongresi Yapıldı
Cerrahpaşa ve İstanbul Tıpta G(ö)REV
Radyologlar, Hastanelerdeki Eğitimden Endişeli
Türkiye’de Her 100 Kişiden 2’si Sedef Hastası
10. Üroonkoloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
Bilim İlaç, Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü Aldı
Deprem Sonrası Bulaşıcı Hastalık Riski
Van’da Diyabetli Hastalar İçin Afet Yardım Çadırı Kuruldu
37. Ulusal Hematoloji Kongresi Yapıldı
100 Yaşını Devirmenin Sırları Sergisi
Aile Hekimliği İstanbul’da 1. Yılında
HIV/AIDS İlaçlarında Fiyat Artışı
Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Değişti
Ünlülerin İyileşme Öyküleri Medikal’de...
Vatandaşların Kamu Hastanelerine Borçları Silindi
İstanbul`daki Kamu Hastaneleri Yenileniyor
Avon’dan Doktorlara Amerika’da Burs
15 Ünlü Kadından Meme Kanseriyle Mücadeleye Destek
Medline, Vodafone İşbirliği ile Mobil Sağlık Hizmeti Sunacak
Akılcı İlaç Kullanımı Ve HIV/AIDS Sempozyumu
Diyabetliler “Diyabet Parlamentosu”nda Sorunlarını Anlattı
Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği Kuruldu
Öğretim Üyelerinin Performans İsyanı
Onkoloji Enstitüsü 7. Sempozyumu
Kolesterol Gerçeği Tartışılıyor
İstanbul’da Sağlık Kurumları Depreme Karşı Güçlendiriliyor
HIV Değil Önyargı Öldürüyor
Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Konferansı
Nadir Hastalıklar Sempozyumu
AIDS Günü’nde Kırmızı Kurdele
Bakan Akdağ`dan Performansa Yanıt
Kan Bağışında Teknoloji Devri
Eczacılar İlaç Fiyatlarına Tepkili
Çağdaş Eczane İşletmeciliği: `Akılcı Eczane Yönetimi`
Sağlıklı PR Nasıl Yapılmalı?
Op. Dr. Ahmet Eminoğlu Hayata Veda Etti
Club Bypass, Ani Kalp Ölümlerine Dikkat Çekti
Selpak`tan Tuvalete Merhaba Evi
28. Avrupa Üreme Derneği Toplantısı İstanbul`da
Sağlık Haberleri Halkın Sağlığını Nasıl Etkiliyor?
Aile Hekimlerinden Alınan Damga Vergisi Kaldırıldı
Acıbadem Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun İkinci Mezunları Kep Attı
Kürtaj Yasağı Anne Ölümlerini Artırır
Türkiye`ni​n Kalp Sağlığı Alanındaki İlk Büyük Ödülünü TKD Aldı
Nefes Ölçüm Günü`nde Nefes Ölçümü Yapıldı
Dişler Yolunda Projesi İlk Mezunlarını Verdi
Hareketsiz Yaşam Pek Çok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor
Normal Doğuma Teşvik Yapılmalı
Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı Çıktı
Dumansız Aileler Projesi Malatya`da Başladı
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlara 4/B Sözleşmeli Personel Alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Açıklama Yaptı
Tuzu Kısmak Felci Önlüyor
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Kürtaj Konusunda Açıklama Yaptı
Tam Gün Yasası İptal Edilidi
İstanbul Sağlık Müdürlüğü`nde Yeni Yapılanma
Pronet’ten Sağlık Künyesi
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mı Geliyor?
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 2013’te Açıyor
Kalp Yetmezliğinde Kök Hücre Tedavisi
Oruç Tutanlara Sağlıklı Beslenme Önerileri
MEMEDER’e Ödül Yağıyor
Arkadaşım Diyabet Kampı 2012 Başlıyor
Aile Hekimliği Yasası`nda Değişikliklere Tepki
Şeker Çocuklar Kampı 20 Yaşında
Abdi İbrahim`den ASKO Projesi
Sıcak Havalarda Ne Yapmalı?
