Sık Kullanılanlara Ekle · Anasayfam Yap ·  Üye Girişi · Yeni Üye  
Türkiye'den Haberler
 
Arkadaşına Gönder
Yorumları Oku/Yaz
Facebook'ta Paylaş
Twitter'da paylaş
 
 
Aile Hekimliği İle İlgili Merak Edilenler
29.10.2010 - 29513 defa okundu.

1 Kasım’dan itibaren İstanbul’da “aile hekimliği” uygulamasına geçiliyor. İlk kez 2005 yılında Düzce’de pilot uygulama olarak başlatılan aile hekimliği modeli, şu an Türkiye’de 68 ilde uygulanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre yıl sonuna kadar tüm illerde aile hekimliği sistemine geçilmesi hedefleniyor.

Yaklaşık 13 milyon İstanbulluyu ilgilendiren bu uygulama hakkında www.sagligimicinhersey.com olarak ayrıntılı bir araştırma yaptık.
Aile hekimliği modeli nedir? Devlet hastanesine ya da özel hastaneye gitmek için aile hekiminden sevk almak gerekecek mi? Aile hekimleri her türlü  ilacı yazabilecek, rapor verebilecek mi? Aile hekiminizi nasıl bulacaksınız, memnun olmazsanız hekim seçme hakkınızı nasıl kullanacaksınız? Ailenin her ferdi aynı hekime gitmek zorunda mı? Kalp, diyabet hipertansiyon gibi kronik hastalığı olanların kendi doktorlarına doğrudan gitmelerinde bir engel var mı? Aile sağlığı merkezi nedir? Evet, bunlar gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtı aşağıda yer alıyor.

Ama önce aile hekimliği modelinin nasıl uygulanacağına ve bu sisteme dair yapılan eleştirilere göz atmakta fayda var. Çünkü Sağlık Bakanlığı tarafından Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın en önemli adımlarından biri olarak  gösterilen aile hekimliği sistemi, tabip odalarının eleştirilerinin odak noktasını oluşturuyor.

3 BİN 600 KİŞİYE BİR AİLE HEKİMİ
Geçtiğimiz günlerde İstanbul Sağlık Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre, İstanbul’da 3 bin 645 aile hekimi görev yapacak. Aile hekimleri günde en fazla 40 hastaya bakacak . İstanbul’da 3 bin 600 nüfusa bir hekim düşecek.. Hekim başına düşen hasta sayısının fazlalılığı Türkiye’deki aile hekimliği modeliyle ilgili eleştirilen noktalardan birini meydana getiriyor. Bu rakamın hiç değilse 2 bin 500 kişiyle sınırlandırılmasının hizmet kalitesini ve hasta memnuniyetini arttıracağı öne sürülüyor

SAĞLIK OCAKLARI AİLE SAĞLIĞI MERKEZİ OLUYOR
Aile Sağlığı uygulaması gereği İstanbul’da 581 sağlık ocağı aile sağlığı merkezine dönüşecek ve kentte 930 aile sağlığı merkezi olacak.  Eleştirelerin temel noktasını da bu uygulama oluşturuyor.  Hafta içinde basın toplantısı düzenleyerek sağlık ocaklarının kapatılmasının yanlış olduğunu öne süren İstanbul Tabip Odası yetkilileri “Aile hekimliği uygulaması için deneyimli pratisyen hekimler, 112 acil servis istasyonlarından ve hastanelerin acil servislerinden çekiliyor. Bu durum  büyük kaos yaratabilir. Uzmanlıkları gereği hiç acil hasta muayene etmemiş, patolog, biyokimyacı gibi hekimlere acil hizmetlerin devredilmeye çalışılması ciddi sıkıntılara yol açabilir” diye uyarıda bulundu.

345 AİLE HEKİMİNE İHTİYAÇ VAR
İstanbul’da boş kalan aile hekimliği sayısı 345. Ancak kent dışındaki kamu kurumlarından başvuran 136 hekimin yerleştirilmesiyle bu sayının 209’aa düşeceği belirtildi. İstanbul Tabip odası yetkilileri ise hekim başına düşen nüfus dikkate alındığında aile hekimi açığının İstanbul’da 1 milyon kişiyi ilgilendiren önemli bir sorun haline geleceğini anımsatarak,  özellikle yoksul kesimlerde görülen hekim ihtiyacının  önemli bir sorun teşkil edeceğini sözlerine eklediler.

AİLE HEKİMİNİZİN KİM OLDUĞUNU NASIL ÖĞRENECEKSİNİZ?
Aile hekiminizi Sağlık Bakanlığı’nın ya da İstanbul Sağlık Müdürlüğü’nün web sitesinden bulmanız mümkün. Bunun için Sağlık Bakanlığı’nın http://sbu.saglik.gov.tr/sbahbs/ adresine tıklamanız yeterli…

AİLE HEKİMİ İLE AİLE HEKİMLİĞİ UZMANI KİME DENİR?
13 milyon İstanbullu’yu yakından ilgilendiren “aile hekimliği” uygulaması merak edilen bir çok soruyu da beraberinde getiriyor. Türkiye Aile Hekimleri Uzmanlık Derneği (TAHUD) İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Uz. Dr. Rıdvan Şahin’e aile hekimliği sistemiyle ilgili bu soruları yönelttik. İşte Dr. Rıdvan Şahin’in www.sagligimicinhersey.com’a verdiği yanıtlar:

. Aile hekimi kime denir? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında ne fark vardır?
“Aile hekimi, Bakanlığımız tarafından düzenlenen aile hekimliği uyum kurslarına katılmış ve bu eğitim sonrasında sertifika almış hekimlere verilen isimdir. Bu eğitimler iki aşamalıdır. Eğitimleri tamamlamayan aile hekimlerinin sertifikası iptal edilir.

Aile hekimliği uzmanı, aile hekimliği alanıda ihtisas yapmış uzman hekimlere denir. Ülkemizdeki şu andaki aile hekimliği ihtisası 36 aydır ve iç hastalıkları, pediyatri, kadın hastalıkları ve doğum, psikiyatri ve genel cerrahi rotasyonlarından oluşur.”

. Türkiye’de kaç aile hekimi var? Türkiye’de ihtiyaç duyulan aile hekimi sayısı aslında ne olmalıdır?
“Şu anki uygulamada ülkemizde 3500-4000 kişiye bir hekim olmak üzere yaklaşık 23 bin – 24 bin arası aile hekiminin olması planlanmaktadır. Aslında çağdaş ülkelere göre kıyaslandığında ülkemizde aile hekimi başına düşen nüfus oranı çok fazladır. İdeal olan aile hekimi başına bin 500-2 bin nüfus düşmesidir.”

. Türkiye’de aile hekimliği sistemi nasıl işleyecek? Aile hekimleri nerede görev yapacaklar? Gelen hastaya tahlil yapıp, röntgen çekebilecek alt yapıları olacak mı?
“Aile hekimleri aile sağlığı merkezi denen kurumlarda çalışacaklardır. Bu merkezlerin pek çoğu eskiden kullanılan sağlık ocağı binaları olacaktır. Ancak sağlık ocaklarından farklı binalarda da aile sağlığı merkezleri olacaktır. Bir ilde aile hekimliği uygulamasına ilk geçildiği günlerde her vatandaşımıza oturduğu bölgeye en yakın aile sağlığı merkezinde çalışan bir hekim verilecektir. Aile Sağlığı merkezinde laboratuvar işlemleri yapılabilecektir. Röntgen hizmetleri ise dışarıdan sağlanacaktır.”

AİLE HEKİMLERİ RANDEVU İLE Mİ ÇALIŞACAK?

. Aile hekimleri ev ziyareti yapacak mı?
“Aile hekimleri, aile sağlığı merkezine gelemeyecek durumda olan yatalak hastaları evde ziyaret edebilirler. Ama poliklinik hizmetlerini aile sağlığı merkezlerinde sürdüreceklerdir.”

. Aile hekimleri randevu ile mi çalışacak?
“Randevulu çalışma sistemi aile hekiminin planlamasına bağlıdır. Kendi bölgesindeki popülasyonunun randevulu sisteme uyacağını düşünen aile hekimleri randevulu olarak da çalışabilirler.”

. Aile hekiminden hangi sağlık hizmetlerini almak mümkün olacak?
“Aile Hekiminden her türlü birinci  basamak polikilinik hizmeti, aşılama, gebe ve bebek izlemi, kronik hastalıkların takibi gibi hizmetleri almak mümkün olacaktır.”

AİLE HEKİMLİĞİ HİZMETLERİ ÜCRETSİZ, REÇETE BEDELİ 2 TL
. Aile hekimliği hizmetleri ücretli mi? Sosyal güvencesi bulunmayanlar aile hekimliği hizmetlerinden faydalanabilir mi?
“Aile hekimliği hizmetleri ücretsizdir. Sosyal güvencesi olsun olmasın bir aile hekimi kendisine kayıtlı kişiye ücretsiz hizmet verir. Sadece aile hekiminin yazdığı reçeteyi eczaneden alırken 2 TL maaş kesintisi sistem tarafından yapılır. Aile hekimi kendisine bağlı gebelerin be bebeklerin takibini ve aşılama işlemlerini ücretsiz olarak yapar. “

. Aile hekimleri hangi saatlerde görev yapacak? Hafta sonları ya da gece aile hekimine başvurmak mümkün olacak mı?
 “Aile hekimleri haftada 40 saat çalışırlar. Aile hekimi kendi çalışma saatlerini esnek olarak planlayabilir. Bunu aile sağlığı merkezindeki oda kapısında duyurmak durumundadır. Hafta sonları veya mesai saatleri dışındaki sağlık sorunları için vatandaşlarımızın acil hizmetlerden yararlanması gerekmektedir. Aile hekimleri sadece mesai saatleri içinde çalışırlar.”

DEVLET HASTANESİNE GİTMEK İÇİN SEVK GEREKİR Mİ?

. Baş ağrısı, grip, soğuk algınlığı gibi durumlarda aile hekimine başvurmak şart mı? Aile hekimine gitmeden gene SGK kapsamında devlet ya da üniversite hastanesine gitmek mümkün mü? Yoksa sevk sistemi mi söz konusu olacak?
“Aslında aile hekimliğinde sevk zinciri uygulamasının olması sistemin etkili çalışması için gereklidir. Ancak şu anda ülkemizde bir sevk zinciri uygulaması yoktur. Vatandaşlarımızın önce aile hekimine başvurma gibi bir zorunluluğu yoktur. İstedikleri sağlık kurumuna başvurabilirler. Ama aile hekiminizden hizmet almak hem çok kolay, hem de çok daha ucuzdur.”

. Aile hekimine başvurmadan SGK ile anlaşmalı anlaşmalı bir özel hastaneye gitmek mümkün mü? Yoksa SGK’nin ödeme yapması için mutlaka aile hekiminin sevk etmesi mi gerekiyor?
“Hayır, isteyen vatandaşımız aile hekimine uğramadan SGK ile anlaşmalı özel sağlık kuruluşlarına başvurabilirler.”

. By-pass olan, anjiyo takılan, organ nakli olan hastalar aile hekimine gitmeden doğrudan tedavi oldukları eğitim araştırma hastanesine ya da üniversite hastanesine gidebilirler mi?
“Evet gidebilirler, aile hekimliğinde şuanda sevk zinciri uygulaması yoktur.”

AİLE HEKİMLERİ RAPOR ÇIKARTABİLİR Mİ?

. Aile hekimleri diyabet, kalp, KOAH gibi kronik hastalıklarda, depresyonda her türlü ilacı yazıp, rapor çıkartabilecek mi? Aile hekimlerinin reçete ve rapor yazamayacağı hastalıklar ve tedaviler hangileri? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında reçete yazma; rapor çıkartma açısından bir fark var mı?
“Sadece aile hekimliği uzmanlarının belirli ilaçlar için rapor çıkartma yetkisi vardır. Aile hekimliği uzmanları KOAH ilaçları, bazı diyabet ilaçları ve insülinlerle ilgili raporları çıkaramazlar.