Sağlık Bakanlığı`ndan Kolonya Yasağı
PR`cılar Gözünden Sağlık Haberciliği
Henkel`den Kanserli Çocuklara Destek
Yerli Ve Yabancı Sağlık Kuruluşları İstanbul’da Buluştu
Yeryüzü Doktorları’ndan Gazze’de Parmak Nakli
Prof. Dr. Onur Erol, Uluslararası Estetik Derneği Başkanı Oldu
Bitkisel Tıbbi Ürünler Bilim Kurulu Oluşturuldu
Kötü Beslenme Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor
Sağlık Bakanlığı`ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
101. Dünya Dişhekimleri Kongresi İstanbul`da Yapılacak
Sağlık Bakanlığı’ndan Okul Süt Programı Açıklaması
Hekimler Sandık Başındaydı
Hepatit B Hastalarına Destek Programı
Hekime Saldırıya Kınama
Kansere Anadolu Mutfağından Tavsiyeler
Yemekte Denge Eğitimi Başladı
Hekimler Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı İstifaya Çağırdı
Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları
TJOD, Kürtaj`ın Etik Ve Hukuki Kurallarını Açıkladı
Sedef Hastaları Kendilerini Dışlanmış Hissediyor!
Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Nedir?
Akromegali Tedavi Edilebilir Bir Hastalık
Parkinson Hastalığının Etkilerini Azaltmak Mümkün
Gazeteci Nevval Sevindi: `2012 Yılı Kadın Kanserleri Yılı`
Sağlık Bakanlığı YÖK`e Suç Duyurusunda Bulundu
‘Diyabeti Durduralım” Projesinin Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Kanserle Mücadele Devlet Politikası Olmalı
YGS’ye Alınmayan Diyabetli Genç Hakkında Açıklama
10. Üroonkoloji Kongresi Antalya’da
Türk Kardiyoloji Derneği Yeni Kurullarını Seçti
Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği’ne İlk Türk Başkan
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hakkında Bilgi Verildi
Kürtaj Yasağı Sinyaline Tepkiler Büyüyor
19. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü
Kürtaj Raporu Hazırlanıyor
Anne Karnında Kalp Tedavisi
`Karatay Mutfağı`ndan Öneriler
Pediatrik Dermatoloji Kongresi Yapıldı
Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin: “Mutlu Aile” Araştırması
Göz Kitabı Migros`un Kitap Stantlarında
Uluslararası Sağlık Turizmi Hukuku Kongresi
Sağlık Bakanlığı’ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
“Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır” Toplantısı Yapıldı
Hipertansiyon Avcıları Yarışması
Atilla Kavdır’ın Ölümüyle İlgili Açıklama
Sağlık Bakanlığı’ndan Çalışan Güvenliği Genelgesi
Kolon Kanserine Karşı Tırmandılar
GDO Tanısı 2012 Sempozyumu
4. Türkiye EKMUD Kongresi Devam Ediyor
Kolon Kanserini Yenen Hastalar Biraya Geldi
Prof. Dr. Serap Erdine’ye IBM’den Ödül
Tıp Bayramı`nda Beyaz Önlük Töreni
13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi Türkiye’de Düzenlendi
Üniversiteli Gençler Kan Verdi
İbrahim Tatlıses`in Hayati Tehlikesi Kalmadı
Tatlıses Yemek Yemeye Başladı
“İyi Beslenmek, İyi Gelecek” Sergisi
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
8. Ulusal Hepatoloji Kongresi Haziran’da Yapılacak
Radyasyona Maruz Kalanların Tedavisi
8. Nöropatik Ağrı Sempozyumu
Hekimlere Saldırıdan Sağlık Bakanlığı Sorumlu Tutuldu
Yalçın Menteş Sağlığına Kavuştu
1. Ulusal Alzheimer Kongresi Başladı
Aile Hekimliği Herkese Ücretsiz
Sanatçı Berkant Akgürgen Acil Servis`e Kaldırıldı
AKUT, Maddi Destek Bekliyor
İbrahim Tatlıses Yoğun Bakımda
Doktorlardan Çok Ses Tek Yürek Mitingi
Bir Nar, Bin Hayat Kurtarıyor
Böbreklerini Koru, Kalbini Kurtar
Ücretsiz Kanser Taraması
Kolon Kanserine Karşı Harekete Geçin!
Transplantasyon Cerrahları Çeşme’de Buluştu
Lenfoma, Lösemi ve Miyeloid Kongresi
Talasemi Hastalığı Tiyatroda Anlatıldı
9. Türk Alman Jinekoloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
Hareketsizlik Kanseri Tetikliyor
3 Mayıs Dünya Astım Günü
Esra Kazancıbaşı ile Medikal, A Haber`de
“Dumansız Kampus” Projesi Başladı
Sertleşme Sorunu Yaşayanlar Ne Yapmalı?
Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin Kampanyası
Türkiye`nin Kemik Erimesi Raporu
Doktorlar Eylemde: Sağlık Hizmetleri Durdu
Bedri Baykam Ve Asistanı Yoğun Bakımda
Hekime Şiddet Son Yıllarda Arttı
Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor
Dünya Ses Günü Etkinlikleri
Dünya Parkinson Günü
Hematolojik Kanserler Toplantıları
Çocuk Kalp Sağlığı İçin...
Down Sendromu’na Dikkat Çemek İçin Yürüyorlar
2. Gıda Güvenliği Kongresi Yapıldı
Hematoloji Kongresi`nde Neler Konuşuldu?
Türkiye’nin Yüzde 5.2’si Hepatit B Hastası
SGK`dan Diyabet Hastalarına Şeker Ölçüm Çubuğu Darbesi
Kansere Mikroçip İle Tedavi
16 Ocak Hijyen Günü Etkinliği
Sigara Bıraktıran İlaç Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Tasarruf Etti
Sağlıkta Sosyalleştirmenin 50. Yılı
Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri
“Tıp Fakültelerinin Geleceği Karartılıyor”
Aile Hekimleri Federasyonu’nda Yönetim Değişikliği
Ruh Sağlığı Çalışanları Görev Tanımlaması
Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Raporu Açıklandı
13. Ulusal Perinatoloji Kongresi Gerçekleşecek
Aile Hekimliği `nin Ele Alındığı Bir Toplantı Düzenlendi
Ulusal Diyabet Stratejisi Hazırlandı
Göz Ameliyatlarına Ara Verildi
Avon’dan Meme Kanseri Sergisi
Silahlanmayı Durdurun
Avrupa Üreme Derneği 2012 Toplantısı İstanbul’da
Dişhekimleri İstanbul’da Buluşuyor: Haliç’ten Dünyaya
Dünya Hipertansiyon Günü’nde Futbol
Kadına Şiddetin Medyadaki Sunumu Tartışıldı
Türkiye’de Kızamık Salgını Beklenmiyor
İstanbul’da Ücretsiz Kanser Taraması
Aile Hekiminizi Tanıyın
Öğretim Üyeleri Yeni Uygulamalardan Rahatsız
Kırmızı Kadın Dergisi Okurlarıyla Buluşuyor
Karadeniz Ülkeleri Kanser Toplantısı İstanbul’da Yapılacak
Bakanlık’tan Sigara Bırakma İlacı Açıklaması
Kızamık Salgınından Kim Sorumlu?
Kadın Kalbi…
Kazım’ın Kramponları Açık Artırmada
Mısır Şekeri Zararlı Mıdır?
Oyuncu Erkan Petekkaya Bronşit Oldu
Cinsel Performans Artırıcı İlaçlara Dikkat!
Kansersiz Bir Dünya İçin İmza Kampanyası
Bakanlıktan Difteri Açıklaması
CİSED, Hekimlere Sadırılara Önlem Alınmasını İstendi
Güvenli Seks Araştırması
Obeziteyle Mücadele İçin Kilo Kontrol Hareketi Başlatıldı
MEMEDER Gençlik Komitesi Kuruldu
2012 Anneler Okulu Projesi Toroslar’da
Biber Gazı Ölüme Neden Olur Mu?
Dünyü Hipertansiyon Günü Sempozyumu
Sağlık Bakanlığı`ndan Reçetesiz İlaç Açıklaması
Ulusal Kanser Bildirisi
Ulusal Akciğer Kongresi Ürgüpde yapıldı
Şizofreni Tedavisinin Bulunmasına Az Kaldı
`Sorular ve Yanıtlarla Hastalıklar` Serisi TÜYAP Kitap Fuarı’nda
`Mucize Alzheimer İğnesi` İddiaları İncelenecek
Dünya Alzheimer Günü’nde Hastalığa Dikkat Çekildi
Münir Özkul Taburcu Oldu
Aferez Nedir, Nasıl Uygulanır?
Bakanlıktan Kozmetik Ürün Açıklaması
Onkoloji Konferansları Başlıyor
Medikal`den Organ Nakli Özel Programı
Likya Yolu Ultra Maratonu Başladı
Grip Platformu Oluşturuldu
Türk Bilim Adamlarından Kemoterapi Yazılımı
Dünya Korunma Günü Kutlanıyor
AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği
38. Ulusal Hematoloji Kongresi
Meme Kanseri Etkinlikleri
33. Avrasya Maratonu’nda Yaşlı Hakları İçin Koştular
Diyabette Cerrahi Tedavi Mümkün Mü?
Diyabetli Çocuklara Çizgi Film İle Eğitim
12 Ekim Dünya Artrit Günü
3. Üreme Tıbbı Derneği Kongresi
Evde Sağlık Hizmetleri
Okulda Diyabet Programı
13. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Estetik Cerrahi Derneği Halkı Uyardı
Bakanlıktan Manyetik Bileklik Uyarısı
Karaciğer Yağlanması Kansere Dönüşür Mü?
Okullarda Diyabet Ve Şişmanlık Eğitimi
Ultra Maraton’da Diyabet Çadırı
HIV/AIDS’e Dikkat Çeken Sergi
Otizmliler İçin Eğitim Portalı Açıldı
37. Ulusal Hematoloji Kongresi
Dünya Yürüyüş Günü
10. Üroonkoloji Kongresi
Ordulular’a Diyabet Eğitimi
Endoskopik Kafatası Ameliyatı Kursu
Aile Hekimleri Yönetmeliklere Tepkili
Fast Food İle Beslenme Hastalık Nedeni
Onkoloji Kongresi Kasım’da İstanbul’da
Muayenehane Yönetmeliği Durduruldu
Sağlık Bakanlığı Yeni Personel Alacak
HIV İle Yaşayanlar Pek Çok Alanda Dışlanıyor
Bağımlılık Dayanışma Günü Etkinlikleri
Meme Yapılandırma Ameliyatı
Hekimlerden “Muayenehaneme Dokunma!” Mitingi
Hepatit ile Sarılık Aynı Şey mi? Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler...
Sıcak Havalarda Sağlığa Dikkat!
8. Ulusal Hepatoloji Kongresi Yapıldı
Eczanen Burada Servisi
Kardiyoloji Derneği, Projelerine Destek Bekliyor
Akademik Geriatri Kongresi 2011
Diyabet Komplikasyonlarının SGK`ya Maliyeti
Sağlık Bakanlığı’ndan Paraben Açıklaması
Görme Engellilere Renkleri Söyleyen Yazılım
Avrupa Obezite Kongresi İstanbul’da
Jinekoloji Kongresi`nde Fotoğraf Sergisi
Sağlık Ve Sanat Buluştu
“Muayenehanelerimizi Kapattırmayız”
HIV Pozitiflerin Ameliyat Koşulları
6. Ulusal Anksiyete Kongresi Girne’de Yapıldı
1. Kök Hücre Kongresi Düzenleniyor
Profilo’dan TOÇEV’e Destek
Kameralı Belfıtığı Cerrahisi Kursu
Psikiyatri Güz Okulu Bolu’da
13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan
Anksiyete Kongresi Girne’de Yapılacak
Tıp Kongreleri Eylül’de Başlıyor
“Acil Vakalarda 112 Acil’i Arayın”
“Sevgiyle Büyü Aceleci Bebek”
Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı
Muayenehane Yönetmeliğine Yeniden Düzenleme
Fotoğrafçı Gözüyle Kalp Nakli
Şizofrenide Psikoterapi Tartışması
Hastane Bahçesinde Eylem
Estetik Derneği’ne Yeni Logo
Bedensel Engellilere AdaEv Projesi
`32 Yıllık Ömrü Olan Mutlu İnsanların Yaşadığı Ülke` Fotoğraf Sergisi
Aile Hekimliği Uygulamasına Tepki
Diyabeti Durduralım Projesi
Gıda Güvenliği Kongresi İstanbul`da
Hangi Tıp Kongresi Ne Zaman Düzenleniyor?
7 Şubat Sigarayı Bırakma Günü
`Kan Sizsiniz` Hareketi Aydın’da Başladı
Galatasaray Ödülü Prof. Dr. Ahmet Gül’ün
Organ Bağışı İçin Yürüdüler
Sağlık Bakanlığı`ndan Silah Açıklaması
Uluslararası IMFeD Zirvesi İstanbul`da Düzenlendi
‘Mutlu Bir Çocukluk İçin El Ele’ Projesi Tamamlandı
Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi İstanbul`da
Dünya Hipertansiyon Kongresi İstanbul`da Düzenleniyor
Sağlık Bakanlığı Kanserle İlgili Soruları Twitter`dan Yanıtlıyor
Anestezi Çalışanlarında İş Sağlığı ve Güvenliği
Kansersiz Yaşam Derneği Runtalya Maratonu
Kamu Hastanelerinde Diyabet Hasta Okulu
Esra Kazancıbaşı İle Medikal`e Ödül
Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) Kuruldu
Vodafone Türkiye`den 7/24 Sağlık Çözümleri
20 Mart Dünya Sosyal Hizmet Günü
Volkan Severcandan Yaşlılıkla İlgili Fotoğraf Sergisi
Çölden Buzullara Fotoğraf Sergisi...