Diğer aile hekimlerinin rapor çıkarma yetkisi yoktur.Ama aile hekimliği uygulaması ile birlikte aile hekimliği uzmanları tarafından yazıldığında karşılanan her türlü ilacı reçete etme olanakları vardır. Yani vatandaşımız artık daha önceden uzman hekim aramak zorunda kaldığı bazı hipertansiyon ilaçları, prostat hipertrofisi ilaçları gibi ilaçları rahatça kendi aile hekimlerine de reçete ettirebileceklerdir.”

. Aile hekimlerinin hastaları sevk etmesi söz konusu olduğunda hangi kurumlara yönlendirebilecekler? Devlet hastaneleri, eğitim ve araştırma hastaneleri, üniversite hastaneleri gibi…
“Şu aşamada belirlenmiş bir sevk zinciri olmadığı için aile hekimleri hastalarını gerek devlet, gerekse de eğitim hastaneleri ve üniversitelere sevk edebilirler.”

ÜÇ AY SONRA AİLE HEKİMİNİZİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

. Aile hekiminden memnun olmayanların nereye başvurması gerekiyor? Tercih edilen aile hekimin fazla sayıda hastası olması sorun yaratır mı?
“Aile Hekimleri en fazla 4 bin kişiye kadar nüfusa hizmet verebilirler. Bağlı olduğunuz aile hekiminden 3 ay sonra ayrılıp başka bir aile hekimini tercih edebilirsiniz. Bunun için kendinizin bir dilekçe yazıp bağlanmak istediğiniz yeni aile hekiminin bağlı olduğu toplum sağlığı merkezine vermeniz gerekmektedir.”
 
. Çok sayıda hastasının memnun olmadığı için değiştirdiği bir aile hekimi bundan nasıl etkilenecek?
“Aile hekimleri kendilerine bağlı olan nüfusa göre ücretlendirirler. Kendisine bağlı nüfusu azalan bir aile hekimi daha az gelir elde edecektir.Ayrıca kendisine bağlı nüfus bin kişinin altına düşen aile hekiminin sözleşmesi feshedilir.”
 
. Ailenin tüm fertleri aynı aile hekiminin hastası olmak zorunda mı? Farklı hekimleri tercih edebilirler mi?
“Böyle bir zorunluluk yoktur. Ailenin her bir ferdi ayrı bir aile hekimini tercih edebilir. Ama aile hekiminden aile olarak yararlanmak daha iyi olacaktır.”

MİSAFİR HASTALAR ÜCRET ÖDEYECEK Mİ?

. Başka bir kentte tatilde ya da iş seyahatindeyken rahatsızlanılması durumunda nasıl bir yol izlenilecek?
“Geçici ikamet ettiğiniz bölgedeki aile hekimi size misafir hasta olarak hizmet verecektir.”

. Misafir hasta uygulaması ücretli mi?
“Hayı , misafir hasta uygulaması ücretsizdir.”

. Aile hekimi tatile çıktığında ona bağlı hastalara ne olacak?
“Aile hekiminiz izine çıktığında onun yetki vereceği aynı aile sağlığı merkezinde çalışan bir başka aile hekimi geçici olarak sizin hizmetlerinizi sağlayacaktır. Eğer aile hekimi böyle bir yetkilendirme yapmazsa, o aile hekimi izinde olduğu sürece sağlık müdürlüğü tarafından size geçici bir yetkilendirilmiş aile hekimi hizmet verecektir.”

. Aile hekimliği sistemi sağlık ocaklarının yerini mi alıyor? Bu konuda bazı tabip odalarının yoğun eleştirileri var.
“Aile hekimliği aslında bir tıp disiplinin ve uygulamanın adıdır. Aile hekimliği uygulaması sağlık ocaklarında da yürütülebilirdi. Ama ülkemizde başka bir model tercih edilmiştir. Bu tamamen siyasi bir karardır. Bu yönüyle bakılınca uygulamalar tüm ülkeye yayıldığında artık sağlık ocaklarının yerini aile sağlığı merkezleri alacaktır ve ülkemizde sağlık ocağı kalmayacaktır.”

. İstanbul Tabip Odası tarafından yapılan açıklamada Acil servislerde ve 112 Acil Servis İstasyonlarında çalışan çok sayıda pratisyen hekimin aile hekimi  olarak ilgili birimlere kaydırılmasının kentteki acil hizmetleri olumsuz etkileyeceği öne sürülüyor. Bu konuda dernek olarak sizlerin görüşü nedir?
“İstanbul gibi büyük bir metropolde aile hekimliği uygulamalarına geçilmesinin kolay olmayacağı çok açıktır. Ne yazık ki. İstanbul ilinin birinci basamak sağlık hizmetleri on yıllardır ihmal edilmiştir. Aile hekimliği bu soruna bir şekilde çözüm olabilir. Bu altyapının oluşturulması ne yazık ki, aile hekimlerinin üzerine bırakılmaktadır. Bu konuda mutlaka devletimizin ve yerel idarelerimizin de taşın altına ellerini koymaları gereklidir. Doğrudur, ilk zamanlarda bazı hizmetlerde aksamalar olabilecektir. Ama sağlık müdürlüğü ve bakanlığımız bu konuda önlemler alındığını belirtmektedirler. Bu önlemlerin sorunların azaltılmasına katkı sağlayıp sağlamadığını ancak süreç yaşandıkça görebileceğiz.”

. Aile hekimleri ücretlerini baktıkları hasta sayına göre mi alacak? Hasta sayı belli bir sınırın altında kalan hekimlerin Bakanlık tarafından sizleşmeleri iptal mi edileceği söyleniyor. Bu doğru mu?
“Aile hekimleri ücretlerini yaptıkları poliklinik sayısına göre değil, kendilerine bağlı nüfusa göe alacaklardır. Kendisine bağlı nüfus sayısı binin altına düşen aile hekiminin sözleşmesi feshedilir.

. Bu tür uygulamalar vatandaşla hekim arasındaki ilişkiyi nasıl etkileyebilir?
“Bir kişinin onun sürekli bakımını, takiplerini yapan, hasta kayıtlarını tutan tek bir hekiminin olması önemli bir değişikliktir. Şu anda ülkemizde bireyler çok farklı kurumlarda, çok farklı hekimlerden hizmet almakta bunların kayıtları, takipleri tek bir elde toplanamamaktadır. Bir kişiyi sürekli tanıyan hekimin ona çok daha etkin bir sağlık hizmeti verebileceği açıktır. Aile hekimliğinin belki de devrim niteliğindeki yönü budur.”

AİLE HEKİMLİĞİ UYGULAMASI VE KAVRAMLAR
Sağlık Bakanlığı’nın web sitesinde aile hekimliği konusunda  özel bir bölüm bir bölüm açılmış. Burada merak edilen sorulara ve yanıtlara yer veriliyor.
Gezici sağlık hizmeti, yerinde sağlık hizmeti, aile sağlığı elamanı, toplum sağlığı merkezi gibi çeşitli kavramlar hayatımıza giriyor.  İşte Sağlık Bakanlığı web sitesine göre (www.saglik.gov.tr) bu kavramlar ve anlamları:

.  Aile hekimi bize hangi hizmetleri sunmaktadır?
“Aile hekimi yaş, cinsiyet ve hastalık gruplarına yönelik izlem ve taramaları (kanser, yenidoğan, kronik hastalıklar, yaşlı sağlığı ve benzeri taramalar) yapar. Kişiye yönelik koruyucu sağlık hizmetleri (gebe, loğusa, bebek, çocuk izlemleri, aşılama hizmetleri gibi) ile birinci basamak tanı, tedavi, rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetleri, sağlığı geliştirici hizmetler ile ana çocuk sağlığı ve aile planlaması hizmetlerini verir. Evde takibi zorunlu özürlü, yaşlı, yatalak ve benzeri durumdaki kişilere evde veya gezici/yerinde sağlık hizmetlerinin yürütülmesi sırasında koruyucu sağlık hizmeti, birinci basamak tanı, tedavi rehabilitasyon ve danışmanlık hizmetlerini verir, tanı ve tedavisi yapılamayan hastaları sevk eder, sevk edilen hastaların geri bildirilen muayene, tetkik, tanı, tedavi ve yatış bilgilerini değerlendirir, ikinci ve üçüncü basamak tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri ile evde bakım hizmetlerinin koordinasyonunu yapar. Gerektiğinde kişiyi gözlem altına alarak tetkik ve tedavisini yapar. Sağlık raporu, sevk evrakı, reçete v.s. belgeleri düzenler.”

. Aile sağlığı elemanı kime denir?
“Aile hekimi ile birlikte hizmet veren, sözleşmeli olarak veya görevlendirilmek suretiyle bu görevi yürüten  hemşire, ebe, sağlık memuruna denir.

. Aile sağlığı elemanının görevleri nelerdir?
“Aile hekimine sağlık hizmetinin sunulması esnasında yardımcı olur. Aile hekimi ile birlikte ekip anlayışı içinde kişilere yönelik koruyucu, tedavi edici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerinin sunulmasında ve kişilerin sağlık kayıtları ve istatistiklerinin tutulmasında  görev yapar.”

. Nereye aile sağlığı merkezi denir ?
“Bir veya daha fazla aile hekimi ile aile sağlığı elemanının aile hekimliği hizmeti verdiği sağlık kuruluşuna denir.”

. Toplum sağlığı merkezi nedir?
“Bölgesinde yaşayan toplumun sağlığını geliştirmeyi ve korumayı ön plana alarak sağlıkla ilgili risk ve sorunları belirleyen, bu sorunları gidermek için planlama yapan ve bu planları uygulayan, uygulatan; birinci basamak koruyucu, iyileştirici ve rehabilite edici sağlık hizmetlerini müdürlüğün sevk idaresinde organize eden, bu hizmetlerin verimli şekilde sunulmasını izleyen, değerlendiren ve destekleyen, bölgesinde bulunan sağlık kuruluşları ile diğer kurum ve kuruluşlar arasındaki koordinasyonu sağlayan sağlık kuruluşuna denir."

. Gezici sağlık hizmeti nedir?
“Aile hekimi ve/veya aile sağlığı elemanının, uzak mahalle, belde, köy, mezra gibi yerleşim yerlerine giderek mahallinde vereceği sağlık hizmetidir.”

. Yerinde sağlık hizmet nedir?
“Aile hekimine doğrudan başvuramayan ve cezaevi, çocuk ıslahevi, huzurevi, korunmaya muhtaç çocukların barındığı çocuk yuvaları ve yetiştirme yurtları gibi özellik arz eden toplu yaşam alanlarında yaşayan kişilere yaşadıkları yerde verilen sağlık hizmetidir.”

HEKİMLERE NELER GETİRİYOR
Ülkemizde 43 tıp fakültesinde aile hekimliği anabilim dalında lisans ve lisansüstü eğitim veriliyor. Ancak ülkemizde aile hekimi uzmanlığı eğitimi alanların yanı sıra, pratisyen hekimler, uzman hekimler de Sağlık Bakanlığı’nın öngördüğü eğitimlerden geçerek aile hekimi olarak görev yapabilecekler.

Aile hekimliği sistemi hekimleri şöyle etkileyecek:

. Hekimlerin kendilerini geliştirmeleri hedeflenen sistemde, aile hekimi başarısı kadar hizmet verebilecek. Bir aile hekimi, en fazla 4 bin, en az bin kayıt alabilecek ve kayıt sayısı binden az olan aile hekiminin sözleşmesi iptal edilecek.
. Hekimler, haftada 40 saatten az çalışamayacak. Aile hekimin yanında, maaşı devlet tarafından ödenen bir aile sağlık elemanı olacak.
. Aile hekimlerinin bilgisayarındaki sistem sayesinde o gün için aşı yapılması gereken kişi için bilgisayar uyarı sinyali verecek. Hekim de bu doğrultuda, ilgili hastayı arayarak takibini yapacak.