İstanbul Medikal Ambulans Rallisi
Türk Kardiyoloji Derneği`nden Kınama
`Egzersiz İlaçtır` Hareteki Başlıyor
İstanbul Tabip Odası`ndan Hasta Mahremiyetine Dikkat Uyarısı
Eczacılardan E-Reçete Uygulamasına İtiraz
Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi
Devlet Hastaneleri Yeniden Yapılandırıldı
Bağımlılıkla Mücadele Çağrısı
Sağlık Bakanlığı`ndan Sahte İlaç Uyarısı
Dünya Kanser Günü
Vatandaş Soruyor Sağlık Bakanlığı Yanıtlıyor
Kan Hastalıkları Toplantısı Trabzon`da Yapıldı
Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar...
Sağlık, Öncelikli Alan Olarak Belirlendi
20. Ulusal Kanser Kongresi Antalya’da
Karbonmonoksit Zehirlenmesini Önlemek İçin...
Sağlık Bakanlığı`ndan Domuz Gribi Açıklaması
Dünya Dişhekimleri İstanbul’da Buluşuyor
Kan Hastalıkları Toplantısı Aydın`da
Altın Steteskop Ödüllerine Başvurular Başladı
66. Verem Savaşı Haftası
Aile Hekimleri Acil Nöbetine İsyan Etti
Sağlık Bakanlığı`ndan Reçetesiz İlaç Açıklaması
MS`lilerin Öyküleri `Yol Arkadaşım` Kitabında
İstanbul Tabip Odası Uyardı
Biber Gazından Korunma Rehberi...
İstanbul`daki Plajların Tamamı Yüzmeye Uygun
Direnişin Doktorlarına Soruşturma
Aile Hekimlerine Randevu Uygulaması
Jinekologlardan Başbakana Kürtaj Yanıtı
Aşırı Tuz Ve Şeker Tüketimini Önleme Projesi
Dünya Hepatit Farkındalık Günü
Avrupa Böbrek Birliği Kongresi İstanbul`da
Hepatit Virüsü Nasıl Bulaşıyor?
`Hızlı Davran Hayatını Kurtar` Projesi
Sorular ve Yanıtlarla Romatoid Artrit
Dünya Dişhekimleri İstanbul`da Toplanıyor
Mucizeyi Paylaş Bebeğini Emzir Sergisi
Sağlık Bakanlığından Beslenme Önerileri
Sağlık Bakanlığı`ndan El Temizliği Uyarısı
Bakanlıktan Damacana Suyu Açıklaması
Koçluk Standartları Belirlendi
İşyerinde Sağlık Egzersizleri
Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Sempozyumu
1. Uluslararası Homeopati Konferansı
Sağlığın Geliştirilmesi Ve İletişimi Sempozyumu
Sağlık Bilişim Zirvesi Düzenlendi
Piyasada Bulunmayan Kanser İlaçlarına Çözüm Aranıyor
20. Ulusal Kanser Kongresi Düzenlendi
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi Migros, Carrefour ve Tansaş`ın Kitap Standlarında
Dünya Aşı Haftası
İstanbul Sağlık İçin Yürüdü
Eczacılardan Diyaliz Receteleri Açıklaması
`Sigarayı Bırak, Dikili Bir Ağacın Olsun` Projesi
Kanserle Dans
Gaziantep`te `Romatizmalı Adımlar` Atıldı
8 Mayıs Talasemi Günü
Bel Ağrınızı Sorgulayın Kampanyası
4. Uluslararası Lenfoma-Lösemi-Miyelom Kongresi
Çölyak Hastaları İçin Rehber Web Sitesi
Hemşirelik Haftası Etkinliği
Sağlık Bakanı`ndan Tam Gün Açıklaması
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi
Dünya İş Sağlığı Ve Güvenliği Günü
Bakanlıktan Silivri`de Hantavirüs İddiasına Yanıt
Kozmetik Ürünler ve Tıbbi Cihaz Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?
Shell`den Sağlıklı Yaşama Teşvik
Hayata Dönüş İçin Pedal Çevirdiler
Sevgi En İyi İlaçtır...
30. Dünya Endoüroloji Kongresi İstanbul`da Düzenlendi
İstanbul`da Damacana Suyunda Son Durum
10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü
Organ Bağışı Sempozyumu
Türkiye, Sigara Mücadelesinde DSÖ`nden Övgü Aldı
Bakanlıktan Randevu Ücretiyle İlgili Açıklama
Sağlık Bakanlığı`ndan Demir Damlası Açıklaması
Uluslararası Sağlık Turizmi Forumu
Diyabeti Durduralım Projesi
13 Eylül Dünya Sepsis Günü
Sağlık Hukuku Konferansı
Dijital Sağlık Zirvesi
Her 4 Saniyede 1 Alzheimer Teşhisi Konuluyor
112 Avrupa Komuta Merkezi’nin Yeni Binası Açıldı
GSS Strateji Belirleme Çalıştayı
Sağlık Bakanlığı`ndan Performans Açıklaması
Sağlık Kampüsleri İhaleleri Durduruldu
Hepatite Karşı Bilinçlenmek İçin...
Sanofi Türkiye`ye Ödül Verildi
Kozmetik Ve Tibbi Cihazlar Denetlendi
Sağlık Bakanlığı Diğer Su Markalarını Da Açıkladı
Diş Hekimlerine Gemide Eğitim
Sağlık Bakanlığı`ndan Su Denetim Açıklaması
`Okulda Diyabet Programı` Ödül Aldı
Kozmetik Ürünlerdeki Sinsi Tehlike
Diyabetli Hastalarda Glukometrenin Önemi
Dört Su Markasına Yeniden İzin Verildi
Romatizma İçin Fotoğraf Yarışması
Diyabetli Çocuklar Diyabet Kampında
Bakanlıktan Damacana Suyu Savunması:
`İlkokula Başlayamaz` Raporunu Kim Verecek?
Emzirme Araştırması
Musluk Suları İçilebilir Mi?
Damacana Su Markalarında Son Durum
Kontakt Lens Solüsyonlarındaki Gizli Tehlike
Sigara Yasağında Yaz İhlalleri
Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü
Diyarbakır`da Diyabetli Çocuklar Kampı
Diyabetliler Avrasya Maratonu`na Katıldı
Çapa Yerleşkesinde Yıkım Başlıyor
Medikal Ürünler Fuarı Almanya`da Düzenleniyor
Yeşil Elma Maketi Taksim’de Sergileniyor
33. Ulusal Radyoloji Kongresi Başladı
Jinekologlar Yeni Başkanını Seçti
Taner Damcı Antartika Maratonu`na Katılıyor
Sosyal Ve Toplumsal Yönleri İle Hepatit B
Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Kongre’de Buluştu
2. Kupa Terapisi Sempozyumu
14 Kasım Dünya Diyabet Günü
Endokrinologlar Türkiye’de Buluştu
14 Kasım Dünya KOAH Günü
Türkiye Prematüre Raporu Açıklandı
Çocuklara Hepatit A Aşısı
Kan Şekeri Taramasında Dünya Rekoru
20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Dünya AIDS Günü
Hekime Yönelik Şiddette Tepki
`Katarakt Kampanyalarına Dikkat!`
3. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi Ankara’da
Philips`ten Kalp Sağlığı Araştırması
Kalbini Sev 10 Bin Adım At
Vücut Dünyası Yaşam Döngüsü Sergisi
Lösemi Farkındalık Günü
Alzheimer Hastaları ve Yakınları Damgalanıyor
Aile Hekimliği Sempozyumu
Kalp Damar Hastalıklarından Korunmak Mümkün
Down Sendromu Yürüyüşü
Bitkisel Ürünler ve Sağlık Raporu Oluşturuldu
Devlet Obezite Ameliyatı Bedelini Öder Mi?
Türkiye Obezite İle Mücadele İçin Yürüyor
Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Noktalar
Zayıflama Hapları Neden Öldürüyor?
14. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Dünya Yaşlılar Günü, Darülaceze’de Kutlandı
Grip Platformu İstanbul`da Toplandı
`Yabancı Doktora Ayrıcalık`
Sağlık Ve Sigorta Yöneticileri Derneği Kongresi
Fark Yaratan Öğretmen Ödülü
İstanbul Pembeye Boyandı
Dünya Cerebral Palsy Günü
Uzaktan Hastalık Takibi Dönemi Başladı
50.Ulusal Diyabet Kongresi
Dünya Sağlık Günü
Kapıkule Sınır Kapısı`nda Sağlık Hizmeti
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrencileri Kaygılı
Türk Toraks Derneği Kongresi
Hematolojik Kanser Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Nöroşirürji Derneği Bilimsel Kongresi
Cushing Hastalığı Günü
Kadınlar Sağlıklı Yaşama Yürüyor
Kanser Bilinirlik Düzeyi Araştırması
Sağlık Bakanlığı`ndan `Yanlış Tedavi Parasına` Açıklama
Tıp Gör Der Türkiye`nin Teknoloji Haritasını Çıkardı
Hemofili Hastalarının Tedavisi
Kan yoluyla geçen Hepatit C`yi ne kadar tanıyorsunuz?
`İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır` Kampanyası
`Başağrımı Çiziyorum` Resim Yarışması
`Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz`
TAPP Genel Kurulu Yapıldı
Sağlık Bakanlığı`ndan Virüs Salgını Uyarısı
Bakanlıktan Obeziteye Karşı Eğitim Atağı
Derin Endometriozis Sempozyumu İstanbul`da Düzenlendi
4. Üreme Tıbbı Kongresi Antalya`da
Alo 171, Tekirdağ`da Hizmette
Bakanlıktan Çocuk Felci Aşısı
Dünya Kadınlar Günü`nde Bisikletli Kutlama
Doktorlar Ve Sağlık Resim Yarışması Ödül Töreni
Psikiyatristlerden Kadınlar Günü Açıklaması
Kök Hücre Tedavileri Kongresi
Dünya Tuza Dikkat Haftası
Kimler Kök Hücre Vericisi Olabilir?
Türkiye Beyin Yılı Projesi
6. Avrupa Tütün Kongresi
Tıp Bayramında Sergi Açılıyor
Kürtaj Açıklamaları Kafaları Karıştırdı
9. Dünya Böbrek Günü
Türk Toraks Derneği`nden Biber Gazı Uyarısı
Kürtaj Konusu Açıklığa Kavuştu
Down Sendromuna Dikkat Çekiliyor
Dünya Tüberküloz Günü
17 Mayıs Dunya Hipertansiyon Gunu
`Kamu Hastanelerinde Kürtaj Engellendi`
Onkolojideki Son Gelişmeler Anlatıldı
Türk Bilim İnsanına Büyük Ödül
Dumansız Hava Sahası 6. Yılını Doldurdu
Prof. Dr. Bayram Yılmaz FEPS Genel Sekreterliğine Seçildi
Sertleşme Tedavisinde Sahte İlaçla Mücadele
`Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu`
TJOD`tan Gebelikte Şeker Testi Açıklaması
2014 Yüzme Suları Analiz Sonuçları
Uyuşturucu Kullananların Dramının Sergisi
Obezite İle Mücadele Başladı
Laboratuvar Tıbbı Federasyonu Kongresi
Kistik Fibrozis`e Dikkat Çekildi
Türkiye`de Bonzai Kullanımı Arttı
Uluslararası Dijital Sağlık Zirvesi İstanbul`da
Akciğer Hastaları İçin Hayat Kurtaran Yöntem
TÜBA-Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı
Prof. Dr. Çetin Erol, ESC`de
Bir Kova Buz Kampanyasına Destek
`Bir Kova Buzlu Su` Eylemi Sağlığa Zararlı
Uludağ`da PKU Kampı
Sağlık Bakanlığı`ndan `Sağlıkta 2023 Vizyonu`
`Hamilelik Diyabeti Testi Risk Oluşturmaz`
Hastalıkta Yetersiz Beslenme Kampanyası
9 Mayıs Dünya Çölyak Günü
8. Anadolu Romatoloji Günleri Kongresi
Diet Tube Sistemi Türkiye`de Tanıtıldı
6. Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi
`Hemşirelikte Kariyer` Paneli
Eczacı Hayati Yalçın Çocuk Resimleri Yarışması Sonuçlandı
Maden İşçilerinde Akciğer Kanseri Riski
Beyin Hastalıkları Araştırması
Adalarda İlk Yardım Semineri
8 Mayıs Talasemi Günü
Sağlık Bakanlığı`ndan Sağlıklı Beslenme Broşürü
Karaciğer Nakli Eğitim Kursu
Türkiye MS Derneği 25`inci Yılını Kutladı
Doktor, Hastane Ararken Yardımcınız Olacak 430 Sayfalık Rehber: AKILLI HASTANIN SAĞLIK REHBERİ
Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği
3. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi
İyot Yetersizliği Hastalıkları
Asya Pediatrik Anesteziyolojistler Birliği Toplantısı
55 Yaş Üstü Hastalara İlik Nakli Yapılmayacak
Diyabeti Anlatacak `10 Şeker Yönetmen` Kampa Giriyor
Türkiye Beyin Yılı Projesi Başladı
Sağlık Bakanlığından Organ Bağışı Açıklaması
Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi
Galata Kulesi Meme Kanserine Dikkat Çekti
Kansere Yeni Tedavi Yöntemi: IORT
Piyasadaki Yeni Uyuşturucu Maddeye Dikkat Çekildi
Türkiye`de 30 Bin KişiOrgan Bekliyor
57. Milli Pediyatri Kongresi
Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hizmete Açıldı
11. Üroonkoloji Kongresi Antalya`da Düzenlendi
24. Uluslararası Çin Seddi Kardiyoloji Kongresi
Dünya Zatürre Günü
2. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi
Prematüreler İçin Mor Renkte Işıklandırılıyor
Dijital Hastaneler İçin Adım Atıldı
Dünya Diş Hekimliği Günü
Dünya KOAH Günü Etkinlikleri
Doktorlardan Kan Bağışı Kampanyası
30. Ulusal Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi
Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA)
Emzirme Haftası`nda Anne Sütünün Önemine Dikkat Çekildi
Dünya Dişhekimleri Kongresi İstanbul`da
Prematüre Bebek Hikâyeleri...