AİLE HEKİMİ İŞLETMECİ GİBİ GÖRÜLÜYOR
İstanbul Tabip Odası, 1 Kasım’da başlayacak aile hekimliği sistemini eleştiren, uygulamayla birlikte kentte yaşanacak sağlık sorunlarına dikkat çekmek amacıyla basın toplantıları düzenleyen kurumların başında geliyordu.

istanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Süheyla Ağkoç’a aile hekimliği sistemiyle ilgili eleştirilerinin nedenlerini sorduk. İşte, Dr Ağkoç’un www.sagligimicinhersey.com ‘a verdiği yanıtlar:

. Aile hekimi kime denir? Aile hekimi uzmanları ile aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler arasında ne fark vardır? 
“Aile hekimleri, yıllık sözleşmelerle, Aile Sağlığı Birimlerinde kendilerine kayıtlı kişilere sağlık hizmeti verecek olan hekimlerdir. Aslına bakacak olursanız Aile Hekimliği bir tıp disiplini. Ancak uygulamada kurs görerek Aile Hekimi olmuş Pratisyen Hekim ile uzmanlık eğitimi yapmış Aile Hekimi arasında görevleri açısından beklenen bir fark yok.” 

.Bir yanda aile hekimi uzmanları… Diğer yanda aile hekimi olarak çalışan pratisyen hekimler… Vatandaşlara verilen sağlık hizmetlerinin standartında ve hekimlerin özlük haklarında bu durum bir kaos yaratacak mı?
“Bu süreçte ister aile hekimi uzmanı olsun,  ister kurs alarak aile hekimi olmuş pratisyen hekim olsun hekimin hizmet vermek konusunda bilgi ve birikimi açısından bir sorun yok. Burada sorun, aile hekimliği sisteminin uygulama biçimiyle ilgili. Sağlık hizmeti sunumunda ve özlük haklarında büyük kayıplar var.

Aile hekimine yapılan başvurularda 2 TL katkı payı uygulamasını Danıştay durdurdu ama bilindiği üzere bugün sağlık ocağına bile gittiğinizde ilaç ve muayene ücretleri oldukça yüklü bir meblağ ediyor. Aşılama, gebe ve bebek takiplerinin aile hekimi tarafından yapılması bekleniyor ancak hekim başına 3500 hasta düşeceğini düşünecek olursa, bu iş yüküyle bu görevleri nasıl yerine getirecekleri belli değil. Sistem kayıtlı bireyleri esas alıyor. Ancak göç alan büyük kentlerde kayıtlı olmayan vatandaşlar nasıl sağlık hizmeti alabilecekler? Açıkçası Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın başlamasıyla artan eşitsizlikler bu ayağın yürürlüğe girmesiyle daha da derinleşecek.

Hekimlerin özlük hakları ise daha baştan tırpanlanmış durumda. Bir defa hekimi bir işletmeci olarak görüp, ona uygun davranması bekleniyor.  Hekimler yıllık sözleşmeler yaparak çalışıyorlar.  Hekime kayıtlı vatandaş sayısı 1000’in altına düşecek olursa sözleşmesini iptal edilecek ve hekim işsiz kalacak. Nitekim Aile Hekimliğine geçmiş illerde sözleşmesi iptal olmuş hekimler oldu. Sağlık Bakanlığı, Aile Sağlığı Merkezlerinin tüm masrafları –kira, bakım, onarım gibi- hekimin omzuna yıkıyor, hatta vergi vermesi istiyor. Dolayısıyla tabloya bakıldığında hekimin tam bir ticari anlayışla hizmet vermesi söz konusu.”

.Sağlık ocaklarının kapatılmasının yaratacağı sıkıntılara dikkat çekmek amacıyla bir basın toplantısı düzenlediniz. Aile hekimliği sistemi sağlık ocaklarının yerini mi alıyor? Sistemin nasıl işlemesi öngörülüyor, tabip odası olarak sizin eleştirileriniz nelerdir?
“Verilecek hizmet muayenehane gibi özel bir sağlık hizmeti olarak kurgulanmış.  Sağlık ocakları vatandaşa eşit ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti sunuyordu. Şimdi hizmetler eğer varsa sağlık ocağı olarak kullanılan binalarda, yine kiraları hekimler tarafından ödenmek üzere verilecek, bina yoksa hekimler kendileri uygun standartlara sahip binalara kiralayıp hizmet sunacaklar. 

Bugüne kadar aile hekimliği uygulaması neredeyse her ilde farklı yaşandı. Asıl aile hekimliği uygulamasını yaşamadık. Ancak şu anda uygulanmaya çalışılan aile hekimliği sağlık hizmeti erişiminde ciddi eşitsizlikleri barındırıyor. Aile Sağlığı Merkezleri yerine göre A, B, C, D ve E olarak sınıflandırılıyor. Bu sınıflandırmada genel bütçeden farklı finansmanları içeriyor. Bu da hem sağlık hizmetini eşit koşullar altında vermenizi engelliyor; hem de hekimler arasında gerek geli;r gerekse donanım açısından eşit koşullar sağlamıyor.  İstanbul yerleştirmelerinde boş kalan birimler binası olmayan ve kenar mahallelerde yer alan birimler oldu. Genel Sağlık Sigortası uygulaması şu anda ertelendi ancak er geç gelecek. Şimdi bu hizmetlerin ücretsiz  verileceği söyleniyor ama bu uygulama geldiğinde primini ödeyemeyen vatandaşın sağlık hizmetini nasıl alacağı ya da süreçte katkı/ katılım paylarının nasıl olacağına ilişkin kaygılarımız var.”

ACİL HİZMETLER OLUMSUZ ETKİLENECEK
. Geçtiğimiz günlerde yaptığınız bir basın toplantısında Acil Servislerde ve 112 Acil Servis İstasyonlarında çalışan çok sayıda pratisyen hekimin aile hekimi olarak ilgili birimlere kaydırılmasının kentteki acil hizmetleri olumsuz etkileyeceğini belirttiniz. Bu konuda biraz ayrıntılı bilgi verebilir misiniz?
“İstanbul’da aile hekimliği yerleştirmelerinin yapıldığı ilk günlerde;  Şişli Devlet Hastanesi Aile Sağlığı merkezi olmak üzere kapatıldı.  İstanbul genelinde sayıları zaten yeterli olmayan ve hastane acil servislerinin yükünü çeken pratisyen hekimler, aile hekimliğini seçti ya da başka seçenek bırakılmadı ve böylece hastane acil servisleri boşaldı. Şimdi ise hastanelerde çalışan diğer hekimlerin fazla çalışmaları istenerek acil servislerde hizmet sunmaları beklenmekte.

Ayrıca, çalışan hekim sayısı 372’den 170’e düşecek olan 112 istasyonları benzeri uygulamalara maruz kaldı, bazı istasyonlar yerlerini değiştirmek zorunda bırakıldı. Sonuçta İl Sağlık Müdürlüğü bütün dikkatini ve çabasını aile hekimliği’ne vermiştir, diğer sağlık hizmetlerini görmezden gelmektedir.”

. Aile hekimliği sisteminde özellikle kalp, hipertansiyon, KOAH, diyabet gibi kronik hastalığı olanlar ilaç raporu çıkartma, ilaç alma gibi konularda ne gibi problemler yaşanabilir? Aile hekimleri her türlü ilacı yazıp, rapor çıkartabilecek mi?
“Bugüne kadar yapılan uygulamada bu tip raporlar hastanelerden çıkarılıyor; raporlu ilaçlar pratisyen hekimler tarafından yazılabiliyordu. İlaç yazma konusunda Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) sınırlamaları bugüne kadar  olduğu gibi geçerli. Merkezlerde çalışan aile hekimliği uzmanlarının rapor düzenleme yetkisi olduğu söyleniyor.”

. İstanbul Tabip Odası olarak  “Aile hekimliği sistemine” mi karşısınız yoksa aile hekimliği sisteminin bu şekilde uygulanmasına mı? Sistemle ilgili başka hangi eleştirileriniz var? Konuyla ilgili ne gibi çözüm önerileriniz bulunuyor?
“Biz sağlık hizmetlerini, eşit ve ulaşılabilir verildiği ve hekimlerin özlük haklarının erozyona uğramadığı kamucu bir anlayışla veren tüm uygulamaları destekliyoruz. Burada uygulamaların adının ne olduğu çok önemli değil.

Şu anda Türkiye’ye getirilmeye çalışılan sistem içerisinde özelleştirmeyi, taşeronlaşmayı ve beraberinde gelen niteliksiz sağlık hizmetini barındırıyor. Hekimlere özlük haklarının kaybolduğu, iş güvencesinden yoksun çalışma koşulları dayatılıyor.

Sadece birinci basamak sağlık hizmetleri değil tahrip olan. İkinci, üçüncü basamak sağlık hizmetlerinin niteliğini kaybetmesinin yanı sıra tıp eğitimi de bu Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan nasibini almış durumda.  Başta birinci basamak olmak üzere tüm sağlık hizmetlerinin nitelik ve nicelik olarak gözden geçirilmesi ve güçlendirilmesi mümkün. Herkesin eşit, ücretsiz, erişilebilir sağlık hizmetine ulaşması da…”

 

« Geri

Diğer Haberler

Böbrek Hastalığında Risk Faktörleri
Hipertansiyonun Tır’ı Tuzu Süpürdü
Kanserli Hastalar Kongresi Yapıldı
Kansere Karşı El Ele
Kamu Hastanelerinde Özel Odaya Ek Ücret Alınmayacak
Sigara İçen Cezasını Ödedi
Sağlık Bilişimi Yöneticileri Semineri
Hastane İnfeksiyonları Kongresi 2010
1000 Tüberkülozlu Mikrop Yayıyor
Kanser Uzmanları İstanbul’da Buluştu
Organ Bağışı İçin Kampanya
7. Metabolik Sendrom Sempozyumu
Beyin Ölümüyle İlgili Umut Tacirliği
Tüp Bebekte Babanın Kim Olduğu Önemli
Yabancının Spermiyle Tüp Bebek Yasaklandı
TPD: Eşcinsellik Sağlıklı Bir Durum
Tüp Bebekte Embriyo Transferine Sınır
Kök Hücre Kongresi Yapıldı
14 Mart Tıp Haftası Eylemle Geçecek
Suya Sabuna Dokunun Kampanyası
Onkoloji Kongresi Antalya’da Düzenleniyor
El Yıkama Zili Projesi Başladı
HIV Hepimizi İlgilendirir
50 Bin Kişi Organ Bekliyor
2 Bin Uzmandan Antalya`da Diyabet Zirvesi
Nöropatik Ağrı İçin Kampanya
46. Diyabet Kongresi Antalya’da Başladı
Engeller, Sınırlar Kalktı, Uluslararası Gülen Çocuk Şenliğinde Buluşuldu
8’inci Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi
Dünya Çölyak Günü’nde Hastalığa Dikkat Çekildi
100 Hastadan 10’u Enfeksiyona Yakalanıyor
Hemşirelik Haftası Etkinliklerle Kutlanıyor
Hastaya Son Dönem Desteği
Hastanelerin Kurumsal Sorumluluğu Tartışılacak
2010 Dünya Akciğer Sağlığı Yılı
8. Ulusal Jinekoloji Ve Obstetrik Kongresi
TKD’den Üç Toplantı Birarada
Obeziteye Bağlı Kanserde Artış
Sağlık Bakanlığı`ndan Zayıflama İlacı Uyarısı
7. Ulusal Hemofili Kongresi Yapıldı
9. Uluslararası Nükleer Onkoloji Kongresi
Hipertansiyon TIR’ı 3. Kez Türkiye’nin Tansiyonunu Ölçüyor
20. Ulusal İmmünoloji Kongresi Yapıldı
Yeni Yılda Sağlıklı Armağanlar
Kadın Ve İşlevsel Üroloji Kongresi Yapıldı
Kapalı Alanda Sigara Yasağından Taviz Yok
2 Milyon Doz H1N1 Aşısı Yapıldı
Behçet Hastalığı Kongresi İstanbul’da
Gebelere Uygulanan Aşı ABD`den Değil
Domuz Gribinden Ölüm 415`e Yükseldi
Diyabet Tedavisindeki Gelişmeler
TTB’den Cezaevleri Sağlık Raporu
6 Yetişkinden Biri Kronik Böbrek Hastası
Sağlık Yöneticileri Zirvesi 2010
Gripten Ölenlerin Sayısı 296
Domuz Gribinden Ölüm 241`e Yükseldi
Dünya AIDS Günü Renkli Etkinliklere Sahne Oldu
Gripten Öüm 195’e, Aşı Yaşı 50’ye Çıktı
HIV/AIDS Dünyada Azalıyor, Türkiye’de Artıyor
Kadına Yönelik Şiddet Artıyor
Aile Hekimliği Hizmeti
1 Aralık Dünya AIDS Günü
Domuz Gribinden Ölüm 353`e çıktı
Sağlık Masası HaberTürk`te
11. Ulusal Ağrı Kongresi Yapıldı
Danıştay, Özel Dişhekimine Sevk Yolunu Açtı
Psikiyatristlerden Silahsızlanma Çağrısı
Kamunun Sağlık Harcamaları Arttı
Sağlık Turizmi İçin Site Kuruldu
İşsize Sağlık Hakkı Yeniden 100 Gün
İstanbul’da Sigara İçenlere Ceza
İşsizlere Sağlık Hizmeti 10 Güne İndi
Avon’la Sağlığa Yolculuk Tırı Yola Çıktı
Dünya Psiko-onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan
Sezaryen Oranları Tüm Dünyada Artıyor
Acil Servislere Renk Geliyor
Sağlıkçılardan Greve Destek
Dünya Kanser Günü
Gül, Tam Gün’ü Onayladı
Tam Gün Yasalaştı
Sağlık Çalışanları Eylem Yaptı
Doktorlar Salı Günü İş Bırakıyor
Doktorlar, Tam Gün Yasası`nı Protesto Etti
Dünya Kadınlar Günü’nde Meme Sağlığı Paneli
Sigarasız Yaşama Adım Atın
Kanseri Yakalayın, Yakalanmayın
Her İlde Diyabet Merkezi Açılmalı
Kemik Okulu Projesi Türkiye’ye Yayılıyor
11. Ulusal Romatoloji Kongresi Yapıldı
İstanbul`da Aile Hekimliği Uygulaması 1 Kasım’da Başlıyor
26. Ulusal Kardiyoloji Kongresi İstanbul’da Yapılıyor
32. Endokrinoloji Ve Metabolizma Kongresi Yapıldı
18 Ekim Dünya Menopoz Günü
Ağrını Tanı Kampanyası Sürüyor
Neştersiz Kalp Ameliyatı Yapıldı
TURKRAD2010 Kongresi Kasım’da
Romatologlardan Tam Gün`e Eleştiri
14 Ekim Dünya Spirometre Günü
Yeşilay, Yeni Yönetim Kurulu Üyelerini Seçti
Kız Kulesi’ne Pembe Aydınlatma
Kansere Karşı Zafer Sergisi
Yeşil Kart Sahiplerine Özel Hastanede Yoğun Bakım Tedavisi
Sağlık Sektöründe Ücret Gaspı İddiası
Yedinci Hepato Gastroenteroloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
HPV`den Korunun Kampanyası
Mavi Bisiklet Caddebostan’da
Diyabetle Yaşamak Belgeseli
"Ebola Virüsü Büyük Salgınlara Yol Açmaz"
AIDS Günü 2010 Teması: Evrensel Erişim
TPD’den Nöbet Ertesi İzin Hakkına Destek
AIDS Fotoğraf Sergisi Açılıyor
Sağlık Bakanlığı’ndan BPA’lı Biberon Açıklaması
01 Aralık Dünya AIDS Günü Etkinlikleri
Acil Sağlık Hizmetleri Sempozyumu
Evde Ruh Sağlığı Tedavisi
Yeşilay Başkanını Seçti
Diş Hekimleri Sıkıntılarını Dile Getirdiler
Jinekologlar, Hekime Saldırıyı Kınadı
Diyabet Sohbetleri Eğitimi 1600 Diyabetliye Ulaştı
Kemoeziyet Soruşturulacak
TJOD Genel Kurulu Yapıldı
Kanser Hastaları, Evde Tedavi Edildiklerinde Daha Huzurlular
“Hareketi Hissetmek” Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
“Et İthalatı Toplum Sağlığı İçin Tehdittir”
Meme Kanseriyle Mücadele Hikayeleri
21. Ulusal Üroloji Kongresi Başladı
İrem Hattat İkinci Kez Avrupa Cinsel Sağlık Birliği Başkanı Seçildi
Yaşlı Ve Hasta Bakımı Eğitimi
Sağlık Bakanlığı’ndan Kas Hastalığı Açıklaması
İstanbullular`a Sıcak Hava Uyarısı
Otizmli Çocuklara Destek Gecesi
Sağlık Bakanlılığı`ndan Domuz Gribi Aşısı Açıklaması
TTB`den Sağlık Bakanını Protesto Eylemi
Danıştay, Tam Gün Yasası’nın Yürürlüğünü Durdurdu
Tam Gün Yasası İptal Edildi
Sağlık Bakanlığı`ndan Basın Toplantısı
Kardiyologlar İstanbul’da Buluşuyor
İstanbul, 1 Kasım’dan İtibaren Aile Hekimliğine Geçiyor
Biber Hapı Nedir?
Türkiye’nin Tıbbi Görüntüleme Cihazı Haritası
Sağlık Bakanlığı: Ölüm Nedeni Aşı Değil
Sağlıkta Performans Yönetmeliği Eleştirildi
Türkiye’nin Cerrahları Ankara’da Buluştu
Geriatri 2010 Kongresi’nde Yaşlılığa Dikkat Çekildi
Yumurta Dondurma Yöntemi Türkiye’de de Uygulanıyor
Sigara İçmek Çirkindir, Çirkinleştirir
TAJEV, Güneydoğu’da Halkı Bilgilendirdi
19. Anadolu Psikiyatri Günleri
12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
24 Yaş Altındakilere Ücretsiz Aşı
Sezen Aksu Pankreas Ameliyatı Oldu
7. Hepato Gastroenteroloji Kongresi Yapılacak
Meme Kanserinde Erken Teşhisin Önemi Vurgulandı
Ortopedi Ve Travmatoloji Sempozyumu
Aktarlardaki Kozmetik Ürünlere Denetim
İstanbul`da Aile Hekimliği Uygulaması
10 Eylül İntiharı Önleme Günü
Sağlık Bakanlığı’ndan "Bisfenol A" Açıklaması
Eczacılardan Pakistanan’a Yardım
"Emniyet Kemeri Hayat Kurtarır!"
Sağlık Bakanlığı`ndan `Domuz Gribi` Haberine Açıklama
İstanbul`un Aile Hekimleri Belirlendi
Pakistan’a Sağlık Yardımı
İstanbul’da Göz İltihabı Salgını
Hangi Tıp Kongresi Ne Zaman?
TPD: Silahlanmayı Durdurun
Domuz Gribi Salgın Alarmı Sonlandırıldı
Finansbank’tan Doktorlara Hizmet
Güzellik Merkezi Sayısıyla ilgili Açıklama
Batı Nil Virüsü 3 Can Aldı
Sağlıklı Beslenme Haftası
Sporda Beslenme Stratejileri
Eczacılardan Radyo Havan
İlk Yardıma İlk Adım
Hemşire Kene Yüzünden Yaşamını Yitirdi
İstanbul`da Dişhekimleri Zirvesi
Ücretsiz Domuz Gribi Aşısı
TÜSİAD`dan Tıp Turizmi Raporu
Kalbinizde Risk Büyük, Önlem Kolay
Ulusal Beslenme Platformu Kuruldu
Tümör Aşıları
Diyabet 2020 Projesi
Diyabet İçin Bisikletle Avrupa Turu
Dumansız Yaşam Destek Ödülü
Kadınlara Aile Planlaması Kampanyası
Hastanede Yangın Faciası
Sahibinden Genç Fikirler
PKU`lu Çocuklara Yaza Merhaba Şenliği
II. Uluslararası Nörokardiyoloji Sempozyumu
AIDS Toplantısı İstanbul’da Yapıldı
Sigarasız Ortamlarla Gelen Sağlık
Gençlerde Diyabet Arttı
12 Diyabet (Şeker) İlacı Toplatılıyor
Ebelere Doğuma Hazırlık Kursu
Marja Putkisto, Türkiye’ye Geliyor
Böbrek Sağlığı Otobüsü Yola Çıktı
Philips, Türkiye’nin Sağlık Haritasını Açıkladı
Alzheimer Çağrı Merkezi 1 Yaşında
Küvöz Yokluğu İkizleri Ayırdı
ALS Ve Alzheimer`da Kalıtımın Rolü
Pozitif Yaşam Derneği 4 Yaşında
Türkiye`de Kapalı Ortamda Sigara İçme Yasağı
Çoğul Gebeliklerin Zararları
Enfeksiyona Bağlı Bebek Ölümü Yok
Türkiye`nin Tansiyonu Ölçüldü
Erkek Erkeğe Sağlık Konuşuyoruz Kampanyası
Hipertansiyon TIR`ı 31 Bin Kişiye Ulaştı
Diş Macunu Tüketimi Arttı
Çocuklar Gıda Güvenilirliğini Öğreniyor
Delici Ve Yakıcı Ağrınız Varsa Dikkat!
Alzheimerlılar`ın Yakınlarına Psikolojik Destek
Ekonomik Krize Ruhsal Destek
Kadın Sağlığı İçin Kampanya
Lösemi Tedavisinde Uzman Sıkıntısı
Havaalanlarında Ani Kalp Ölümleri Önlenecek
Eşi İşsiz Kalan Kadınlar Depresyona Giriyor
İlaç Yolsuzluklarına Karşı Eczacılardan İstek
Ünlülerden Kalp Sağlığına Destek!
Cinsel Sorunları Doktora Nasıl Anlatmalı
Cinsel Sorunlar ve Ruh Sağlığı
Diyabetli Hastalar Arasında Yarışma
Hepatit Otobüsü Yollarda
Organ Bağışı Ve Nakli Ödülleri
Aşı Ol, 11 Hastalıktan Korun!
Medikale Ödül
HIV Pozitiflere Özen Gösterilmiyor
Yılın Sağlık Programı: Medikal
Doktorlara Endoskopi Eğitimi
Hepatit B İle Savaş İçin Kampanya
Psikiyatristlerden Bonzai Açıklaması
Siz yoksa emniyet kemerini takmıyor musunuz?
`ASNO 2014` Kongresi İstanbul`da
Şizofren Hastaları Arasında Yarışma...
Tiroid Farkındalık Haftası
Böbrek Sağlığı Otobüsü Yoluna Devam Ediyor
Türkiye`nin Tansiyonu
Hipertansiyon ve Tuz Tüketimi İlişkisi
Yeni Yöntem: Doğal Boşluk Cerrahisi
Sağlığa Emek Verenler Ödüllendirildi
12. Dünya Halk Sağlığı Kongresi
Beyin Sinyalleriyle Cihazlar Harekete Geçirildi
Avrupa Anatomi Kongresi İstanbul’da
İstanbul`da Organ Bağışları Artıyor!
Çocuklara İlk Yardım Eğitimi
Beyazıt Öztürk Halka Hepatiti Anlatacak
Meme Kanserinde İleri Evre
Kanserde Hedefe Yönelik Tedavi
Hepatit B’den Aşıyla Korunun
Sağlık Bakanı’ndan Domuz Gribi Uyarısı
Çocuğunuz İçin En Güvenli Anaokulu Hangisi?
Tam Gün Tasarısına Hekimlerden Tepki!
Krize Ruhsal Destek Projesi!
Hipertansiyon Tır’ı Yola Çıkıyor!
Domuz Gribi 38 Ülkeye Yayıldı
Akciğer Kanseri Sempozyumu
Diyarbakır`da Okullar Bir Hafta Tatil
Domuz Gribi Aşılarının Testi Tamamlandı
Ağrı Ve Mardin’de Domuz Gribi
Domuz Gribi Aşılaması Kasım Sonunda
Kadınların Meme Kanseriyle Mücadele Yürüyüşü
Ankara`da Okul ve Dershaneler Tatil
Domuz Gribi Nedeniyle Türkiye`de İlk Ölüm
İstanbul`daki Okullar Dezenfekte Edilecek
İstanbul`da Domuz Gribinde Son Durum
Ruh Sağlığı Yasası Çıkartılmalı
Sağlık Bakanlığı`ndan Domuz Gribi Açıklaması
Domuz Gribi Aşılaması Yarın Başlıyor
“Domuz Gribi Aşısının Yan Etkisi Her İnsanda Farklıdır”
Kızamıkçık Aşısının Önemi
Domuz Gribi Aşısı Tartışılıyor
Domuz Gribi Vakası 16`ya Yükseldi
Felçlilere Kök Hücre Umudu
Domuz Gribi Nedeniyle Okul Kapatıldı
Bugün RA Günüm
Enerji İçecekleri İle İlgili Açıklama
İstanbul Ve Ankara’da Domuz Gribi
Gripten Ölenlerin Sayısı 73 Oldu
Kişisel Sağlık Takip Sistemi Türkiye’de
Evde Bakım Elemanları Sertifika Aldı
GSK: Kanada’daki Aşının Türkiye’deki İle İlgisi Yok
10. Ulusal Romatoloji Kongresi
Domuz Gribin’den Ölüm 112’ye Çıktı
3. Prevantif Onkoloji Sempozyumu
Antalya’da 3 Kongre Birarada
Gripten Ölüm Sayısı 93 Oldu
Manisa’daki Domuz Gribi Vakası
Sahte Dişhekimi Can Aldı
Uykuda Solunum Bozuklukları Sempozyumu
Diyabet Sohbetleri Programı Başladı
Domuz Gribinde 20 Ölüm Daha
Sağlık Bakanlığı İddiaları Yanıtladı
Bir Günde 6 Kişi Öldü
Domuz Gribi Nedeniyle Ölenlerin Sayısı 30’a Yükseldi
2 Kişi Daha Hayatını Kaybetti
Eczacılar İlaç Fiyatlarına Tepkili
Domuz Gribinden 11. Ölüm
Nükleer Tıp Alanındaki Sorunlar
Sağlık Bakanı’nın Hem Kızı Hem Oğlu Domuz Gribi Oldu
Türk Girişimsel Radyoloji Derneği’nden Pankreas Tümörüyle İlgili Açıklama
Sağlık Bakanlığı ve Türk Telekom’dan Teknoloji İşbirliği
Eczacılık Kongresi İstanbul’da
Sigara Yasağına Sağlık Meslek Odalarından Destek
70 Engelli Vatandaşa Tekerlekli Sandalye Verildi
Prof. Dr. Nuri Özgirgin`e Ödül
Depresyonlu Kişilerin Yarısı Doktora Başvurmuyor
Beyin Tümörleri Tartışıldı
Diyabetli Çocuklar İçin Çağrı
Ücretsiz Diş Muayenesi
Aile Hekimliği Yönetmeliğinde Değişiklik
Kronik Böbrek Hastalığı Araştırması
Dr. Doğruer’den Karikatür Sergisi
Akciğer Kanseri Kongresi Yapıldı
Okulda Diyabet Projesi
Diyabete Destek Yürüyüşü
36. Ulusal Hematoloji Kongresi Antalya’da Yapılacak
Solunum 2010 Kongresi Yapıldı
Hikayeni Gönder Kampanyası
Domuz Gribi’nden Ölenlerin Sayısı 161’e Çıktı
Hipnoz Ve Hipnoterapi İçin Yasal Düzenleme Yapılması İsteniyor
Dişhekimleri İsyan Etti
Kadınlarda Yumurtaların Dondurulması
Domuz Gribi Aşısı Kime Yapılmalı
Alzheimer Çağrı Merkezi
Yaşlılıkta Depresyon ve Kaygı
Domuz Gribi Aşısı Piyasada Satılmayacak
SGK’lıların Muayene Ücretleri Arttı
Grip Günü`nde "Aşı Olun" Uyarısı Yapıldı
İç Hastalıkları Kongresi
Hastaneler Depreme Dayanıklı mı?
Kalbini Sev, Değerini Bil
10. Ulusal Talasemi Gençlik Kampı
Aile Hekimlerinden Çağrı
Prostat Hastalıklarında Artış
Kalbinizi Koruyun, İçinde Sevdikleriniz Var
Prostat Hastalıkları İçin Kampanya
Ekmekteki Tuzda Hipertansiyon Riski
Dünya Eczacıları Türkiye`de Buluştu
8 Eylül Dünya Fizyoterapistler Günü
HIV/AIDS Toplantısı Antalya’da Yapıldı
12. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Kalbinle Çalış, Danset, Spor Yap
Sağlık Bakanı Recep Akdağ Medikal`e Konuk Oluyor
Sağlık Bakanlığı`ndan AIDS Paneli
Yeni İlaç Protokolü İmzalandı
Eczacılar Miting Düzenliyor
Nefret Suçları Yasa Kampanyası
Yüz Nakli Yapılan Uğur Acar, İlk Kez Konuştu
Özel Özürlü Bakım Merkezlerinin Hizmet Standardı Tartışıldı
Sağlık Bakanı Akdağ Tam Gün Mesai Ve Muayenehaneler Konusunda Ne Dedi?
Tüp Bebek Tedavisinin Ayrıntıları Anlatıldı
Hareketsiz Yaşam Sağlığı Bozuyor
Aile Hekimlerine Özel Bilgi Servisi
Meme Kanserini Yenen Hastalar Anlattı
TTB, Tüberküloz Raporu Hazırladı
Kadınlar Sağlığına Ne Kadar Önem Veriyor?
Turkcell Blog Ödülü Pozitif Günlük’ün
Estetik Cerrahlardan Botoks Açıklaması
Sağlık Bakanlığı’ndan Sahte Meme Silikonu Açıklaması
Kan Bağışında Teknoloji Devri
Alo 182 Sistemi Başladı
Ünlülerin İyileşme Öyküleri Medikal’de...
Türkiye’de İlk Tam Yüz Nakli Yapıldı
Kompozit Doku Nakli Bilimsel Danışma Kurulu Tutanağı
İstanbul Tabip Odası Tıp Bayramını Kutluyor
Sağlık Bakanlığı’ndan Uyarı
Mutlu Olmak Yerine Çekici Olmayı İstiyoruz
Türkiye’de Bebek Ölüm Hızı Dünya Ortalamasının Altında
Böbrek Hastalıklarındaki Artış Alarm Veriyor
Dünya Böbrek Gününde Dev Tuzluk Yumruklandı
Türk Kardiyoloji Derneği’nden Araştırma Makalelerine Ödül
Saç Kozmetik Ürünleri İçin Uyarı
Doktorlar Sesleriyle Rapor Yazabilecekler
İstanbul Sağlık Hakkı Meclisi Kuruldu
Avon’dan Doktorlara Amerika’da Burs
Tıp Dünyası Yüz, Kol ve Bacak Nakillerini Tartışıyor
28 Şubat “Nadir Hastalıklar Günü
Yabancı Doktorlara Türkiye’de Çalışma İzni Verilmeli Mi?
Aşırı Adet Kanamalarına Dikkat!
Okulda Diyabet Programı 10 Milyon Kişiye Ulaştı
Türkiye`nin Diş ve Ağız Sağlığı Profili
Sağlık Bakanlığı’ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
Sağlık Bakanlığı’ndan Deli Dana Açıklaması
Sağlık Bakanlığı`ndan Kanser İlaçları Açıklaması
Bilim İlaç, Avrupa Kalite Büyük Ödülü’nü Aldı
Sağlık Bakanlığı’ndan Kobay Haberine Açıklama
Dünya Diyabet Haftası Etkinlik Programı
Diyabete Dikkat Çekmek İçin Yürüdüler
Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Sağlık Kuralları
Aile Hekimliği İstanbul’da 1. Yılında
47. Psikiyatri Kongresi Yapıldı
22. Ortopedi Kongresi Başladı
Radyologlar, Hastanelerdeki Eğitimden Endişeli
Vatandaşların Kamu Hastanelerine Borçları Silindi
10. Üroonkoloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
Diyabetle Tatlı Yaşam Yarışması
Deprem Sonrası Bulaşıcı Hastalık Riski
Van’da Diyabetli Hastalar İçin Afet Yardım Çadırı Kuruldu
37. Ulusal Hematoloji Kongresi Yapıldı
13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi Türkiye’de Düzenlendi
32. Ulusal Radyoloji Kongresi
10. Üroonkoloji Kongresi Antalya’da
33. Avrasya Maratonu’nda Yaşlı Hakları İçin Koştular
Diyabette Cerrahi Tedavi Mümkün Mü?
Türkiye’de Her 100 Kişiden 2’si Sedef Hastası
HIV Değil Önyargı Öldürüyor
Sağlık Bakanlığı Tıp Bayramı Ödüllerinin Sahipleri Belli oldu
15 Ünlü Kadından Meme Kanseriyle Mücadeleye Destek
Medline, Vodafone İşbirliği ile Mobil Sağlık Hizmeti Sunacak
Akılcı İlaç Kullanımı Ve HIV/AIDS Sempozyumu
Eczacılar İlaç Fiyatlarına Tepkili
Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Derneği Kuruldu
HIV/AIDS İlaçlarında Fiyat Artışı
Onkoloji Enstitüsü 7. Sempozyumu
2. Akdeniz Onkoloji Forumu Düzenleniyor
İstanbul’da Sağlık Kurumları Depreme Karşı Güçlendiriliyor
Sağlık Bakanlığı’ndan Maytap Açıklaması
Sağlık Sektöründe Sosyal Medya Konferansı
Nadir Hastalıklar Sempozyumu
AIDS Günü’nde Kırmızı Kurdele
Bakan Akdağ`dan Performansa Yanıt
Cerrahpaşa ve İstanbul Tıpta G(ö)REV
Öğretim Üyelerinin Performans İsyanı
Diyabetliler “Diyabet Parlamentosu”nda Sorunlarını Anlattı
Şizofrenide İşlevsellik Ulusal Uzlaşı Raporu
İstanbul`daki Kamu Hastaneleri Yenileniyor
Kolesterol Gerçeği Tartışılıyor
Dumansız Aileler Projesi Malatya`da Başladı
Sağlık Haberleri Halkın Sağlığını Nasıl Etkiliyor?
Aile Hekimlerinden Alınan Damga Vergisi Kaldırıldı
Acıbadem Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu’nun İkinci Mezunları Kep Attı
Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği Kürtaj Konusunda Açıklama Yaptı
Türkiye`ni​n Kalp Sağlığı Alanındaki İlk Büyük Ödülünü TKD Aldı
Çağdaş Eczane İşletmeciliği: `Akılcı Eczane Yönetimi`
Dişler Yolunda Projesi İlk Mezunlarını Verdi
Hareketsiz Yaşam Pek Çok Hastalığa Davetiye Çıkarıyor
31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü
Sorular ve Yanıtlarla Diyabet Kitabı Çıktı
Club Bypass, Ani Kalp Ölümlerine Dikkat Çekti
Sağlık Bakanlığı ve Bağlı Kuruluşlara 4/B Sözleşmeli Personel Alınacak
Diyanet İşleri Başkanı Açıklama Yaptı
TJOD, Kürtaj`ın Etik Ve Hukuki Kurallarını Açıkladı
Kürtaj Yasağı Anne Ölümlerini Artırır
Kötü Beslenme Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor
İstanbul Halk Sağlığı Müdürlüğü Hakkında Bilgi Verildi
Kürtaj Yasağı Sinyaline Tepkiler Büyüyor
Gönüllü Verici Sayısı Çok Az!
Normal Doğuma Teşvik Yapılmalı
Yerli Ve Yabancı Sağlık Kuruluşları İstanbul’da Buluştu
Oruç Tutanlara Sağlıklı Beslenme Önerileri
MEMEDER’e Ödül Yağıyor
Arkadaşım Diyabet Kampı 2012 Başlıyor
Sağlık Bakanlığı`ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
Şeker Çocuklar Kampı 20 Yaşında
Tam Gün Yasası İptal Edilidi
Sıcak Havalarda Ne Yapmalı?
Sağlık Bakanlığı`ndan Kolonya Yasağı
28. Avrupa Üreme Derneği Toplantısı İstanbul`da
Henkel`den Kanserli Çocuklara Destek
Selpak`tan Tuvalete Merhaba Evi
Yeryüzü Doktorları’ndan Gazze’de Parmak Nakli
Prof. Dr. Onur Erol, Uluslararası Estetik Derneği Başkanı Oldu
Bitkisel Tıbbi Ürünler Bilim Kurulu Oluşturuldu
Nefes Ölçüm Günü`nde Nefes Ölçümü Yapıldı
Abdi İbrahim`den ASKO Projesi
Aile Hekimliği Yasası`nda Değişikliklere Tepki
Sağlıklı PR Nasıl Yapılmalı?
Op. Dr. Ahmet Eminoğlu Hayata Veda Etti
Kürtaj Raporu Hazırlanıyor
PR`cılar Gözünden Sağlık Haberciliği
‘Diyabeti Durduralım” Projesinin Değerlendirme Toplantısı Yapıldı
Yemekte Denge Eğitimi Başladı
Hekimler Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı İstifaya Çağırdı
Sorular ve Yanıtlarla Göz Hastalıkları
Türk Kardiyoloji Derneği Yeni Kurullarını Seçti
Sedef Hastaları Kendilerini Dışlanmış Hissediyor!
101. Dünya Dişhekimleri Kongresi İstanbul`da Yapılacak
Akromegali Tedavi Edilebilir Bir Hastalık
Parkinson Hastalığının Etkilerini Azaltmak Mümkün
19. Uluslararası Dişhekimliği Kongresi
Sağlık Bakanlığı YÖK`e Suç Duyurusunda Bulundu
Hepatit B Hastalarına Destek Programı
Kanserle Mücadele Devlet Politikası Olmalı
YGS’ye Alınmayan Diyabetli Genç Hakkında Açıklama
Türk Diyabet Cemiyeti Başkanı Değişti
Kolon Kanserini Yenen Hastalar Biraya Geldi
Tuzu Kısmak Felci Önlüyor
Birleşik Krallık-Türkiye Sağlık Haftası
Yeryüzü Doktorları, Bakü’de Psikiyatri Hastalarını Muayene Etti
3. Üreme Tıbbı Derneği Kongresi
Gazeteci Nevval Sevindi: `2012 Yılı Kadın Kanserleri Yılı`
Sağlık Bakanlığı’ndan Çalışan Güvenliği Genelgesi
Anne Karnında Kalp Tedavisi
`Karatay Mutfağı`ndan Öneriler
Pediatrik Dermatoloji Kongresi Yapıldı
Prof. Dr. Serap Erdine’ye IBM’den Ödül
Göz Kitabı Migros`un Kitap Stantlarında
Avrupa Pediatrik Dermatoloji Derneği’ne İlk Türk Başkan
Sağlık Bakanlığı’ndan Bitkisel Ürün Açıklaması
“Sağlık Çalışanlarına Şiddete Hayır” Toplantısı Yapıldı
Kansere Anadolu Mutfağından Tavsiyeler
Atilla Kavdır’ın Ölümüyle İlgili Açıklama
Hekime Saldırıya Kınama
Kolon Kanserine Karşı Tırmandılar
GDO Tanısı 2012 Sempozyumu
4. Türkiye EKMUD Kongresi Devam Ediyor
Ankilozan Spondilit (AS) Hastalığı Nedir?
Uluslararası Sağlık Turizmi Hukuku Kongresi
Sağlıklı Cinsel Yaşam İçin: “Mutlu Aile” Araştırması
Sağlık Bakanlığı’ndan Okul Süt Programı Açıklaması
Hekimler Sandık Başındaydı
SGK Sözleşmeleri ve SUT Uygulamaları Masaya Yatırıldı
Hipertansiyon Avcıları Yarışması
İbrahim Tatlıses Yoğun Bakımda
Hareketsizlik Kanseri Tetikliyor
8. Ulusal Hepatoloji Kongresi Haziran’da Yapılacak
Radyasyona Maruz Kalanların Tedavisi
Ücretsiz Kanser Taraması
Hekimlere Saldırıdan Sağlık Bakanlığı Sorumlu Tutuldu
Tıp Bayramı`nda Beyaz Önlük Töreni
1. Ulusal Alzheimer Kongresi Başladı
Aile Hekimliği Herkese Ücretsiz
“İyi Beslenmek, İyi Gelecek” Sergisi
AKUT, Maddi Destek Bekliyor
Tatlıses Yemek Yemeye Başladı
Doktorlardan Çok Ses Tek Yürek Mitingi
Bir Nar, Bin Hayat Kurtarıyor
Böbreklerini Koru, Kalbini Kurtar
Dünya Böbrek Günü Etkinlikleri
Obeziteyle Mücadele İçin Kilo Kontrol Hareketi Başlatıldı
Türkiye`nin Kemik Erimesi Raporu
Kadına Şiddetin Medyadaki Sunumu Tartışıldı
Türkiye’de Kızamık Salgını Beklenmiyor
Sanatçı Berkant Akgürgen Acil Servis`e Kaldırıldı
Dünya Ses Günü Etkinlikleri
Diyabetli Çocuklara Çizgi Film İle Eğitim
Esra Kazancıbaşı ile Medikal, A Haber`de
“Dumansız Kampus” Projesi Başladı
Down Sendromu’na Dikkat Çemek İçin Yürüyorlar
Sağlık İçin Sağlıklı Süt İçin Kampanyası
Kolon Kanserine Karşı Harekete Geçin!
Doktorlar Eylemde: Sağlık Hizmetleri Durdu
Bedri Baykam Ve Asistanı Yoğun Bakımda
24 Mart Dünya Tüberküloz Günü
Sağlık Çalışanları İş Bırakıyor
Öğretim Üyeleri Yeni Uygulamalardan Rahatsız
Dünya Parkinson Günü
Hematolojik Kanserler Toplantıları
Çocuk Kalp Sağlığı İçin...
Yalçın Menteş Sağlığına Kavuştu
8. Nöropatik Ağrı Sempozyumu
Sertleşme Sorunu Yaşayanlar Ne Yapmalı?
Üniversiteli Gençler Kan Verdi
İbrahim Tatlıses`in Hayati Tehlikesi Kalmadı
Hekime Şiddet Son Yıllarda Arttı
Ulusal Diyabet Stratejisi Hazırlandı
Sigara Bıraktıran İlaç Açıklaması
Sağlık Bakanlığı Tasarruf Etti
Sağlıkta Sosyalleştirmenin 50. Yılı
Avrupa Üreme Derneği 2012 Toplantısı İstanbul’da
“Tıp Fakültelerinin Geleceği Karartılıyor”
2. Gıda Güvenliği Kongresi Yapıldı
Ruh Sağlığı Çalışanları Görev Tanımlaması
Mezuniyet Öncesi Tıp Eğitimi Raporu Açıklandı
İstanbul’da Ücretsiz Kanser Taraması
Aile Hekimliği `nin Ele Alındığı Bir Toplantı Düzenlendi
SGK`dan Diyabet Hastalarına Şeker Ölçüm Çubuğu Darbesi
Göz Ameliyatlarına Ara Verildi
Avon’dan Meme Kanseri Sergisi
Silahlanmayı Durdurun
Pfizer`den Sanal Ortamda Romatoloji Kongresi
“Sağlıklı Buluşmalar”da Diyabet Anlatıldı
100 Yaşını Devirmenin Sırları Sergisi
Özürlüler İçin Sağlık Hizmet Sunumunda Yeni Düzenleme
Prevantif Onkoloji Sempozyumu
13. Ulusal Perinatoloji Kongresi Gerçekleşecek
Kansersiz Bir Dünya İçin İmza Kampanyası
9. Türk Alman Jinekoloji Kongresi Antalya’da Yapıldı
Kırmızı Kadın Dergisi Okurlarıyla Buluşuyor
Karadeniz Ülkeleri Kanser Toplantısı İstanbul’da Yapılacak
MEMEDER Gençlik Komitesi Kuruldu
Kızamık Salgınından Kim Sorumlu?
Dişhekimleri İstanbul’da Buluşuyor: Haliç’ten Dünyaya
Kazım’ın Kramponları Açık Artırmada
Mısır Şekeri Zararlı Mıdır?
16 Ocak Hijyen Günü Etkinliği
Cinsel Performans Artırıcı İlaçlara Dikkat!
Kansere Mikroçip İle Tedavi
Bakanlıktan Difteri Açıklaması
CİSED, Hekimlere Sadırılara Önlem Alınmasını İstendi
Güvenli Seks Araştırması
Aile Hekimleri Federasyonu’nda Yönetim Değişikliği
Kadın Kalbi…
Bakanlık’tan Sigara Bırakma İlacı Açıklaması
Hematoloji Kongresi`nde Neler Konuşuldu?
Türkiye’nin Yüzde 5.2’si Hepatit B Hastası
Aile Hekiminizi Tanıyın
Oyuncu Erkan Petekkaya Bronşit Oldu
Likya Yolu Ultra Maratonu Başladı
Ulusal Akciğer Kongresi Ürgüpde yapıldı
Şizofreni Tedavisinin Bulunmasına Az Kaldı
`Sorular ve Yanıtlarla Hastalıklar` Serisi TÜYAP Kitap Fuarı’nda
`Mucize Alzheimer İğnesi` İddiaları İncelenecek
38. Ulusal Hematoloji Kongresi
Münir Özkul Taburcu Oldu
2012 Anneler Okulu Projesi Toroslar’da
Bakanlıktan Kozmetik Ürün Açıklaması
3 Mayıs Dünya Astım Günü
Medikal`den Organ Nakli Özel Programı
Dünyü Hipertansiyon Günü Sempozyumu
Grip Platformu Oluşturuldu
Türk Bilim Adamlarından Kemoterapi Yazılımı
Dünya Korunma Günü Kutlanıyor
Onkoloji Kongresi Kasım’da İstanbul’da
Dünya Alzheimer Günü’nde Hastalığa Dikkat Çekildi
Endoskopik Kafatası Ameliyatı Kursu
6. Ulusal Anksiyete Kongresi Girne’de Yapıldı
1. Kök Hücre Kongresi Düzenleniyor
Onkoloji Konferansları Başlıyor
Otizmliler İçin Eğitim Portalı Açıldı
Kalp Yetmezliğinde Kök Hücre Tedavisi
Evde Sağlık Hizmetleri
Okulda Diyabet Programı
13. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Aile Hekimleri Yönetmeliklere Tepkili
Bakanlıktan Manyetik Bileklik Uyarısı
Meme Kanseri Etkinlikleri
Okullarda Diyabet Ve Şişmanlık Eğitimi
Ulusal Kanser Bildirisi
HIV/AIDS’e Dikkat Çeken Sergi
Sağlık Bakanlığı`ndan Reçetesiz İlaç Açıklaması
37. Ulusal Hematoloji Kongresi
Dünya Yürüyüş Günü
10. Üroonkoloji Kongresi
Ordulular’a Diyabet Eğitimi
Aferez Nedir, Nasıl Uygulanır?
Karaciğer Yağlanması Kansere Dönüşür Mü?
Estetik Cerrahi Derneği Halkı Uyardı
Biber Gazı Ölüme Neden Olur Mu?
Psikiyatri Güz Okulu Bolu’da
Ultra Maraton’da Diyabet Çadırı
Görme Engellilere Renkleri Söyleyen Yazılım
Profilo’dan TOÇEV’e Destek
Hekimlerden “Muayenehaneme Dokunma!” Mitingi
Hepatit ile Sarılık Aynı Şey mi? Sorular ve Yanıtlarla Hepatitler...
“Muayenehanelerimizi Kapattırmayız”
8. Ulusal Hepatoloji Kongresi Yapıldı
Fast Food İle Beslenme Hastalık Nedeni
Kardiyoloji Derneği, Projelerine Destek Bekliyor
Akademik Geriatri Kongresi 2011
Bağımlılık Dayanışma Günü Etkinlikleri
Sağlık Bakanlığı’ndan Paraben Açıklaması
HIV İle Yaşayanlar Pek Çok Alanda Dışlanıyor
Avrupa Obezite Kongresi İstanbul’da
Jinekoloji Kongresi`nde Fotoğraf Sergisi
Dünya Hipertansiyon Günü’nde Futbol
“Sevgiyle Büyü Aceleci Bebek”
AIDS Mum Işığı Anma Etkinliği
Transplantasyon Cerrahları Çeşme’de Buluştu
Lenfoma, Lösemi ve Miyeloid Kongresi
Talasemi Hastalığı Tiyatroda Anlatıldı
Diyabet Komplikasyonlarının SGK`ya Maliyeti
Hastane Bahçesinde Eylem
12 Ekim Dünya Artrit Günü
13. Dünya Psiko-Onkoloji Kongresi’ne Türk Başkan
Anksiyete Kongresi Girne’de Yapılacak
Diyabeti Durduralım Projesi
“Acil Vakalarda 112 Acil’i Arayın”
HIV Pozitiflerin Ameliyat Koşulları
Diyarbakır Diyabetli Çocuklar Kampı
Muayenehane Yönetmeliğine Yeniden Düzenleme
Meme Yapılandırma Ameliyatı
Şizofrenide Psikoterapi Tartışması
Kameralı Belfıtığı Cerrahisi Kursu
Estetik Derneği’ne Yeni Logo
Bedensel Engellilere AdaEv Projesi
`32 Yıllık Ömrü Olan Mutlu İnsanların Yaşadığı Ülke` Fotoğraf Sergisi
Aile Hekimliği Uygulamasına Tepki
Eczanen Burada Servisi
Sıcak Havalarda Sağlığa Dikkat!
Tıp Kongreleri Eylül’de Başlıyor
Muayenehane Yönetmeliği Durduruldu
Sağlık Bakanlığı Yeni Personel Alacak
Fotoğrafçı Gözüyle Kalp Nakli
Uluslararası IMFeD Zirvesi İstanbul`da Düzenlendi
Kan Hastalıkları Toplantısı Aydın`da
Altın Steteskop Ödüllerine Başvurular Başladı
Sağlık Bakanlığı Kanserle İlgili Soruları Twitter`dan Yanıtlıyor
Uluslararası Sağlık Bilişim Zirvesi İstanbul`da
Dünya Kanser Günü
7 Şubat Sigarayı Bırakma Günü
`Kan Sizsiniz` Hareketi Aydın’da Başladı
Galatasaray Ödülü Prof. Dr. Ahmet Gül’ün
Türkiye Alkol Politikaları Platformu (TAPP) Kuruldu
Sağlık Bakanlığı`ndan Silah Açıklaması
Karbonmonoksit Zehirlenmesini Önlemek İçin...
‘Mutlu Bir Çocukluk İçin El Ele’ Projesi Tamamlandı
Çölden Buzullara Fotoğraf Sergisi...
Dünya Hipertansiyon Kongresi İstanbul`da Düzenleniyor
Gıda Güvenliği Kongresi İstanbul`da
Anestezi Çalışanlarında İş Sağlığı ve Güvenliği
Kansersiz Yaşam Derneği Runtalya Maratonu
Kamu Hastanelerinde Diyabet Hasta Okulu
Kırmızı Alarm: Tüm Doktorlar Sığınaklara
Organ Bağışı İçin Yürüdüler
Devlet Hastaneleri Yeniden Yapılandırıldı
Hekime Yönelik Şiddette Tepki
Türkiye 1. Çocuk Kalp Sağlığı Sempozyumu
Dünya Cerebral Palsy Günü
GSS Strateji Belirleme Çalıştayı
Türk Kardiyoloji Derneği`nden Kınama
`Egzersiz İlaçtır` Hareteki Başlıyor
İstanbul Tabip Odası`ndan Hasta Mahremiyetine Dikkat Uyarısı
Eczacılardan E-Reçete Uygulamasına İtiraz
Dünya Dişhekimleri İstanbul’da Buluşuyor
Bebeklere "Kistik fibrozis" yeni doğan taraması
Sağlık Bakanlığı`ndan Domuz Gribi Açıklaması
Bağımlılıkla Mücadele Çağrısı
Sağlık Bakanlığı`ndan Sahte İlaç Uyarısı
66. Verem Savaşı Haftası
Vatandaş Soruyor Sağlık Bakanlığı Yanıtlıyor
İstanbul Medikal Ambulans Rallisi
Meme Kanserine Yeni Yaklaşımlar...
Sağlık, Öncelikli Alan Olarak Belirlendi
20. Ulusal Kanser Kongresi Antalya’da
Vodafone Türkiye`den 7/24 Sağlık Çözümleri
Uluslararası Hasta Güvenliği Kongresi
Aile Hekimlerine Randevu Uygulaması
Sağlık Bakanı`ndan Tam Gün Açıklaması
Avrupa Böbrek Birliği Kongresi İstanbul`da
`Sigarayı Bırak, Dikili Bir Ağacın Olsun` Projesi
İstanbul Sağlık İçin Yürüdü
Sağlık Bakanlığı`ndan Reçetesiz İlaç Açıklaması
MS`lilerin Öyküleri `Yol Arkadaşım` Kitabında
İstanbul Tabip Odası Uyardı
Biber Gazından Korunma Rehberi...
Esra Kazancıbaşı İle Medikal`e Ödül
Direnişin Doktorlarına Soruşturma
4. Uluslararası Lenfoma-Lösemi-Miyelom Kongresi
Jinekologlardan Başbakana Kürtaj Yanıtı
Koçluk Standartları Belirlendi
Dünya Hepatit Farkındalık Günü
Aile Hekimleri Acil Nöbetine İsyan Etti
Hepatit Virüsü Nasıl Bulaşıyor?
`Hızlı Davran Hayatını Kurtar` Projesi
Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni 2013’te Açıyor
Dünya Dişhekimleri İstanbul`da Toplanıyor
İstanbul`daki Plajların Tamamı Yüzmeye Uygun
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi Migros, Carrefour ve Tansaş`ın Kitap Standlarında
20 Mart Dünya Sosyal Hizmet Günü
Volkan Severcandan Yaşlılıkla İlgili Fotoğraf Sergisi
Aşırı Tuz Ve Şeker Tüketimini Önleme Projesi
Akıllı Hastanın Sağlık Rehberi
Kan Hastalıkları Toplantısı Trabzon`da Yapıldı
1. Uluslararası Homeopati Konferansı
Sağlığın Geliştirilmesi Ve İletişimi Sempozyumu
Sağlık Bilişim Zirvesi Düzenlendi
Hemşirelik Haftası Etkinliği
20. Ulusal Kanser Kongresi Düzenlendi
Çölyak Hastaları İçin Rehber Web Sitesi
Dünya Aşı Haftası
Dünya İş Sağlığı Ve Güvenliği Günü
Eczacılardan Diyaliz Receteleri Açıklaması
İşyerinde Sağlık Egzersizleri
Kanserle Dans
Gaziantep`te `Romatizmalı Adımlar` Atıldı
8 Mayıs Talasemi Günü
Bel Ağrınızı Sorgulayın Kampanyası
Kan Şekeri Taramasında Dünya Rekoru
Piyasada Bulunmayan Kanser İlaçlarına Çözüm Aranıyor
İstanbul`da Damacana Suyunda Son Durum
Kontakt Lens Solüsyonlarındaki Gizli Tehlike
Sigara Yasağında Yaz İhlalleri
Sağlık Bakanlığı`ndan Demir Damlası Açıklaması
Romatizma İçin Fotoğraf Yarışması
Diyabetli Hastalarda Glukometrenin Önemi
Kozmetik Ürünler ve Tıbbi Cihaz Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?
Shell`den Sağlıklı Yaşama Teşvik
Hayata Dönüş İçin Pedal Çevirdiler
Dünya AIDS Günü
30. Dünya Endoüroloji Kongresi İstanbul`da Düzenlendi
Emzirme Araştırması
10 Eylül Dünya İntiharı Önleme Günü
Organ Bağışı Sempozyumu
Sağlık Bakanlığı`ndan Performans Açıklaması
Bakanlıktan Randevu Ücretiyle İlgili Açıklama
Bakanlıktan Silivri`de Hantavirüs İddiasına Yanıt
Uluslararası Sağlık Turizmi Forumu
Diyabeti Durduralım Projesi
13 Eylül Dünya Sepsis Günü
Sevgi En İyi İlaçtır...
Sağlık Bakanlığı`ndan Su Denetim Açıklaması
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Mı Geliyor?
Pronet’ten Sağlık Künyesi
İstanbul Sağlık Müdürlüğü`nde Yeni Yapılanma
Sağlık Ve Sanat Buluştu
Bakanlıktan Damacana Suyu Açıklaması
Hepatite Karşı Bilinçlenmek İçin...
Sanofi Türkiye`ye Ödül Verildi
Kozmetik Ve Tibbi Cihazlar Denetlendi
Damacana Su Markalarında Son Durum
Diş Hekimlerine Gemide Eğitim
Musluk Suları İçilebilir Mi?
`Okulda Diyabet Programı` Ödül Aldı
Kozmetik Ürünlerdeki Sinsi Tehlike
Diyarbakır`da Diyabetli Çocuklar Kampı
Dört Su Markasına Yeniden İzin Verildi
Sağlık Kampüsleri İhaleleri Durduruldu
Diyabetli Çocuklar Diyabet Kampında
Bakanlıktan Damacana Suyu Savunması:
`İlkokula Başlayamaz` Raporunu Kim Verecek?
Her 4 Saniyede 1 Alzheimer Teşhisi Konuluyor
Sağlık Bakanlığı Diğer Su Markalarını Da Açıkladı
Taner Damcı Antartika Maratonu`na Katılıyor
Sağlık Hukuku Konferansı
İstanbul Pembeye Boyandı
Endokrinologlar Türkiye’de Buluştu
Kurban Kesiminde Dikkat Edilecek Noktalar
Devlet Obezite Ameliyatı Bedelini Öder Mi?
Çapa Yerleşkesinde Yıkım Başlıyor
Medikal Ürünler Fuarı Almanya`da Düzenleniyor
Yeşil Elma Maketi Taksim’de Sergileniyor
Sağlık Ve Sigorta Yöneticileri Derneği Kongresi
Jinekologlar Yeni Başkanını Seçti
`Yabancı Doktora Ayrıcalık`
Sosyal Ve Toplumsal Yönleri İle Hepatit B
Sağlık ve Sigorta Yöneticileri Kongre’de Buluştu
3. Tıbbi Rehabilitasyon Kongresi Ankara’da
14 Kasım Dünya Diyabet Günü
Diyabetliler Avrasya Maratonu`na Katıldı
14 Kasım Dünya KOAH Günü
Türkiye Prematüre Raporu Açıklandı
Çocuklara Hepatit A Aşısı
Mucizeyi Paylaş Bebeğini Emzir Sergisi
33. Ulusal Radyoloji Kongresi Başladı
Kalp Damar Hastalıklarından Korunmak Mümkün
20 Kasım Dünya Sigarayı Bırakma Günü
112 Avrupa Komuta Merkezi’nin Yeni Binası Açıldı
2. Kupa Terapisi Sempozyumu
Türkiye, Sigara Mücadelesinde DSÖ`nden Övgü Aldı
Down Sendromu Dostluk Yürüyüşü
Kalbini Sev 10 Bin Adım At
Vücut Dünyası Yaşam Döngüsü Sergisi
Lösemi Farkındalık Günü
Fark Yaratan Öğretmen Ödülü
Aile Hekimliği Sempozyumu
Dijital Sağlık Zirvesi
Down Sendromu Yürüyüşü
Bitkisel Ürünler ve Sağlık Raporu Oluşturuldu
Uzaktan Hastalık Takibi Dönemi Başladı
Türkiye Obezite İle Mücadele İçin Yürüyor
Philips`ten Kalp Sağlığı Araştırması
Zayıflama Hapları Neden Öldürüyor?
14. Ulusal İç Hastalıkları Kongresi
Dünya Yaşlılar Günü, Darülaceze’de Kutlandı
Grip Platformu İstanbul`da Toplandı
Alzheimer Hastaları ve Yakınları Damgalanıyor
Cushing Hastalığı Günü
Dünya Tüberküloz Günü
Sağlık Bakanlığı`ndan `Yanlış Tedavi Parasına` Açıklama
6. Avrupa Tütün Kongresi
Kimler Kök Hücre Vericisi Olabilir?
Dünya Sağlık Günü
Kapıkule Sınır Kapısı`nda Sağlık Hizmeti
Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğrencileri Kaygılı
Türk Toraks Derneği Kongresi
Sorular ve Yanıtlarla Romatoid Artrit
Nöroşirürji Derneği Bilimsel Kongresi
Türk Toraks Derneği`nden Biber Gazı Uyarısı
Bakanlıktan Obeziteye Karşı Eğitim Atağı
Kanser Bilinirlik Düzeyi Araştırması
50.Ulusal Diyabet Kongresi
Tıp Gör Der Türkiye`nin Teknoloji Haritasını Çıkardı
Hemofili Hastalarının Tedavisi
Kan yoluyla geçen Hepatit C`yi ne kadar tanıyorsunuz?
`İyi Beslenmek Her Çocuğun Hakkıdır` Kampanyası
`Başağrımı Çiziyorum` Resim Yarışması
Hematolojik Kanser Tedavisinde Yeni Gelişmeler
Psikiyatristlerden Kadınlar Günü Açıklaması
Minik Kalplerin Sağlığı İçin Elele
Taksim`de Tüp Gaz Patlaması
Türkiye Beyin Yılı Projesi Başladı
Hastalıkta Yetersiz Beslenme Kampanyası
Kadınlar Sağlıklı Yaşama Yürüyor
Doktorlardan Kan Bağışı Kampanyası
Alo 171, Tekirdağ`da Hizmette
Bakanlıktan Çocuk Felci Aşısı
Down Sendromuna Dikkat Çekiliyor
Doktorlar Ve Sağlık Resim Yarışması Ödül Töreni
Kürtaj Konusu Açıklığa Kavuştu
Kök Hücre Tedavileri Kongresi
Dünya Tuza Dikkat Haftası
`Kamu Hastanelerinde Kürtaj Engellendi`
Türkiye Beyin Yılı Projesi
Derin Endometriozis Sempozyumu İstanbul`da Düzenlendi
Tıp Bayramında Sergi Açılıyor
Kürtaj Açıklamaları Kafaları Karıştırdı
9. Dünya Böbrek Günü
Sağlık Bakanlığı`ndan Virüs Salgını Uyarısı
Dünya Kadınlar Günü`nde Bisikletli Kutlama
Sağlık Bakanlığı`ndan `Sağlıkta 2023 Vizyonu`
`Sağlıklı Kentler İçin Sağlığa Yürüyoruz`
Obezite İle Mücadele Başladı
Beyin Hastalıkları Araştırması
Dumansız Hava Sahası 6. Yılını Doldurdu
Prof. Dr. Bayram Yılmaz FEPS Genel Sekreterliğine Seçildi
Sertleşme Tedavisinde Sahte İlaçla Mücadele
`Yaşam için Kalori, Sağlık için Koşu`
TJOD`tan Gebelikte Şeker Testi Açıklaması
Asya Pediatrik Anesteziyolojistler Birliği Toplantısı
Uyuşturucu Kullananların Dramının Sergisi
İyot Yetersizliği Hastalıkları
Laboratuvar Tıbbı Federasyonu Kongresi
Onkolojideki Son Gelişmeler Anlatıldı
Türkiye`de Bonzai Kullanımı Arttı
Uluslararası Dijital Sağlık Zirvesi İstanbul`da
Akciğer Hastaları İçin Hayat Kurtaran Yöntem
TÜBA-Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı
Prof. Dr. Çetin Erol, ESC`de
Bir Kova Buz Kampanyasına Destek
Arkadaşım Diyabet Kampı
2014 Yüzme Suları Analiz Sonuçları
Maden İşçilerinde Akciğer Kanseri Riski
Dünya Sigarayı Bırakma Günü
Türk Bilim İnsanına Büyük Ödül
8 Mayıs Talasemi Günü
17 Mayıs Dunya Hipertansiyon Gunu
9 Mayıs Dünya Çölyak Günü
8. Anadolu Romatoloji Günleri Kongresi
Diet Tube Sistemi Türkiye`de Tanıtıldı
6. Ulusal Akciğer Kanseri Kongresi
Kistik Fibrozis`e Dikkat Çekildi
Eczacı Hayati Yalçın Çocuk Resimleri Yarışması Sonuçlandı
TAPP Genel Kurulu Yapıldı
55 Yaş Üstü Hastalara İlik Nakli Yapılmayacak
Adalarda İlk Yardım Semineri
`Hamilelik Diyabeti Testi Risk Oluşturmaz`
Sağlık Bakanlığı`ndan Sağlıklı Beslenme Broşürü
Karaciğer Nakli Eğitim Kursu
Türkiye MS Derneği 25`inci Yılını Kutladı
Doktor, Hastane Ararken Yardımcınız Olacak 430 Sayfalık Rehber: AKILLI HASTANIN SAĞLIK REHBERİ
Dünya Tütünsüz Günü Etkinliği
3. Ulusal Minimal İnvaziv Ürolojik Cerrahi Kongresi
`Hemşirelikte Kariyer` Paneli
Türkiye`de 30 Bin KişiOrgan Bekliyor
Tıbbi Cihazlar Denetimi Yapıldı
Hareket Hayattır Fotoğraf Yarışması Sonuçlandı
24. Uluslararası Çin Seddi Kardiyoloji Kongresi
Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hizmete Açıldı
Patoloji Dernekleri Federasyonu Bilgi Verdi
Sağlık Bakanlığından Organ Bağışı Açıklaması
Uluslararası Psikofarmakoloji Kongresi
Galata Kulesi Meme Kanserine Dikkat Çekti
Sağlık Teknolojileri Kuluçka Merkezi Açıldı
Piyasadaki Yeni Uyuşturucu Maddeye Dikkat Çekildi
Organ Nakli Sempozyumu
57. Milli Pediyatri Kongresi
Diyabet Farkındalık Araştırması (DİFA)
11. Üroonkoloji Kongresi Antalya`da Düzenlendi
Diyabeti Anlatacak `10 Şeker Yönetmen` Kampa Giriyor
Dünya Zatürre Günü
2. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi
Prematüreler İçin Mor Renkte Işıklandırılıyor
Dünya Diş Hekimliği Günü
Kansere Yeni Tedavi Yöntemi: IORT
Philips`ten Kadın Sağlığı Araştırması
Sağlık Bakanlığı`ndan El Temizliği Uyarısı
4. Üreme Tıbbı Kongresi Antalya`da
Hangi Tıp Kongresi Ne Zaman Düzenleniyor?
`Katarakt Kampanyalarına Dikkat!`
Dünya Dişhekimleri Kongresi İstanbul`da
Prematüre Bebek Hikâyeleri...
Jinekologlar İstanbul`da Buluşuyor
Prof. Dr. Ali İhsan Dokucu, Kamu Hastaneleri Başkanı Oldu
Avrupa Dermatoloji Kongresi
Prof. Dr. Selami Albayrak İstanbul Sağlık Müdürü Oldu
Dünya KOAH Günü Etkinlikleri
Prof. Dr. Sedat Özkan Dünya Psikosomatik Kongre Başkanı
Farmavizyon Eczacılık Fuarı İstanbul`da
4. Üreme Tıbbı Derneği Kongresi
Emzirme Haftası`nda Anne Sütünün Önemine Dikkat Çekildi
Inflamatuar Hastalıklar Eğitim Toplantısı
Kurbanlık Alırken Nelere Dikkat Etmeli?
12 Ekim Dünya Artrit Günü
Yaşlı Ruh Sağlığı`na Dikkat Çekildi
`Sağlık İçin Hareket Edin`
Eczacılar İsyan Etti
Sürdürülebilir Sağlık Projesi
Dijital Hastaneler İçin Adım Atıldı
3. Gastrointestinal Kanserler Konferansı
Türkiye 2. Çocuk Kalp Sağlığı Platformu
2014 Sağlıklı Yaşam İçin Hareket Yılı
Tam Gün Onaylandı: İşte Detaylar
Verem Savaşı Ve Propaganda Haftası
`Hedefimiz Veremsiz Bir Türkiye`
Sağlık Bakanlığı`ndan Ambulans Açıklaması
`Erken Boşalmanın Çözümü Var`
Çocukluk Çağı Obezite Araştırması
Alternatif Tıp Yönetmeliği
Doktorlardan `Tam Gün`e İtiraz
H3N2 Virüsünün Etkisi Azaldı
Doktorlar Tam Gün`ün İptalini İstiyor
Türkiye Sağlık Turizminde Dünya Yedincisi
Sertleşme Sorunu 5 Milyon Erkeği Etkiliyor
`Kanser Efsanelerine İnanmayın`
Sigarayı Bırakmak İçin Eczanelere Danışabilirsiniz
Sağlık Bakanlığından Beslenme Önerileri
Telekom`dan Sağlık Sigortası
1 Aralık Dünya AIDS Günü
30. Ulusal Diyaliz ve Transplantasyon Kongresi
Uluslararası Diyabet Liderler Zirvesi
29. Politzer Derneği Kongresi
Kıtalararası Diyabet Yürüyüşü
Aile Hekimlerinin Sorunları Nelerdir?
14. Bayındır Tıp Ödülleri Sahiplerini Buldu
Alternatif Tıp Mevzuat Çalışmaları Tamamlandı
Türkler Cinsel Açıdan Ne Kadar Aktif?
Diyabeti Anlatan Filmler Yarıştı
`Aktif Yaşam Ömrü Uzatıyor`
2. Ulusal Klinik Mikrobiyoloji Kongresi
Aile Hekimleri Acil Nöbetine İsyan Etti
Bitkisel Ürünlere Dikkat!
Çocuk Kalp Sağlığı Platformu
Sağlık Bakanlığı Kış Hazırlıklarını Tamamladı
Girişimsel Kardiyoloji Simülasyon Eğitim Projesi
Çarpıntıya Bağlı İnmeye Karşı Standart Tedavi Yaklaşımı
Edirne`deki Çocuklara Kalp Taraması
Yorum Ekle
  Adım, Soyadım Görünsün   Rumuzum Görünsün
Mesaj :
Güvenlik Kodu :
 
Köşe Yazısı
Annem`e, O Güçlü Kadına Mektup…
Esra KAZANCIBAŞI
Tüm Yazılar
Online Randevu
Kriterleri seçin, hastanelerden online randevu alın.
Şehir
 Devlet   Üniversite   Özel
Acil Sağlık
Nöbetçi Eczaneler
Ambulanslar
Kan Merkezleri
Acil Servisler
Sağlık Tedarikçileri
Evde Sağlık Hizmeti
İlk Yardım Rehberi
Alo Sağlık
Hastaneler
Sağlık ocakları
Ana çocuk sağlığı merkezleri
Tahlil laboratuvarları
Görüntüleme merkezleri
Sağlık sigorta şirketleri
İlaç firmaları
Yaşlı bakım evleri
Bakım ve rehabilitasyon merkezleri
Diyaliz merkezleri
Kanser tedavi merkezleri
Ağız ve diş sağlığı merkezleri
Doktorlarla Canlı Sohbet
Şuan online doktorumuz yok. »
"Sorun Doktorunuz Yanıtlasın" bölümünden bize ulaşabilirsiniz.
Sağlık Kitapları
Haftanın Kitabı

"Hayat Kurtaran Vitamin ve Mineraller"
-Prof. Dr. Metin Özata
Önceki Kitaplar
Haftanın Söyleşisi
Gazeteci ve Biyolog Esra Öz: Aşkın Da Bir Kokusu Var
Esra Öz, `Kokuyla Keşfet` isimli kitabında, koku almanın insan sağlığına etkilerini anlatıyor.
Tüm Söyleşiler
Videolar
Medikal`e konuk olan Serhat Kılıç, sigarayı bırakma öyküsünü ve sağlık yaşantısını anlattı.
 Medikal Ödül - 2
 Medikal Ödül - 1
 İstanbul`da Organ Bağışı Artıyor
Anket
Aile hekimliği uygulamasından memnun musunuz?
Kararsız

Ankete katılmak için lütfen giriş yapınız. Giriş için tıklayınız.

Önceki Anketler
Sağlık Yönetimi
 Sağlık İletişimi
 Sağlıkta Kalite
 Sağlık Ekonomisi
 Sağlık Yönetimi
 Sağlık Hukuku
 Sağlıkta Kalite
 Yasa ve Yönetmelikler
Künye | Danışma Kurulu | Üyelik | Reklam | Gizlilik | Yasal Uyarı | İletişim Bilgileri
Copyright 2011 Sagligimicinhersey.com | Tüm Hakları Saklıdır. | Web Tasarım ve Programlama Grimor

Valid XHTML 1.0 Transitional