Jinekologlar İstanbul`da Buluşuyor
Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Kamu Hastaneleri Başkanı Oldu
`Sağlık İçin Hareket Edin`
Prof. Dr. Selami Albayrak İstanbul Sağlık Müdürü Oldu
Philips`ten Kadın Sağlığı Araştırması
Prof. Dr. Sedat Özkan Dünya Psikosomatik Kongre Başkanı
Patoloji Dernekleri Federasyonu Bilgi Verdi
4. Üreme Tıbbı Derneği Kongresi
Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi
Inflamatuar Hastalıklar Eğitim Toplantısı
Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
12 Ekim Dünya Artrit Günü
Yaşlı Ruh Sağlığı`na Dikkat Çekildi
Organ Nakli Sempozyumu
Sağlık Teknolojileri Kuluçka Merkezi Açıldı
Avrupa Dermatoloji Kongresi
Hareket Hayattır Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
Farmavizyon Eczacılık Fuarı İstanbul`da
Doktorlar Tam Gün`ün İptalini İstiyor
29. Politzer Derneği Kongresi
Tam Gün Onaylandı: İşte Detaylar
Sağlık Bakanlığı`ndan Ambulans Açıklaması
`Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye`
Telekom`dan Sağlık Sigortası
`Erken Boşalmanın Çözümü Var`
Eczacılar İsyan Etti
Alternatif Tıp Yönetmeliği
Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu
H3N2 Virüsünün Etkisi Azaldı
2014 Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı
Türkiye Sağlık Turizminde Dünya Yedincisi
Sertleşme Sorunu 5 Milyon Erkeği Etkiliyor
`Kanser Efsanelerine İnanmayın`
Sigarayı Bırakmak İçin Eczanelere Danışabilirsiniz
Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Tıbbi Cihazlar Denetimi Yapıldı
Minik Kalplerin Sağlığı İçin Elele
Taksim`de Tüp Gaz Patlaması
Doktorlardan `Tam Gün`e İtiraz
Aile Hekimleri Acil Nöbetine İsyan Etti
Kıtalararası Diyabet Yürüyüşü
Aile Hekimlerinin Sorunları Nelerdir?
14. Bayındır Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu
Alternatif Tıp Mevzuat Çalışmaları Tamamlandı
Edirne`deki Çocuklara Kalp Taraması
Diyabeti Anlatan Filmler Yarıştı
Verem Savaşı Ve Propaganda Haftası
2. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi
3. Gastrointestinal Kanserler Konferansı
Bitkisel Ürünlere Dikkat!
Çocuk Kalp Sağlığı Platformu
Sağlık Bakanlığı Kış Hazırlıklarını Tamamladı
Girişimsel Kardiyoloji Simülasyon Eğitim Projesi
Çarpıntıya Bağlı İnmeye Karşı Standart Tedavi Yaklaşımı
`Aktif Yaşam Ömrü Uzatıyor`
Çocukluk Çağı Obezite Araştırması
Sürdürülebilir Sağlık Projesi
Türkler Cinsel Açıdan Ne Kadar Aktif?
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Kırmızı Alarm: Tüm Doktorlar Sığınaklara!"
- Dr. Selda Öktem
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional